Czy wnioskodawca jako komplementariusz i jako akcjonariusz S będzie uzyskiwał przychody z udziału (...)

Czy wnioskodawca jako komplementariusz i jako akcjonariusz S będzie uzyskiwał przychody z udziału w S oraz rozliczał koszty uzyskania tych przychodów, począwszy od dni, w których - odrębnie ? stanie się komplementariuszem S i nabędzie akcje S?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 14.04.2008r. (data wpływu 21.04.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie dochodu z tytułu udziału w spółce nie będącej osobą prawną ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 21.04.2008r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie dochodu z tytułu udziału w spółce nie będącej osobą prawną .

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

X. sp. z o.o. w czerwcu b.r. ma zamiar nabyć akcje w ?.. Sp z o.o. Spółka komandytowo-akcyjna (dalej S...) oraz 100 % udziałów w ?. Sp. z o.o. będącej komplementariuszem S...

Wnioskodawca obecnie i w przyszłości zarządza i zarządzać będzie wspólnotą mieszkaniową utworzoną przez właścicieli mieszkań wybudowanych przez S.. działającego jako developer. S.... zakończy przed upływem maja br. zbywanie tych mieszkań, a zatem zakończy osiąganie przychodów z tego tytułu i rozliczanie kosztów ich uzyskania.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy wnioskodawca jako komplementariusz i jako akcjonariusz S.. będzie uzyskiwał przychody z udziału w S.. oraz rozliczał koszty uzyskania tych przychodów, począwszy od dni, w których - odrębnie ? stanie się komplementariuszem S... i nabędzie akcje S......

Inaczej czy przychody i koszty uzyskania tych przychodów osiągnięte przez S.. do dni wyżej opisanych zdarzeń będą miały wpływ na wynik podatkowy wnioskodawcy... Wnioskodawcy chodzi o uzyskanie pewności, że nie będzie płacił podatku dochodowego od dochodów, które S... osiągnęła zanim wnioskodawca stał się jej akcjonariuszem.

Stanowisko wnioskodawcy.

Wnioskodawca z tytułu bycia komplementariuszem i akcjonariuszem S.., winien się rozliczać w podatku dochodowym od osób prawnych zgodnie z art. 5 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), tzn. przychody z tytułu udziału w spółce nie będącej osoba prawną powinien łączyć z własnymi przychodami proporcjonalnie do posiadanego udziału.

Tą samą zasadę należy odnieść do kosztów uzyskania przychodów, a dochód, na który składają się przychody i koszty uzyskania zarówno z udziału w S.., jak i z działalności własnej winien być opodatkowany według stawki określonej w art. 19 ust. 1 tej ustawy, tj. w wysokości 19 % podstawy opodatkowania.

Zdaniem Spółki zasada powyższa dotyczy w takiej samej mierze komplementariusza, jak i akcjonariusza S... Wniosek ten ma uzasadnienie w gramatycznej wykładni art. 22 ww. ustawy, w którym mowa o dochodach z dywidend oraz innych przychodach z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, a który to przepis nie ustała odrębnych zasad dla osób prawnych będących komplementariuszami lub akcjonariuszami.

W efekcie przychody i koszty przypadające na komplementariusza i na akcjonariusza S.., w trakcie roku podatkowego są ustalane narastająco i łączone przez nich z przychodami i kosztami z innych źródeł oraz zaliczkowo opodatkowane w kolejnych miesięcznych okresach sprawozdawczych jako dochód (lub bieżąco rozliczany jako strata) z udziału w spółce osobowej. Co do stosowania takiego rozwiązania Spółkę upewnia treść przepisu art. 1 ust. 2ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który to przepis wyklucza stosowanie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do opodatkowania dochodu spółki komandytowo-akcyjnej.

W wymiarze praktycznym, zdaniem Spółki, powyższe oznacza, iż przychód oraz koszty uzyskania przychodu S ustala się na podstawie jej księgi handlowej prowadzonej zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości.

Jeżeli w trakcie roku obrotowego S, a nawet w trakcie miesiąca, dochodzi do zmian w składzie wspólników S.., komplementariusze i akcjonariusze, którzy opuszczają S..., swoje przychody realizują i koszty uzyskania tych przychodów rozliczają z ostatnim dniem ich udziału w S.... Oznacza to, że kolejni wspólnicy nabywający prawa do przychodów z udziału w spółce, nie realizują tych praw w stosunku do zdarzeń mających miejsce przed datą stania się przez nich komplementariuszem, czy też akcjonariuszem S....

Późniejsze dyspozycje zyskiem przez walne zgromadzenie spółki komandytowo-akcyjnej nie mają w tym przypadku znaczenia podatkowego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe w pełnym zakresie.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika