Odsprzedaż lokali mieszkalnych, dokonywana w ramach prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej, (...)

Odsprzedaż lokali mieszkalnych, dokonywana w ramach prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej, będzie korzystała ze zwolnienia z podatku od towarów i usług

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o. D przedstawione we wniosku z dnia 05.10.2007r. (data wpływu 15.10.2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży lokali mieszkalnych - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 10.10.2007r. (data wpływu 15.10.2007r.) został złożony ww. wniosek uzupełniony w dniu 12.10.2007r. (data wpływu 17.10.2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży lokali mieszkalnych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka jest zarejestrowanym w Polsce podatnikiem podatku od towarów i usług. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka dokonuje inwestycji na krajowym rynku nieruchomości. Na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego z dnia 11 maja 2007r. Wnioskodawca nabył od dewelopera lokale mieszkalne oraz nabędzie udziały we współwłasności lokali użytkowych (miejsca postojowe), wybudowanych w ramach inwestycji mieszkaniowej.

Spółka planuje dokonanie zbycia lokali mieszkalnych oraz udziałów we współwłasności lokali użytkowych, tj. miejsc postojowych, na rzecz ostatecznych konsumentów. W okresie między zakupem a zbyciem Spółka nie wykorzystuje przedmiotowych mieszkań w celach innych niż związane z przyszłą sprzedażą (przede wszystkim prezentowanie mieszkań zainteresowanym ich kupnem). W odniesieniu do transakcji odsprzedaży lokali mieszkalnych wraz z miejscami postojowymi, Spółka planuje zastosować zwolnienie z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy transakcje odprzedaży lokali mieszkalnych, jako dostawa obiektów budownictwa mieszkaniowego, dokonane po ich pierwszym zasiedleniu w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o podatku od towarów i usług (lecz przed pierwszym zamieszkaniem) i przeznaczonych wyłącznie na cele mieszkaniowe, podlegają zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT...

Zdaniem wnioskodawcy odpłatna dostawa towarów, w tym także dostawa budynków lub ich części wymienionych w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, stanowi czynność opodatkowaną podatkiem VAT. Równocześnie, w oparciu o przepisy art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT oraz postanowienia art. 135.1 lit. j Dyrektywy VAT, zwolnieniem od opodatkowania objęto dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zamieszkane lub zasiedlone po raz pierwszy; zwolnienie dotyczy części budynków przeznaczonych wyłącznie na cele mieszkaniowe.

Wg Spółki, w świetle przedstawionego przez nią stanu faktycznego oraz załączonego do wniosku aktu notarialnego, potwierdzających odpowiednio dokonanie zakupu oraz odprzedaży lokali mieszkalnych wynika, iż przedmiotowe lokale są częścią budynku mieszkalnego wielorodzinnego z garażem podziemnym, który stanowi obiekt budownictwa mieszkaniowego w rozumieniu ustawy o VAT oraz iż omawiane lokale są odprzedawane z wyraźnym przeznaczeniem na cele mieszkaniowe.

Wg Wnioskodawcy zakup lokali mieszkalnych od dewelopera spełnia przesłanki ?pierwszego zasiedlenia?, zdefiniowane w art. 2 pkt 14 ustawy, konieczne dla zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług. Nastąpiło bowiem wydanie obiektu, tj. lokali mieszkalnych pierwszemu nabywcy, którym jest Wnioskodawca i nastąpiło to w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu - deweloper dokonał zbycia omawianych części nieruchomości opodatkowując sprzedaż lokali mieszkalnych stawką właściwą dla budownictwa mieszkaniowego, tj. 7%. W związku z powyższym nabycie przedmiotowych lokali przez Spółkę od dewelopera stanowi na gruncie przepisów ustawy o VAT wydanie rzeczy pierwszemu nabywcy, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu.

We własnym stanowisku Wnioskodawca zawarł stwierdzenia, iż przez pierwsze zasiedlenie należy rozumieć objęcie we władanie lokalu przez pierwszego nabywcę, a lokal nie musi zostać faktycznie przez niego zamieszkany. Spółka nabyła omawiane lokale od dewelopera w ramach dokonanej przez niego odpłatnej dostawy towarów, tj. czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT. Zatem wg Wnioskodawcy powyższa transakcja spełnia przesłanki ?pierwszego zasiedlenia? i w konsekwencji determinuje konieczność zastosowania zwolnienia z opodatkowania w stosunku do każdej kolejnej transakcji dokonywanej na rynku wtórnym, mającej za przedmiot omawiane powyżej lokale mieszkalne.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zmianami) czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług jest m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl natomiast art. 7 ust. 1 cyt. ustawy, będącego rozwinięciem art. 5, przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Towarem w myśl art. 2 pkt 6 cyt. ustawy są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe.

Pod pojęciem ?obiekt budownictwa mieszkaniowego?, w myśl art. 2 pkt 12 cyt.

ustawy rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 ? Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 ? Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 ? Budynki zbiorowego zamieszkania ? wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Natomiast pojęcie pierwszego zasiedlenia zostało zdefiniowane w art. 2 pkt 14 cyt. ustawy jako wydanie pierwszemu nabywcy lub pierwszemu użytkownikowi obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu.

Jak wynika z powyższych przepisów zwolnienie od podatku od towarów i usług stosuje się w odniesieniu do sprzedaży części obiektów budownictwa mieszkaniowego, jeśli są one już zasiedlone lub zamieszkane oraz są przeznaczone na cele mieszkaniowe.

Z informacji przedstawionych przez Wnioskodawcę wynika, iż transakcja nabycia przez Spółkę lokali mieszkalnych w budynku wielorodzinnym od dewelopera spełnia wszystkie przesłanki definicji pierwszego zasiedlenia. Stanowi ona bowiem dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego, a poprzez ustanowienie aktem notarialnym odrębnej własności lokali i ich sprzedaż przez dewelopera, Wnioskodawca stał się pierwszym nabywcą poszczególnych lokali. Ponadto Spółka wniosła o dokonanie w istniejącej księdze wieczystej wpisów wyodrębnienia poszczególnych lokali mieszkalnych przez nią zakupionych oraz założenia dla tych lokali nowych ksiąg wieczystych oraz dokonania w nich wpisu własności na rzecz Spółki oraz wpisu współwłasności nieruchomości wspólnej. Nastąpiło również wydanie nabytych lokali mieszkalnych. Ponadto nabycie lokali od dewelopera nastąpiło w ramach wykonania przez sprzedającego czynności podlegających opodatkowaniu (dostawa przedmiotowych lokali). Lokale mieszkalne, które Spółka nabyła są lokalami samodzielnymi, co oznacza, że Wnioskodawca w wyniku transakcji zakupu przedmiotowych lokali mieszkalnych stał się ich właścicielem. Z przedstawionych przez Spółkę okoliczności oraz analizy przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zmianami) wynika, iż spełnia ona wymogi art. 43 ust. 1 pkt 10 cyt. ustawy i nie występują przesłanki wyłączające zwolnienie, o których mowa w powyższym artykule. Zatem dalsza odsprzedaż lokali mieszkalnych, dokonywana w ramach prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej, będzie korzystała ze zwolnienia z podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika