Czy czynność polegająca na sprzedaży udziału w prawie wieczystego użytkowania gruntu i udziału (...)

Czy czynność polegająca na sprzedaży udziału w prawie wieczystego użytkowania gruntu i udziału we własności posadowionych na tym gruncie budynków biurowych korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Instytutu, przedstawione we wniosku z dnia 03.07.2008 r. (data wpływu 10.07.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z podatku od towarów i usług transakcji sprzedaży udziału we własności budynków wraz z prawem użytkowania wieczystego gruntów - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 10 lipca 2008 r. został złożony w/w wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z podatku od towarów i usług transakcji sprzedaży udziału we własności budynków i budowli wraz z prawem użytkowania wieczystego gruntów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Instytut sprzedał, na mocy aktu notarialnego z 13.01.1999 r., Kontrahentowi prawa do nakładów poniesionych przez poprzedników prawnych, na budowę stanu surowego budynków zlokalizowanych na działce w W przy ul. . Ponadto Instytut zobowiązał się do zawarcia umowy sprzedaży, na podstawie której po nabyciu prawa użytkowania wieczystego i własności budynków lub udziałów w tych prawach, sprzeda te prawa lub udziały Kontrahentowi. Zgodnie z wypisem z rejestru budynków wydanym przez Prezydenta W w dniu 17.02.2005 r. budowa budynków została zakończona w 1994 r. Instytut nie ponosił wydatków na ulepszenie opisanych budynków. Wojewoda decyzją stwierdził nabycie z mocy prawa z dn.05.12.1990 r. przez Instytut udziału wynoszącego 0.18 części w prawie użytkowania wieczystego zabudowanego gruntu stanowiącego własność Skarbu Państwa oznaczonego jako działka przy ul. . W związku z uregulowaniem sytuacji prawa wieczystego użytkowania gruntu Instytut zamierza sprzedać cały należący do Instytutu udział wynoszący 0,18 części w prawie użytkowania wieczystego w/w działki jak i we własności znajdujących się na tym gruncie budynków.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy czynność polegająca na sprzedaży udziału w prawie wieczystego użytkowania gruntu i udziału we własności posadowionych na tym gruncie budynków biurowych korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług...

Zdaniem Instytutu, w opisanej sytuacji, czynność polegająca na sprzedaży udziału w prawie użytkowania wieczystego jest zwolniona z podatku od towarów i usług na podstawie Rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. § 8 ust. 1 pkt 12 oraz sprzedaży udziału w budynkach na podstawie art. 43 ust 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, ponieważ budynki stanowią towar używany, gdyż od końca roku, w którym zakończono budowę minęło 13 lat, a Instytut nie ponosił wydatków na ich modernizację.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług oraz (Dz. U. z 2004 r., Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Pojęcie towaru ustawodawca zdefiniował w art. 2 pkt 6 w/w ustawy. Zgodnie z zapisem zawartym w tym przepisie, przez towary należy rozumieć rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Podstawą opodatkowania w myśl art. 29 ust. 1 w/w ustawy jest obrót, obrotem zaś jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę podatku należnego. W przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków albo budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu (art. 29 ust. 5 w/w ustawy).

Co do zasady stawka podatku ? na podstawie art. 41 ust. 1 w/w ustawy ? wynosi 22%. Jednakże, zarówno w treści wskazanej ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie z podatku. Stosownie do przepisu art. 43 ust. 1 pkt 2 w/w ustawy, zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Przez towary używane, w przypadku budynków i budowli lub ich części ? zgodnie z przepisem ust. 2 pkt 1 tegoż artykułu ? rozumie się budynki i budowle lub ich części ? jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat.

Natomiast na podstawie przepisu § 8 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r., Nr 97, poz. 970 ze zm.), zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku lub opodatkowane stawką podatku w wysokości 0%.

Analiza wskazanych wyżej przepisów prowadzi do wniosku, iż sprzedaż budynków biurowych, wybudowanych w 1994 r. (od momentu ich wybudowania minęło więcej niż 5 lat), podlega zwolnieniu na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, natomiast zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu związanego z tym budynkiem ? zwolnieniu na podstawie przepisu § 8 ust. 1 pkt 12 powołanego wyżej rozporządzenia.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 w/w ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 w/w ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 w/w ustawy) na adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika