wniosek dotyczy opodatkowania nabycia ograniczonego prawa rzeczowego.

wniosek dotyczy opodatkowania nabycia ograniczonego prawa rzeczowego.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 01.08.2007r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług nabycia ograniczonego prawa rzeczowego - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 07.09.2007r. został złożony w/w wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług nabycia ograniczonego prawa rzeczowego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony zaistniały stan faktyczny.

Wnioskodawca jest właścicielem działki ewidencyjnej, która bezpośrednio przylega do działki, której właścicielem jest spółka z o. o.

Spółka z o. o. wyraziła zgodę na ustanowienie nieodpłatnej służebności gruntowej na przysługującym spółce prawie użytkowania wieczystego nieruchomości położonej w W. na rzecz każdoczesnego właściciela przyległej do niej w/w działki Wnioskodawcy.

Powyższe oświadczenie zostało złożone w formie aktu notarialnego. Oświadczenie woli nabywcy służebności (Wnioskodawca)potwierdzające akceptację nabycia takiego prawa, w przedstawionym przez spółkę zakresie, nie zostało do tej pory złożone. W tymże akcie notarialnym spółka oświadcza, iż z tytułu dokonania czynności objętej tym aktem (ustanowienie służebności gruntowej) spółka nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Spółka ustanowiła służebność przejścia i przechodu w związku z prowadzeniem swojego przedsiębiorstwa, bowiem prowadząc inwestycje na swojej działce, i chcąc mieć zapewnione miejsca postojowe w pasie drogowym (działka będąca własnością m. st. W na rzecz której ustanowiono służebność), gdzie dotychczas przebiegał chodnik, zmuszony jest go poprowadzić w innym miejscu, na swojej działce.

Spółka z o. o. określiła (zgodnie z aktem notarialnym ustanawiającym służebność gruntową) roczną wartość w/w służebności na kwotę 1.250.000 zł.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy powstanie obowiązek po stronie Wnioskodawcy (nabywca służebności gruntowej) zapłaty podatku od towarów i usług od otrzymania ograniczonego prawa rzeczowego...

Czy dokonanie czynności ustanowienia nieodpłatnej służebności gruntowej należy skategoryzować jako dostawę towaru czy też jako świadczenie usług...

Zdaniem Wnioskodawcy w zaistniałej sytuacji faktycznej nie obciąży go obowiązek zapłaty podatku od towarów i usług od otrzymania ograniczonego prawa rzeczowego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej zaistniałego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 285 ustawy Kodeks cywilny z dnia 23 kwietnia 1964r. (Dz. U. z dnia 18 maja 1964r. z późn. zm.) nieruchomość można obciążyć na rzecz właściciela innej nieruchomości (nieruchomości władnącej) prawem, którego treść polega bądź na tym, że właściciel nieruchomości władnącej może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, bądź na tym, że właściciel nieruchomości obciążonej zostaje ograniczony w możności dokonywania w stosunku do niej określonych działań, bądź też na tym, że właścicielowi nieruchomości obciążonej nie wolno wykonywać określonych uprawnień, które mu względem nieruchomości władnącej przysługują na podstawie przepisów o treści i wykonywaniu własności (służebność gruntowa).

Natomiast z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) wynika, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 8 ust. 1 w/w ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa powyżej, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej mniemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji.

Do czynności stanowiących świadczenie usług z tytułu zobowiązania do powstrzymania się od dokonania czynności lub tolerowania czynności lub sytuacji można zaliczyć m. in. służebności gruntowe bierne i czynne, które mogą powstać np. w wyniku umowy, orzeczenia sądu, zasiedzenia lub orzeczenia administracyjnego. Ustanowienie służebności czynnej (zobowiązanie do tolerowania czynności lub sytuacji) lub biernej (zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności) za wynagrodzeniem podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jeżeli świadczący usługę posiada status podatnika w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.

Należy zaznaczyć, iż nie każde zaniechanie czynności lub znoszenie stanów uważane jest za usługę w myśl cytowanego powyżej przepisu.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega tylko takie powstrzymanie się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji, które wynika z wyraźnego stosunku zobowiązaniowego, istnieje konkretny podmiot będący bezpośrednim konsumentem tego zobowiązania, a zobowiązanie to jest odpłatne. W przypadku gdy którykolwiek z wymienionych warunków nie zostanie spełniony, przedmiotowe zobowiązanie nie będzie podlegało opodatkowaniu.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż na podstawie aktu notarialnego ustanowiono nieodpłatną służebność gruntową, która ma na celu zwiększenie użyteczności nieruchomości władnącej lub jej oznaczonej części.

W związku z powyższym, biorąc pod uwagę stan faktyczny opisany we wniosku, a także powołane przepisy, ustanowienie służebności gruntowej należy uznać na równi ze świadczeniem usług.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług nie będzie podlegało świadczenie związane z prowadzonym przedsiębiorstwem o charakterze nieodpłatnym w myśl art. 8 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Uwzględniając powyższe, postanowiono jak na wstępie.

Wnioskodawca jest jednostką samorządu terytorialnego, natomiast z wniosku wynika, że interpretacja dotyczy również osoby prawnej. W związku z powyższym do osoby prawnej, której interpretacja dotyczy oraz w odniesieniu do Wnioskodawcy, w zakresie w jakim nie będzie on osobą trzecią określoną w Rozdziale XV w/w ustawy Ordynacja podatkowa odpowiedzialną za zaległości podatkowe podatnika, nie będą miały zastosowania przepisy art. 14 k-n w/w ustawy Ordynacja podatkowa.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktyczny przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 w/w ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 w/w ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 w/w ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika