Wniesienie aportem przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części samodzielnie sporządzającej bilans, (...)

Wniesienie aportem przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części samodzielnie sporządzającej bilans, do spółki nie wiąże się dla wnoszącego aport z obowiązkiem skorygowania podatku naliczonego odliczonego w związku z nabyciem składników majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa. W związku z powyższym należy stwierdzić, iż nabywca, a nie wnoszący aportem przedsiębiorstwo, będzie zobligowana do dokonania ewentualnej korekty rocznej podatku naliczonego, z uwzględnieniem proporcji obliczonej dla zakończonego roku podatkowego

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Z 2007 r. Nr 112 poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, V. S.A. w W. przedstawione we wniosku z dnia 20.08.2007r. (data wpływu 24.08.2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty podatku naliczonego przy wniesieniu aportem przedsiębiorstwa do spółki prawa handlowego - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 24.08.2007r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty podatku naliczonego przy wniesieniu aportem przedsiębiorstwa do spółki prawa handlowego.

W przedmiotowym wniosku zostały przedstawione następujący stan faktyczny.

Spółka V. S.A. (dalej V.) planuje wnieść w drodze aportu do spółki kapitałowej przedsiębiorstwo, w rozumieniu art. 55/? Kodeksu cywilnego. Część środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych wchodzących w skład przedsiębiorstwa została nabyta po dniu 1 maja 2004r. Spółka odliczała podatek od towarów i usług zawarty w cenie tych składników.

Posiadany przez V. majątek trwały służy prowadzeniu działalności polegającej na najmie. Działalność ta podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Planowane jest także rozpoczęcie inwestycji budowlanych. W związku z planowanymi inwestycjami, Spółka rozpoczęła prace polegające na wyburzeniu kilku obiektów budowlanych. Spółka odliczyła podatek od towarów i usług wykazany na fakturach dotyczących rozbiórki. Spółka odlicza także podatek od towarów i usług zawarty w cenie innych usług i materiałów, związanych z rozpoczętym procesem budowlanym.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w związku z wniesieniem aportu przedsiębiorstwa, V. zobowiązana będzie do korekty podatku naliczonego, zawartego w cenie środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych zawiązanych z świadczonymi usługami najmu oraz podatku naliczonego zawartego w cenie zakupów związanych z rozpoczętym procesem budowlanym ...

Zdaniem wnioskodawcy:

Zdaniem V., wniesienie aportu w postaci przedsiębiorstwa nie prowadzi do obowiązku korekty wcześniejszych odliczeń naliczonego podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 91 ust. 9 ustawy o VAT, w przypadku zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału), o którym mowa w art. 6 pkt 1 ustawy, korekta określona w art. 91 ust.

1-8 ustawy jest dokonywana odpowiednio przez nabywcę przedsiębiorstwa. W sytuacji wniesienia aportem przedsiębiorstwa, przepisy ustawy o VAT nie dają podstawy do nałożenia obowiązku korekty na podatnika wnoszącego aport. Ustawa wyraźnie stanowi, iż korekta dokonywana jest przez nabywcę, zatem w przypadku aportu przedsiębiorstwa zasady korekty podatku naliczonego, o których mowa w art. 91 ust. 1-8, stosowane są przez nabywcę. W sytuacji gdy zbywca przedsiębiorstwa wykonywał czynności uprawniające do pełnego odliczenia podatku naliczonego i nabywca także wykonywać będzie czynności podlegające opodatkowaniu VAT, obowiązek korekty podatku naliczonego nie wystąpi. W opisanej sytuacji nie znajdzie zastosowania pismo Ministra Finansów z dnia 27 marcu 2007r. (PT5-033-13/EK/2006/AP-7828/7789), gdyż pismo to dotyczy aportów zwolnionych z VAT, nie zaś aportów przedsiębiorstwa, czyli czynności, która VAT w ogóle nie podlega. Powyższe stanowisko znajduje oparcie w najnowszych interpretacjach organów podatkowych: Pierwszy US w Białymstoku 2007.04.12, RO-XV/443/VAT-29/96/AM/07, Pierwszy US w Bydgoszczy 2007.06.06, PP1.2-443-03/07, US w Grodzisku Mazowieckim 2007.06.12, 1406/VAT/443-22/MO/07, US w Ostrołęce 2007.06.20, 1415/POIII/443-9/07/AR.

Powyższy wniosek co do braku korekty potwierdza orzeczenie ETS w sprawie Faxworld, C-137/02.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego stwierdza się, co następuje:

Zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans.

Zgodnie z opisanym stanem faktycznym poprzez wniesienie aportu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (zorganizowanej części przedsiębiorstwa samodzielnie sporządzającego bilans) dochodzi do przeniesienia praw własności. Czynności wniesienia aportu w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa samodzielnie sporządzającego bilans nie podlega ustawie o podatku od towarów i usług.

Wniesienie aportem przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części samodzielnie sporządzającej bilans, do spółki nie wiąże się dla wnoszącego aport z obowiązkiem skorygowania podatku naliczonego odliczonego w związku z nabyciem składników majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa. W związku z powyższym należy stwierdzić, iż nabywca, a nie wnoszący aportem przedsiębiorstwo, będzie zobligowana do dokonania ewentualnej korekty rocznej podatku naliczonego, z uwzględnieniem proporcji obliczonej dla zakończonego roku podatkowego.

Zasady dotyczące sposobu i terminu dokonywania korekt podatku naliczonego oraz podmiotu zobowiązanego do dokonania korekty zostały określone w art. 91 ust. 1-8 ustawy. Zgodnie z ust. 9 powołanego artykułu, w przypadku zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału), o których mowa w art. 6 pkt 1, korekta określona w ust. 1-8 art. 91 jest dokonywana odpowiednio przez nabywcę przedsiębiorstwa lub nabywcę zakładu (oddziału).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego ? stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje

1406/VAT/443-22/MO/07, postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

1415/POIII/443-9/07/AR, postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

PP1.2-443-03/07, postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

PT5-033-13/EK/2006/AP-7828/7789, interpretacja Ministra Finansów

RO-XV/443/VAT-29/96/AM/07, postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika