Czy w stosunku do opisanej inwestycji istnieć będzie możliwość obniżenia przez Gminę podatku należnego (...)

Czy w stosunku do opisanej inwestycji istnieć będzie możliwość obniżenia przez Gminę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Gminy, przedstawione we wniosku z dnia 08.07.2008 r. (data wpływu 18.07.2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego przy zakupie towarów i usług dotyczących przebudowy drogi gminnej ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 18 lipca 2008 r. został złożony w/w wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego przy zakupie towarów i usług dotyczących przebudowy drogi gminnej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Gmina planuje realizację inwestycji polegającej na przebudowie drogi gminnej. Inwestycja ta będzie przedmiotem wniosku o dofinansowanie jej ze środków unii europejskiej. Gmina jako jednostka samorządu terytorialnego zgodnie z art. 7 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym realizuje zadania własne dotyczące m.in. dróg gminnych. Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych Gmina jest zarządcą dróg gminnych i do jej obowiązków należy między innymi budowa nowych dróg oraz ulepszanie istniejących. Gmina jest podatnikiem podatku VAT czynnym. Wykonuje czynności opodatkowane VAT związane głównie ze sprzedażą działek i najmem lokali. Gmina nie będzie wykorzystywać planowanej do przebudowy drogi do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Droga ta jest drogą publiczną, z której korzystać będą mogli wszyscy bez jakichkolwiek opłat.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w stosunku do opisanej inwestycji istnieć będzie możliwość obniżenia przez Gminę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego...

Zdaniem wnioskodawcy, z uwagi na fakt, iż przedmiotowa inwestycja nie jest związana ze sprzedażą opodatkowaną, Gmina nie ma możliwości obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w związku z realizacją w/w inwestycji.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r., Nr 54, poz. 535 ze zm.) obniżenie kwoty podatku lub zwrot różnicy podatku należnego uzależnione są od zakresu w jakim nabywane towary i usługi związane są ze sprzedażą opodatkowaną. W przedmiotowej sprawie związek ze sprzedażą opodatkowaną nie istnieje, gdyż korzystanie z przebudowanej drogi będzie nieodpłatne. Tym samym nie jest spełniony warunek dający Gminie prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu towarów i usług związanych z wymienioną we wniosku inwestycją.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 w/w ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 w/w ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 w/w ustawy) na adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika