Czy z tytułu likwidacji spółki X, R... osiągnie podlegający opodatkowaniu przychód z udziału w (...)

Czy z tytułu likwidacji spółki X, R... osiągnie podlegający opodatkowaniu przychód z udziału w zyskach osób prawnych w wysokości różnicy pomiędzy wartością rynkową nieruchomości otrzymanej przez R... w związku z likwidacją spółki X a sumą wydatków na nabycie i objęcie udziałów w tej spółce? Czy przy sprzedaży lokali wybudowanych przez R... na gruncie otrzymanym w wyniku likwidacji spółki X (wraz z odpowiednim udziałem w gruncie), kosztem uzyskania przychodów dla R... byłaby (oprócz innych wydatków poniesionych na wybudowanie lokali) wartość rynkowa tego gruntu ustalona na dzień jego wydania wspólnikowi w związku z likwidacją spółki X?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 22.02.2008r. (data wpływu 14.03.2008r.), uzupełnionego na wezwanie z dnia 23.05.2008r. pismem z dnia 02.06.2008r. (wpływ 09.06.2008r.) - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie powstania dochodu wspólnika spółki likwidowanej oraz kosztów uzyskania przychodów przy sprzedaży lokali wybudowanych na otrzymanym w wyniku likwidacji gruncie - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 14.03.2008r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie powstania dochodu wspólnika spółki likwidowanej oraz kosztów uzyskania przychodów przy sprzedaży lokali wybudowanych na otrzymanym w wyniku likwidacji gruncie.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

R? Spółka z o. o. (R...) jest jedynym wspólnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością X, która w swoich aktywach posiada nieruchomość gruntową.

R... stała się wspólnikiem spółki X na skutek zakupu udziałów w tej spółce od poprzedniego wspólnika. Koszt nabycia udziałów w spółce X przez R... był niższy niż obecna rynkowa wartość gruntu znajdującego się w aktywach spółki X.

Dodatkowo, w późniejszym okresie R... objąłby nowe udziały w spółce X w zamian za wkład pieniężny.

W kolejnym etapie rozważana jest likwidacja spółki X w trybie właściwych przepisów kodeksu spółek handlowych. W ramach likwidacji wspólnik spółki X otrzymałby (pozostały po spłacie wierzycieli) majątek spółki X w naturze. Podstawą takiego rozwiązania byłby zapis umowy spółki X, zgodnie z którym: ?W przypadku likwidacji spółki majątek nieruchomy wydaje się wspólnikom w naturze, proporcjonalnie do wielkości posiadanych przez nich udziałów, chyba że uchwała wspólników podjęta jednomyślnie stanowić będzie inaczej.? R... w wyniku likwidacji spółki X otrzymałaby wskazany wyżej grunt, na którym zamierza wybudować (w celu sprzedaży) budynki z lokalami mieszkalnymi.

R... nie spełnia warunków do skorzystania ze zwolnienia podatkowego, o którym mowa w art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy z tytułu likwidacji spółki X, R... osiągnie podlegający opodatkowaniu przychód z udziału w zyskach osób prawnych w wysokości różnicy pomiędzy wartością rynkową nieruchomości otrzymanej przez R... w związku z likwidacją spółki X a sumą wydatków na nabycie i objęcie udziałów w tej spółce...
  2. Czy przy sprzedaży lokali wybudowanych przez R... na gruncie otrzymanym w wyniku likwidacji spółki X (wraz z odpowiednim udziałem w gruncie), kosztem uzyskania przychodów dla R... byłaby (oprócz innych wydatków poniesionych na wybudowanie lokali) wartość rynkowa tego gruntu ustalona na dzień jego wydania wspólnikowi w związku z likwidacją spółki X...

Zdaniem wnioskodawcy.

  1. W opinii Spółki z tytułu likwidacji spółki X, R... osiągnie przychód w wysokości różnicy pomiędzy wartością rynkową nieruchomości otrzymanej przez R... w związku z likwidacją spółki X, a wydatkami na nabycie i objęcie udziałów w tej spółce. Uzasadniając wyrażone powyżej stanowisko, Spółka zauważa, że zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 54 poz. 654 z późn. zm.), dochodem (przychodem) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest dochód faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej.

Z kolei wyceny otrzymanych nieodpłatnie składników majątkowych należy jej zdaniem dokonać według zasad wskazanych w art. 12 ust. 5 tej ustawy, zgodnie z którym wartość otrzymanych nieodpłatnie rzeczy lub praw określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania. Jednakże, określenie po stronie wspólnika spółki z o. o. ostatecznej wartości przychodu podlegającego opodatkowaniu z tytułu likwidacji osoby prawnej należy ustalić przy uwzględnieniu art. 12 ust. 4 pkt 3 ww. ustawy, który stanowi, że do przychodów nie zalicza się zwróconych udziałów lub wkładów w spółdzielni, umarzenia udziałów lub akcji w spółce, w tym kwot otrzymanych z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji) oraz wartości majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej w części stanowiącej koszt ich nabycia bądź objęcia, a także zwróconych udziałowcom (?akcjonariuszom,) dopłat wniesionych do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami - w wysokości określonej w złotych na dzień ich faktycznego wniesienia.

Dopiero po uwzględnieniu w wyliczeniach wskazanego wyłączenia z przychodów (quasi kosztu podatkowego) powstaje kwota, która w przypadku wartości dodatniej stanowi przychód (dochód) podlegający opodatkowaniu 19% stawką podatku - zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Prezentowane przez Spółkę stanowisko potwierdza również Minister Finansów w piśmie z dnia 22 sierpnia 2001 r. stanowiącym odpowiedź na zapytanie poselskie (publ. Serwis Podatkowy nr 7/2002): ?Nie znajduję gospodarczego uzasadnienia dla sytuacji, kiedy w przypadku likwidacji spółki kapitałowej, po zaspokojeniu wszystkich wierzycieli takiej spółki, pozostały majątek nie byłby w całości dzielony między udziałowców takiej spółki.

Bez względu jednak na wartość dzielonego majątku w likwidowanej spółce nie wystąpi przychód, gdyż w zamian za dzielony i przekazywany majątek spółka ta nie otrzymuje zapłaty i w wyniku likwidacji przestaje istnieć jako podatnik. Jednakże tak na gruncie przepisów Kodeksu handlowego, jak z Kodeksu spółek handlowych możliwe jest, iż udziałowcy likwidowanej spółki otrzymają, po zaspokojeniu przez spółkę pozostałych wierzycieli, zwrot udziałów w formie niepieniężnej, w postaci rzeczowych składników majątku tej spółki. W takim przypadku przychód udziałowców określa się, stosownie do art. 12 ust. 5 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (..) na podstawie rynkowej wartości otrzymanych składników majątkowych. Gdy tak określona wartość otrzymanych składników majątkowych przekracza wydatki na nabycie takich udziałów, to stosownie do art. 10 ust. 1 w związku z art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (..) różnica stanowi przychód (dochód) z tytułu udziału w zyskach osoby prawnej, podlegający opodatkowaniu.?

  1. W opinii R..., przy sprzedaży lokali wybudowanych przez nią na gruncie otrzymanym w wyniku likwidacji spółki X, kosztem uzyskania przychodów dla R... z tytułu sprzedaży udziałów w gruncie przypisanym do każdego mieszkania byłaby wartość rynkowa tych udziałów w gruncie ustalona na dzień wydania gruntu wspólnikowi w związku z likwidacją spółki X.

Jak wskazano w pierwszej części przedmiotowego wniosku, w związku z likwidacją spółki X, R... otrzymałaby nieodpłatnie część majątku spółki X (grunt) odpowiadający jej udziałowi w tej spółce. Zgodnie natomiast z art. 15 ust. 1i ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w przypadku odpłatnego zbycia nieodpłatnie nabytych rzeczy lub praw, w związku z którymi, stosownie do art. 12 ust. 5, określony został przychód, kosztem uzyskania przychodów z ich odpłatnego zbycia, jest wartość przychodu określonego w art. 12 ust. 5 i 6 pomniejszona o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1 ustawy. Z powyższego wynika zatem, że kosztem uzyskania przychodów z tytułu sprzedaży udziałów w gruncie, na którym wybudowane zostaną budynki z lokalami mieszkalnymi będzie odpowiednia część wartości rynkowej gruntu określona na dzień jego wydania R... przez spółkę X.

Zdaniem Spółki, uzasadniając powyższe należy wskazać, że przepis art. 15 ust. 1i ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych określając koszt z tytułu zbycia nieodpłatnie nabytych rzeczy wskazuje jedynie na wartość przychodu określoną na podstawie art. 12 ust. 5 tej ustawy, a tą w omawianym przypadku jest wartość gruntu określona na dzień jego wydania przez spółkę X. Należy mieć na uwadze, iż po stronie wspólnika likwidowanej spółki opodatkowaniu podlegał przychód wykazany według art. 12 ust. 5 pomniejszony o quasi koszt podatkowy określony na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 3 ww. ustawy. Przyjęcie rozwiązania, w którym wartość rynkowa gruntu nie mogłaby stanowić w całości kosztu uzyskania przychodu byłoby nie do pogodzenia z zakazem podwójnego opodatkowania przychodu, skoro wcześniej zostałaby już opodatkowana nadwyżka wartości rynkowej tego gruntu ponad wydatki na nabycie udziałów w spółce X.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe w pełnym zakresie.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje

ILPB3/423-416/10-2/EK, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika