Czy odszkodowanie za bezumowne korzystanie z przedmiotu najmu (czy to należne, czy to faktycznie otrzymane) (...)

Czy odszkodowanie za bezumowne korzystanie z przedmiotu najmu (czy to należne, czy to faktycznie otrzymane) stanowi należność za jakąkolwiek czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Czy takie odszkodowanie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT
Czy na kwotę takiego odszkodowania za bezumowne korzystanie Podatnik powinien wystawić fakturę VAT

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Z 2007 r. Nr 112 poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 08 sierpnia 2007r. (data wpływu 16 sierpnia 2007r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania bezumownego korzystania z przedmiotu najmu - jest prawidłowe.

Porady prawne

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 16 sierpnia 2007r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania bezumownego korzystania z przedmiotu najmu.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Na podstawie umowy najmu obowiązującej od 1 października 2004r. najemca wynajmował od Podatnika budynki oraz tereny położone w R. Najemca wypowiedział powyższą umowę z zachowaniem 3 miesięcznego okresu wypowiedzenia. Pomimo upływu terminu wypowiedzenia i tym samym wygaśnięcia umowy najmu w dniu 30 czerwca 2007r. najemca nie zwrócił Podatnikowi przedmiotu najmu. Podatnik nie zgadza się na zaistniałą sytuację, kilkakrotnie wzywał Najemcę do zwrotu nieruchomości, a obecnie przygotowuje się do wszczęcia postępowania sądowego przeciwko byłemu najemcy o zwrot nieruchomości. W związku z faktem, iż były najemca nie zwrócił Podatnikowi przedmiotu najmu, Podatnik nie był w stanie wydać nieruchomości nowemu najemcy od 1 lipca 2007r. Powyższe spowodowało, iż Podatnik poniósł szkodę. W związku z powyższym Podatnik zamierza wezwać byłego najemcę do zapłaty odszkodowania za bezumowne korzystanie z rzeczy, które będzie wyższe od dotychczas płaconego czynszu, bowiem czynsz płacony przez nowego najemcę ma być wyższy od płaconego przez dotychczasowego najemcę.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy odszkodowanie za bezumowne korzystanie z przedmiotu najmu (czy to należne, czy to faktycznie otrzymane) stanowi należność za jakąkolwiek czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Czy takie odszkodowanie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.


  2. Czy na kwotę takiego odszkodowania za bezumowne korzystanie Podatnik powinien wystawić fakturę VAT.


Zdaniem Wnioskodawcy odszkodowanie za bezumowne korzystanie z budynków i terenu wokół nich przez byłego najemcę nie stanowi zapłaty za żadną z czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, wymienionych w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, który zakreśla przedmiot opodatkowania. W szczególności Podatnik nie świadczy tu usługi na rzecz byłego najemcy. Korzystanie z budynków i terenu przez byłego najemcę jest następstwem bezprawnej odmowy zwrotu przedmiotu najmu po ustaniu stosunku najmu, z czym Podatnik się nie zgadza przygotowując się do rozpoczęcia postępowania sądowego o zwrot nieruchomości.

Otrzymanie takiego odszkodowania, czy też wezwanie byłego najemcy do jego uiszczenia nie wywoła żadnych skutków w zakresie tego podatku i w konsekwencji będzie neutralne dla tego podatku. W związku z powyższym na kwotę odszkodowania za bezumowne korzystanie Podatnika nie będzie zobowiązany do wystawienia faktury. Przedstawione powyżej stanowisko potwierdzają liczne interpretacje organów podatkowych obu instancji, w tym np.: postanowienie Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Batuty z dnia 16 stycznia 2006r. sygn. III-2/443-78/60648/05/DP, postanowienie Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z dnia 19 maja 2006r. sygn. 1472/RPP1/443-281/2006/PS, postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kaliszu z dnia 18 sierpnia 2006r. sygn. PP/443-51/06/V13, decyzja Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu z dnia 29. września 2005r., sygn. PP I 443/582/05/AK, postanowienie Naczelnika Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z dnia 06 lipca 2006r., sygn. 1471/NUR2/443-138/1/06/ST i inne.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego ? stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1-go maja 10, 09-402 Płock.


Referencje

1471/NUR2/443-138/1/06/ST, postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

1472/RPP1/443-281/2006/PS, postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

III-2/443-78/60648/05/DP, postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

PP I 443/582/05/AK, decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego

PP/443-51/06/V13, postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika