Czynności polegające na wyposażeniu lokalu Komisariatu Policji oraz przekazanie paliwa dla potrzeb (...)

Czynności polegające na wyposażeniu lokalu Komisariatu Policji oraz przekazanie paliwa dla potrzeb Komisariatu Policji obsługującego teren Gminy wykonywane są w ramach zadań nałożonych na Gminę odrębnymi przepisami prawa. Zatem, na mocy art. 15 ust. 6 w/w ustawy o VAT, nie uznaje się Gminy G jako podatnika podatku od towarów i usług w zakresie realizacji tego zadania. Przekazanie przez Gminę rzeczowej darowizny na rzecz Policji nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony, przedstawione we wniosku z dnia 22 sierpnia 2007 r. (data wpływu 24 sierpnia 2007 r.) - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu opodatkowania przedmiotowej darowizny-jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 sierpnia 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu opodatkowania przedmiotowej darowizny.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Do zadań własnych gminy należy zgodnie z art. 7 ustawy o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) zaspokajanie zbiorowych potrzeb lokalnej wspólnoty samorządowej między innymi w zakresie porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli. Koszty związane z funkcjonowaniem policji pokrywane są zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy o policji (Dz. U. z 2007 r. Nr 43, poz. 277) z budżetu państwa, w tym dotacji celowej na zadania policji w powiecie. Jednakże, zgodnie z ust. 3 powyższego artykułu, jednostki samorządu terytorialnego mogą uczestniczyć w pokrywaniu części kosztów funkcjonowania policji.

Gmina w trybie powołanych przepisów zagwarantowała w budżecie środki finansowe na realizację tych zadań. Z tych środków obecnie sfinansowano zakupy (faktura adresowana na Urząd Gminy), tj. zakupiono krzesła, żaluzje i paliwo, które zostały przekazane do Komisariatu Policji obsługującego teren tutejszej gminy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy przekazanie w/w towarów dla Policji (wartość towaru 4.030 zł netto) jest darowizną, która podlega opodatkowaniu, zgodnie z art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług...

Zdaniem Wnioskodawcy przekazanie wyposażenia do lokalu Komisariatu Policji oraz paliwa dla potrzeb Komisariatu Policji obsługującego teren gminy służy zaspokajaniu potrzeb lokalnej wspólnoty w zakresie porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli gminy. Zaspokajanie powyższych potrzeb obywateli gminy należy do zadań własnych gminy.

Tym samym, w przekonaniu gminy, przekazania powyższych towarów nie można traktować jako przekazania w formie darowizny w rozumieniu art. 7 ust 2 pkt 2 ustawy.

Realizowana przez Gminę czynność nie jest związana z działalnością opodatkowaną, zatem Gminie nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od zakupów w/w towarów.

Wobec powyższego przekazanie powyższych towarów nie podlega przepisom art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Natomiast zgodnie z art. 7 ust. 1 i ust. 2 w/w ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Przez dostawę towarów rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny

    jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Jak wynika z przytoczonych przepisów, darowizna w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług jest czynnością zrównaną z odpłatną dostawą i podlega opodatkowaniu podatkiem VAT pod warunkiem, że podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od tej czynności, w całości lub w części.

Jednocześnie, zgodnie z art. 15 ust. 1 w/w ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne mniemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Natomiast stosownie do art. 15 ust. 6 powoływanej ustawy, nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Do zadań własnych gminy, zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 8, 9 i 17 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.), należy zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty, a w szczególności zadania te obejmują sprawy między innymi edukacji publicznej, kultury, w tym bibliotek gminnych i innych instytucji kultury oraz ochrony zabytków i opieki nad zabytkiem, a także wspierania i upowszechniania idei samorządowej.

Wobec powyższego czynności polegające na wyposażeniu lokalu Komisariatu Policji oraz przekazanie paliwa dla potrzeb Komisariatu Policji obsługującego teren Gminy wykonywane są w ramach zadań nałożonych na Gminę odrębnymi przepisami prawa. Zatem, na mocy art. 15 ust. 6 w/w ustawy o VAT, nie uznaje się Gminy G jako podatnika podatku od towarów i usług w zakresie realizacji tego zadania.

W konsekwencji, przekazanie przez Gminę rzeczowej darowizny na rzecz Policji nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika