Przychód związany z objęciem podwyższonej wartości udziałów w zamian za wkład niepieniężny (...)

Przychód związany z objęciem podwyższonej wartości udziałów w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część podlega opodatkowaniu.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 23.10.2007r. (data wpływu 02.11.2007r.), uzupełnionym dnia 23.11.2007r. (data wpływu 28.11.2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych wynikających z wniesienia wkładu niepieniężnego na poczet podwyższenia kapitału zakładowego poprzez podwyższenie wartości nominalnej istniejących udziałów (bez ustanowienia nowych) - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 02.11.2007r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych wynikających z wniesienia wkładu niepieniężnego na poczet podwyższenia kapitału zakładowego - podwyższenie wartości nominalnej istniejących udziałów (bez ustanowienia nowych).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenia przyszłe.

X-Park S.A., z siedzibą w Polsce jest wspólnikiem w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce. Planowane jest podwyższenie kapitału zakładowego Spółki w drodze podwyższenia wartości istniejących udziałów (bez emisji nowych udziałów). W zamian za zwiększenie wartości posiadanych udziałów, X Park wniesie wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część .

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wartość, o którą zwiększone zostaną - przy podwyższeniu kapitału Spółki - istniejące udziały stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych...

Zdaniem Wnioskodawcy:

Art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych(dalej: updop) stanowi, że przychodem jest nominalna wartość udziałów (lub akcji) objętych w spółce kapitałowej w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. Zatem w sytuacji, gdy wspólnik wnoszący aport obejmuje udziały w spółce kapitałowej - ich wartość nominalna jest przychodem podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Taka konstrukcja przepisu wskazuje jednoznacznie, że nominalna wartość udziałów (akcji) jest przychodem tylko w przypadku, gdy udziały (akcje) te są objęte w zamian za aport w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub zorganizowana część przedsiębiorstwa Innymi słowy, przychodem podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym jest wartość nominalna udziałów/akcji gdy spełnione są jednocześnie następujące warunki:

1/udziały/akcje są objęte w zamian za wkład niepieniężny; oraz

2/przedmiotem aportu nie jest przedsiębiorstwo lub zorganizowana część przedsiębiorstwa.

W przedmiotowej sprawie, X Park nie obejmuje żadnych udziałów Spółki. Nie jest zatem spełniony warunek, by udziały/akcje były objęte w zamian za aport. Podwyższenie kapitału Spółki następuje w drodze zwiększenie wartości udziałów, bez emisji nowych a transakcja taka nie jest objęta hipotezą normy zawartej w art. 12 ust. 1 pkt 7 updop. Konsekwentnie, zwiększenie wartości nominalnej udziałów posiadanych przez X Park nie stanowi przychodu na gruncie updop. W ocenie Spółki, na takie rozumienie przepisów dotyczących opodatkowania aportu wskazują również przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dotyczące sposobu obliczania kosztów uzyskania przychodów. Otóż zgodnie z art. 15 ust. 1j ustawy ?w przypadku objęcia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część - na dzień objęcia tych udziałów (akcji), wkładów - ustala się koszt uzyskania przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 7 w wysokości (?)?.

Spółka podkreśla, że odwołując się do rodzaju przychodu, którego przywołane przepisy dotyczą użyte jest sformułowanie ?W przypadku objęcia udziałów (...) na dzień objęcia tych udziałów ustala się koszt uzyskania przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 7 (?)?. Ustawodawca również w przepisach dotyczących kosztów uzyskania przychodów wskazuje wyraźnie, że przychód, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy powstaje w przypadku objęcia udziałów/akcji; a nie w przypadku podwyższenia kapitału w ogóle.

W ocenie Spółki, podobne znaczenie do przywołanych przepisów art. 15 ust. 1j updop ma sformułowanie przepisów art. 16 ust. 1 pkt 8 updop, zgodnie z którymi nie uważa się za koszt uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów/akcji; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodów w momencie ich zbycia. Takie uregulowania, również wskazują, że za przychód określony w art. 12 ust. 1 pkt 7 updop należy rozumieć wartość nominalną objętych udziałów/akcji; skoro bowiem kosztem uzyskania przychodu ze zbycia udziałów/akcji są wydatki poniesione na ich objęcie (a nie np. wydatki poniesione na zwiększenie ich wartości nominalnej), to ? konsekwentnie ? przychodem również powinna być wartość nominalna objętych udziałów/akcji. Zdaniem Wnioskodawcy, nie można rozszerzać znaczenia przepisów art. 12 ust. 1 pkt 7 updop w ten sposób, że poprzez objęcie udziałów/akcji rozumie się również zwiększenie ich wartości nominalnej. Takie rozumienie przepisów oznacza de facto interpretację wbrew ich brzmieniu.

W ocenie Spółki, zgodnie z powyższym, należy uznać, że zwiększenie wartości nominalnej udziałów/akcji w zamian za wkład niepieniężny nie podlega opodatkowaniu pdop. Po stronie X Park nie wystąpi zatem przychód z tytułu zwiększenia nominalne! wartości istniejących udziałów w Spółce w zamian za wkład niepieniężny.

Na potwierdzenie poprawności swojego stanowiska Wnioskodawca powołuje się na:

  • stanowisko Dyrektora Izby skarbowej w Krakowie zaprezentowane w decyzji z 26.

    11.2004r.
  • stanowisko Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego w postanowieniu z 24.07.2007 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Wnioskodawca ma zamiar wnieść do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wkład niepieniężny na pokrycie podwyższenia kapitału zakładowego. Kapitał zakładowy zostanie zwiększony poprzez podwyższenie wartości nominalnej udziałów.

W przedmiotowym zdarzeniu przyszłym zastosowanie znajdują następujące przepisy:

  • art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r., Nr 54 poz. 654 ze zm.), zgodnie z którym przychodem, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, jest w szczególności nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część; przepisy art. 14 ust. 1-3 stosuje się odpowiednio,
  • art. 12 ust. 1b pkt 2 stanowiący, iż przychód określony w ust. 1 pkt 7 ww. artykułu powstaje w dniu wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki kapitałowej.

Zgodnie z art. 12 ust.1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przychodami jest nominalna wartość udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, chyba że zachodzą przesłanki do przyjęcia innej wartości udziałów poprzez odpowiednie zastosowanie art. 14 ust. 1-3 ww. ustawy.

Z treści art. 12 ust. 1b pkt 2 tej ustawy wynika natomiast, iż przychód określony w ust. 1 pkt 7 ww. artykułu powstaje w dniu wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki kapitałowej.

W świetle ww. przepisów przychód powstaje w dniu wpisu do rejestru sądowego podwyższenia kapitału zakładowego. Nie ma natomiast znaczenia czy podwyższenie kapitału następuje w drodze podwyższenia wartości nominalnej udziałów istniejących lub ustanowienia nowych. Przychodem jest bowiem z zastrzeżeniem m.in. art. 14 ust. 1-3 nominalna wartość udziałów.

Ustawodawca za przychody uważa nominalną wartość udziałów, co wynika wprost z treści art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W wyniku podwyższenia wartość nominalna udziałów ulega zmianie i w tym przypadku przychodem jest kwota odpowiadająca zwiększeniu wartości dotychczasowych udziałów.

Zgodnie z art. 257 § 2 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94 poz. 1037 ze zm.) podwyższenie kapitału zakładowego następuje przez podwyższenie wartości nominalnej udziałów istniejących lub ustanowienie nowych.

Zgodnie z art. 258 § 2 oświadczenie dotychczasowego wspólnika o objęciu nowego udziału bądź udziałów lub o objęciu podwyższenia wartości istniejącego udziału bądź udziałów wymaga formy aktu notarialnego.

Z odpowiednich przepisów kodeksu spółek handlowych (art. 257, 258) nie wynika, że mogą być obejmowane tylko nowoutworzone udziały i to w całości. Nie ma więc podstawy do przyjęcia na podstawie przepisów kodeksu spółek handlowych zawężającej i rozbieżnej z językową wykładni art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przyjmującej iż przychód powstanie jedynie w sytuacji jednokrotnego, pierwotnego objęcia nowoutworzonych udziałów w zamian za wkład niepieniężny.

Przepis ten nie stanowi bowiem o objęciu tylko nowoutworzonych udziałów. Przepis ten stanowi natomiast, iż w przypadku objęcia udziałów w zamian za określony wkład niepieniężny przychodem jest wartość nominalna udziału, a nie wartość nominalna pierwotna, tj. wartość nominalna udziału z chwili jego utworzenia.

Odnosząc się do przedstawionego stanowiska Wnioskodawcy, należy podkreślić, że przywołane interpretacje organów podatkowych zostały wydane w indywidualnych sprawach i nie wiążą tut. organu, podobnie jak interpretacje indywidualne prezentujące stanowisko przeciwne, przykładowo:

  1. IP-PB3-423-68/07-2/AJ wydania w dniu 26.10.2007r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie,
  2. IBPB3/423-107/07/JD/KAN-622/09/07 wydania w dniu 03.12.2007r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach,
  3. ILPB3/423-102/07-2/HS wydania w dniu 12.12.2007r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu.
  4. ADIII/415-61/06 wydane w dniu 29.12.2006r. przez Naczelnika Urzędu Skarbowego Poznań-Grunwald
  5. DP/423-0010/06 wydane w dniu 31.10.2006r. przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Gdańsku.

Reasumując, przychód związany z objęciem podwyższonej wartości udziałów w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część podlega opodatkowaniu, co sprawia że stanowisko podatnika wyrażone w przedmiotowym wniosku jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika