Planowana przez Wnioskodawcę sprzedaż udziału w nieruchomości, na który składa się własność (...)

Planowana przez Wnioskodawcę sprzedaż udziału w nieruchomości, na który składa się własność gruntu oraz posadowionych na nim budynków, na mocy przepisu art. 43 ust. 1 pkt 2, korzystać będzie ze zwolnienia od podatku VAT.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 8 września 2008 r. (data wpływu 11 września 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 11 września 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 15 maja 2008 r. Wnioskodawca otrzymał od brata w formie darowizny udział w nieruchomości, w skład którego wchodziła działka gruntu będąca w użytkowaniu wieczystym oraz posadowione na tym gruncie budynki, stanowiące odrębny od gruntu przedmiot własności. Od czasu zakończenia budowy budynków wchodzących w skład ww. nieruchomości minęło 20 lat. W umowie darowizny określona została wartość udziału w budynkach. Określenia wartości darowizny dokonano w oparciu o operat szacunkowy sporządzony w dniu ? kwietnia 2008 r. przez rzeczoznawców majątkowych i przyjęto wartości równe wartościom wskazanym w operacie szacunkowym. W dniu 19 maja 2008 r. Wnioskodawca rozpoczął działalność gospodarczą, którą prowadzi jednoosobowo w oparciu o wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Zainteresowany zarejestrował się jako podatnik VAT czynny i nie skorzystał ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i ust. 9 ustawy o podatku od towarów i usług. W dniu 30 maja 2008 r. otrzymany od brata udział w nieruchomości Wnioskodawca wniósł do prowadzonej działalności gospodarczej i wpisał do ewidencji środków trwałych. Zainteresowanemu nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia udziału w nieruchomości.

W lipcu 2008 r. Wnioskodawca nabył drogą kupna od Gminy X udział we własności działki będącej dotychczas w użytkowaniu wieczystym i od tego momentu stał się właścicielem udziału w działce. Zainteresowany dokonał zmiany w ewidencji środków trwałych wykreślając ze środków trwałych udział w prawie użytkowania wieczystego gruntu i wpisał udział we własności gruntu. Kwota, którą Wnioskodawca zobowiązany był zapłacić Gminie X za udział we własności ww. działki zawierała podatek od towarów i usług według stawki 22%. W związku z tą transakcją Podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Wnioskodawca podkreśla, że nakłady poniesione na udział w ww. nieruchomości nie przekroczyły i nie przekroczą 30% jego wartości początkowej

W najbliższym czasie Zainteresowany zamierza zbyć posiadany udział w przedmiotowej nieruchomości.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy sprzedając udział w nieruchomości składającej się z działki gruntu i posadowionych na nim budynków należy do ceny doliczyć podatek od towarów i usług według stawki 22%...

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 29 ust. 5 ustawy o VAT, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych lub części takich budynków z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Natomiast w myśl przepisu art. 43 ust.1 pkt 2 ww. ustawy zbycie budynków korzysta ze zwolnienia od podatku VAT.

W związku z powyższym, w ocenie Zainteresowanego, sprzedając udział w nieruchomości składającej się z działki gruntu i posadowionych na niej budynków nie należy do ceny transakcji doliczyć podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, stosownie do przepisu art. 7 ust. 1 ww. ustawy, należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Towarami, w świetle art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Z kolei, w myśl art. 8 ust. 1 powołanej ustawy, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Podstawowa stawka podatku VAT, zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy, wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Oprócz stawki podstawowej, na wybrane grupy towarów i usług, ustawodawca przewidział trzy stawki preferencyjne: 7%, 3% i 0%. Ustawodawca daje także podatnikom możliwości stosowania zwolnień podatkowych. Zwolnienie od podatku może mieć charakter przedmiotowy, kiedy odnosi się do dostawy określonego towaru lub świadczenia usługi i podmiotowy, kiedy dotyczy podatnika.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Przez towary używane, na podstawie art. 43 ust. 2 ww. ustawy, rozumie się:

  1. budynki i budowle lub ich części ? jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat;
  2. pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.



Stosowanie zwolnienia, o którym mowa wyżej, ustawodawca ograniczył jednak przepisem art. 43 ust. 6 ustawy o VAT, który stanowi, że zwolnienia nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:

  1. miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków;
  2. użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym posadowione zostały budynki lub budowle rozstrzyga przepis art. 29 ust. 5 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług. Na podstawie tego przepisu w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntów. Zatem co do zasady grunt będący przedmiotem sprzedaży podlega opodatkowaniu według takiej stawki podatku od towarów i usług, jaką opodatkowane są sprzedawane budynki (budowle lub ich części).

Z opisu zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, że w maju 2008 r. Wnioskodawca otrzymał od brata w drodze darowizny udział w nieruchomości, na który składało się prawo użytkowania wieczystego gruntu oraz własność posadowionych na tym gruncie budynków. W związku z ww. transakcją Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Przedmiotowy udział w nieruchomości Zainteresowany wykorzystywał do prowadzenia działalności gospodarczej. W lipcu 2008 r. Wnioskodawca nabył drogą kupna od gminy udział we własności gruntu będącego dotychczas w użytkowaniu wieczystym i od tego momentu stał się właścicielem udziału we własności gruntu. Transakcja nabycia własności gruntu została opodatkowana podatkiem od towarów i usług wg stawki 22%, a Wnioskodawca skorzystał z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zainteresowany podkreślił, że nakłady podniesione na przedmiotową nieruchomość nie przekroczyły i nie przekroczą 30% jej wartości początkowej.

W świetle powołanych wyżej przepisów, należy stwierdzić, że budynki posadowione na ww. gruncie spełniają definicję towarów używanych albowiem: przy ich nabyciu (w formie darowizny) Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, od końca roku, w którym zakończono ich budowę minęło więcej niż 5 lat, ponadto nie wystąpiły - wymienione w art. 43 ust. 6 - przesłanki wyłączające budynki ze zwolnienia.

W związku z powyższym sprzedaż ww. budynków korzysta ze zwolnienia od podatku VAT, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, a w konsekwencji zwolnienia od podatku przedmiotowych budynków ? na podstawie cyt. wyżej przepisu art. 29 ust. 5 ? zwolnienie obejmuje również sprzedaż gruntu, z którym budynki te są związane.

Reasumując, w rozpatrywanej sprawie planowana przez Wnioskodawcę sprzedaż udziału w nieruchomości, na który składa się własność gruntu oraz posadowionych na nim budynków, na mocy przepisu art. 43 ust. 1 pkt 2, korzystać będzie ze zwolnienia od podatku VAT.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika