Miejscem świadczenia usług pośrednictwa świadczonych przez Podatnika na rzecz kontrahenta niemieckiego, (...)

Miejscem świadczenia usług pośrednictwa świadczonych przez Podatnika na rzecz kontrahenta niemieckiego, który podał dla tej czynności numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium swojego państwa, jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer. Podatnik nie ma obowiązku do naliczenia podatku od towarów i usług i wykazania go na fakturze VAT z tytułu świadczenia tych usług

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 04 września 2007 (data wpływu 11 września 2007r.) uzupełnionego dnia 09 listopada 2007r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług pośrednictwa w sprzedaży stali na rzecz firmy niemieckiej - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 11 września 2007r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług pośrednictwa w sprzedaży stali na rzecz firmy niemieckiej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą polegającą na pośrednictwie w sprzedaży stali na rzecz firmy niemieckiej. Zgodnie z zawartą umową z kontrahentem niemieckim jako wynagrodzenie za pośrednictwo Podatnik otrzymuje prowizję, której wysokość uzależniona jest od ilości i rodzajów sprzedanych produktów. Firma niemiecka sprzedając swoje produkty na rynek polski obciąża finalnego nabywcę wartością zawierającą podatek VAT, w której elementem składowym jest Wnioskodawcy prowizja. Firma niemiecka podaje Podatnikowi swój unijny numer identyfikacji podatkowej, pod którym jest zidentyfikowana na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium swojego państwa (X). Wskazany wyżej numer Podatnik umieszcza na fakturze dokumentującej wykonanie przez Podatnika usług pośrednictwa na rzecz niemieckiej firmy.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy Podatnik prawidłowo postępuje wystawiając fakturę VAT na prowizję dla podatnika niemieckiego, nie naliczając podatku VAT od tej prowizji...

Stanowisko Spółki wywodzi się z interpretacji przepisu art. 28 ust. 6 w powiązaniu z art. 28 ust. 5 pkt 2 lit. c ustawy o VAT. Zgodnie z wyżej cytowanymi przepisami, miejscem wykonywania usług pośrednictwa na rzecz kontrahenta, który podał dla tej czynności swój numer identyfikacji podatkowej jest terytorium Niemiec, a więc on rozlicza podatek od wartości dodanej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Na podstawie art. 28 ust. 5 pkt 2 lit. c w/w ustawy, w przypadku usług wykonywanych przez pośredników, działających w imieniu i na rzecz osób trzecich, związanych bezpośrednio z dostawą towarów ? miejscem świadczenia tych usług jest miejsce dokonania dostawy towarów, z zastrzeżeniem ust. 6.

Stosownie do ust. 6 art. 28 w/w ustawy, w przypadku gdy nabywca usługi podał dla tej czynności świadczącemu usługę numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym zgodnie z ust. 5 ma miejsce świadczenia usługa, miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer.

Biorąc pod uwagę opisany we wniosku stan faktyczny oraz powołane w/w przepisy należy stwierdzić, że miejscem świadczenia usług pośrednictwa świadczonych przez Podatnika na rzecz kontrahenta niemieckiego, który podał dla tej czynności numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium swojego państwa, jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer (art. 28 ust. 6 w/w ustawy).

A zatem Podatnik nie ma obowiązku do naliczenia podatku od towarów i usług i wykazania go na fakturze VAT z tytułu świadczenia tych usług. Wystawiona w takim przypadku faktura zgodnie z art. 106 ust. 2 w/w ustawy winna zawierać dane określone w § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 95, poz. 798 ze zm.), z wyjątkiem stawki i kwoty podatku, a także kwoty należności wraz z podatkiem oraz winna zawierać adnotację, iż podatek rozlicza nabywca.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika