Czy dla ustalenia wartości początkowej środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych dla (...)

Czy dla ustalenia wartości początkowej środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych dla celów podatkowych w spółce, która nabyła je w ramach aportu przedsiębiorstwa stosuje się art. 16g ust. 9 w związku z art. 16g. ust 10a?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 09.11.2007r. (data wpływu 15.11.2007r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zasad ustalania wartości początkowej środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych wniesionych do spółki aportem spełniającym wymogi art. 55 1 ustawy Kodeks cywilny - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 15.11.2007r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zasad ustalania wartości początkowej środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych wniesionych do spółki aportem, który spełnia wymogi art. 55 1 ustawy Kodeks cywilny.

W przedmiotowym wniosku został opisany stan faktyczny oraz przedstawione zdarzenia przyszłe. Z treści wniosku wynika, że:

S spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, podwyższyła kapitał zakładowy, który został objęty przez dotychczasowego wspólnika, którym jest spółdzielnia w likwidacji. Podwyższony kapitał zakładowy objęty został przez spółdzielnię w likwidacji za wkład niepieniężny w postaci całego przedsiębiorstwa spółdzielni w rozumieniu art. 551 ustawy Kodeks cywilny. W ramach przedsiębiorstwa nabyte zostały środki trwałe. Nabywane środki trwałe to zarówno prawo wieczystego użytkowania gruntu, jak i inne środki trwałe nabyte w ramach aportu przedsiębiorstwa podlegające amortyzacji będą przez spółkę amortyzowane, a niektóre z tych środków planowane są do sprzedaży.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy dla ustalenia wartości początkowej środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych dla celów podatkowych w spółce, która nabyła je w ramach aportu przedsiębiorstwa stosuje się art. 16g ust. 9 w związku z art. 16g. ust 10a...

Zdaniem Wnioskodawcy:

W związku z nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, począwszy od 1 stycznia 2007 roku ustalenia wartości początkowej środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych dla celów podatkowych w spółce, która nabyła je w ramach aportu przedsiębiorstwa stosuje się art. 16g. ust 9 w związku z art. 16g. ust 10a.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Data wniesienia środków trwałych do spółki jako wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa decyduje o metodzie ustalania wartości poszczególnych środków trwałych. Z przestawionego przez Spółkę własnego stanowiska wynika, że wartość początkową poszczególnych składników majątku wniesionych aportem spełniającym wymogi przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55 1 ustawy Kodeks cywilny, Wnioskodawca ustalał po dniu 01.01.2007r.

Od 2007 roku w przypadku nabycia w drodze wkładu niepieniężnego składników majątku stanowiącego przedsiębiorstwo lub zorganizowaną cześć przedsiębiorstwa stosuje się takie same zasady jak przy łączeniu i podziale przedsiębiorstw.

W konsekwencji zgodnie z art. 16g ust. 9 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000r., Nr 54, poz. 654 ze zm.), w razie przekształcenia formy prawnej, a także połączenia albo podziału podmiotów, z zastrzeżeniem ust. 19, dokonywanych na podstawie odrębnych przepisów - wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o której mowa w art. 9 ust. 1, podmiotu przekształconego, połączonego albo podzielonego.

Jednocześnie w myśl art. 16g ust. 10a tejże ustawy, przepis ust. 9 stosuje się odpowiednio w razie nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze wkładu niepieniężnego. Jeżeli składniki majątku wchodzące w skład wkładu niepieniężnego nie były wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez podmiot wnoszący wkład niepieniężny, stosuje się odpowiednio ust. 10.

W świetle powyższego, zgodnie z art. 16g ust. 10a w związku z ust. 9 ustawy w razie nabycia przedsiębiorstwa w drodze wkładu niepieniężnego wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podmiotu wnoszącego aport. Bez względu więc na to, czy wystąpi dodatnia wartość firmy, czy nie, wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowi ich wartość początkowa odzwierciedlona w ewidencji wnoszącego aport.

Ponadto, w myśl art. 16h ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, odpisów amortyzacyjnych od tych składników majątku dokonuje się z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuuje się przyjętą metodę amortyzacji.

Wyjątkiem od powyższej zasady jest sytuacja gdy, pośród nabywanych w drodze aportu składników majątku są takie, które nie były wprowadzone do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych podmiotu wnoszącego wkład. W takiej sytuacji, zgodnie z art. 16g ust. 10, w razie nabycia w drodze kupna lub przyjęcia do odpłatnego korzystania przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, łączną wartość początkową nabytych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowi:

  1. suma ich wartości rynkowej - w przypadku wystąpienia dodatniej wartości firmy, ustalonej zgodnie z ust. 2
  2. różnica między ceną nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, ustaloną zgodnie z ust. 3 i 5, a wartością składników majątkowych niebędących środkami trwałymi ani wartościami niematerialnymi i prawnymi - w przypadku niewystąpienia dodatniej wartości firmy.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego nie wynika, aby w ramach wniesionego aportem przedsiębiorstwa , nabyte zostały przez Spółkę składniki majątku nie wprowadzone do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych wnoszącego. Wnioskujący potwierdził jedynie, że środki trwałe i wartości niematerialne i prawne nabyte w ramach aportu przedsiębiorstwa podlegające amortyzacji będą przez spółkę amortyzowane.

W świetle powyższego należy stwierdzić, że przyjmując iż wszystkie składniki aportu ujęte były w ewidencji wnoszącego, to przy ustalaniu wartości początkowej poszczególnych środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych zastosowanie znajdą art. 16g ust. 10a w związku z ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Interpretacja dotyczy opisanego stanu faktycznego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika