Zatem do dnia 31 sierpnia 2007r. za dokument potwierdzający wywóz towarów poza terytorium wspólnoty (...)

Zatem do dnia 31 sierpnia 2007r. za dokument potwierdzający wywóz towarów poza terytorium wspólnoty w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług należy uznać dokument elektroniczny komunikat EI-599, który jest wysyłany do zgłaszającego przez urząd celny wywozu.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 29 sierpnia 2007r. (data wpływu 14 września 2007r.) o udzielenie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stosowania 0% stawki podatku od towarów i usług do eksportu towarów - jest nieprawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 14 września 2007r. wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stosowania 0% stawki podatku od towarów i usług do eksportu towarów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Strona jest czynnym i zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. W ramach prowadzonej działalności dokonuje m.in. eksportu towarów. W przypadku dostawy towarów poza obszar wspólnoty Spółka zobligowana jest do celem zastosowania preferencyjnej stawki podatku w wysokości 0% do posiadania dokumentu potwierdzającego wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty. W niektórych przypadkach wnioskodawca posiada kopię dokumentu SAD (Strona 3) z naniesioną oryginalną pieczęcią organu celnego zawierającą datę faktycznego wywozu towarów poza obszar Wspólnoty.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

czy wskazany w opisie stanu faktycznego dokument uprawnia Spółkę do zastosowania 0% stawki podatku VAT, w stosunku do realizowanego eksportu towarów...

W świetle tak przedstawionego stanu faktycznego Spółka stoi na stanowisku, że w przedmiotowej sprawie ma prawo do zastosowania stawki podatku w wysokości 0%, w przypadku posiadania kserokopii trzeciej strony dokumentu SAD, poświadczonej oryginalną pieczęcią o dokonaniu odprawy celnej przez urząd celny wyjścia. Przepisy ustawy o VAT nie definiują dokumentu potwierdzającego wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty. W tym więc zakresie należy posiłkować się przepisami celnymi, które regulują te zagadnienia. Dokumentem tym, na którym następuje potwierdzenie eksportu towarów, stosowanym w przypadku przepływu towarów pomiędzy Wspólnotą a państwami trzecimi jest Jednolity Dokument Administracyjny SAD. Fizyczny wywóz towarów potwierdza właściwy organ celny na odwrotnej stronie egzemplarza SAD3. Potwierdzenie przyjmuje postać pieczęci z nazwą organu celnego wyprowadzenia towarów poza obszar Wspólnoty i datą jego wyprowadzenia lub potwierdzenie to zawarte jest bezpośrednio poprzez zapis na kopii dokumentu SAD lub zawarte w odrębnym dokumencie wystawionym przez organ celny. Należy zatem, zdaniem Spółki uznać, iż uwierzytelniony co do oryginału dokument, którego kserokopia dotyczy, potwierdzony pieczęcią urzędu celnego wyjścia jest prawnym dowodem potwierdzającym dokonaną czynność tu: wywóz towaru poza obszar Wspólnoty.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 2 pkt 8 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą, przez eksport towarów rozumie się potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1-4, jeżeli wywóz jest dokonany przez:

  1. dostawcę lub na jego rzecz, lub


  2. nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju, lub na jego rzecz.


Jak stanowi art. 41 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług, w eksporcie towarów, o którym mowa w art. 2 pkt 8 lit. a, stawka podatku wynosi 0 %. W myśl ust. 6 powyższego artykułu, stawkę podatku 0 % stosuje się w eksporcie towarów, o którym mowa w ust. 4 i 5, pod warunkiem że podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty. Zgodnie z art. 41 ust. 11 ustawy, przepisy ust. 4 i 5 stosuje się odpowiednio w eksporcie towarów, o którym mowa w art. 2 pkt 8 lit. b, jeżeli podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym dokonał dostawy towarów, posiada kopię dokumentu, w którym urząd celny określony w przepisach celnych potwierdził wywóz tych towarów poza terytorium Wspólnoty. Z dokumentu, o którym mowa w zdaniu pierwszym, musi wynikać tożsamość towaru będącego przedmiotem dostawy i wywozu. Przepis ust. 9 stosuje się odpowiednio.

Sposób potwierdzania wywozu towarów poza terytorium Wspólnoty regulują przepisy rozporządzenia Rady (EWG) Nr 2913/92 z dnia 12 października 1992 r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz. Urz. WE L 302 z 19 października 1992 r.) oraz przepisy rozporządzenia Komisji (EWG) Nr 2454 z dnia 2 lipca 1993 r. ustanawiające przepisy w celu wykonania rozporządzenia Rady (EWG) Nr 2913/92 ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz. Urz. WE L 253 z 11 października 1993 r.). W myśl art. 793 ust. 2 ww. rozporządzenia Komisji (EWG), ?urząd celny wyprowadzenia? oznacza:

  1. w przypadku towarów wywożonych koleją, pocztą, drogą powietrzną lub drogą morską - urząd celny właściwy dla miejsca, w którym towary przejmowane są w ramach umowy przewozu w celu transportu do państwa trzeciego przez towarzystwo kolejowe, organy pocztowe, towarzystwo lotnicze bądź przedsiębiorstwo żeglugowe;


  2. w przypadku towarów wywożonych rurociągami i w przypadku energii elektrycznej - urząd wyznaczony przez Państwo Członkowskie, w którym znajduje się siedziba eksportera;


  3. w przypadku towarów wywożonych w inny sposób lub w okolicznościach nieobjętych lit. a) i b) - ostatni urząd celny przed opuszczeniem przez towary obszaru celnego Wspólnoty.


Stosownie do art. 793 ust. 3 powołanego rozporządzenia, urząd celny wyprowadzenia upewnia się, czy przedstawione towary są towarami zgłoszonymi, oraz nadzoruje i potwierdza ich fizyczne wyjście, poświadczając odwrotną stronę egzemplarza 3.

Poświadczenie stanowi pieczęć z nazwą urzędu i datą. Urząd celny wyprowadzenia zwraca egzemplarz 3 osobie, która przedstawiła egzemplarz, z zamiarem jego zwrotu zgłaszającemu. W myśl art. 793 ust. 5 rozporządzenia, w przypadkach określonych w ust. 2 lit. a) urząd celny wyprowadzenia poświadcza egzemplarz 3 zgłoszenia wywozowego zgodnie z ust. 3, po opatrzeniu dokumentu przewozowego potwierdzeniem 'Wywóz' w kolorze czerwonym i swoją pieczęcią. W przypadku regularnych linii żeglugowych, transportu bezpośredniego lub bezpośrednich lotów do państw trzecich przeznaczenia, jeżeli operatorzy są w stanie zagwarantować za pomocą innych środków prawidłowość przebiegu operacji, to umieszczenie potwierdzenia 'Wywóz' nie jest wymagane.

Mając na uwadze powyższe, w ocenie tutejszego organu kopia karty 3 dokumentu SAD z naniesioną oryginalną pieczęcią organu celnego zawierająca datę faktycznego wywozu towarów poza obszar Wspólnoty , nie jest dokumentem wystarczającym do zastosowania 0% stawki podatku od towarów i usług przy eksporcie towarów. Na uwagę zasługuje fakt, iż z opisu stanu faktycznego nie wynika, iż dokument (kserokopia karty SAD 3) została opatrzona dodatkowo czerwoną pieczęcią ?Wywóz? i pieczęcią urzędu celnego. Brak przedmiotowych pieczęci uniemożliwia podatnikowi zastosowanie 0% stawki podatku od towarów i usług.

Jednocześnie tutejszy organ informuje, iż od dnia 31 sierpnia 2007r., w związku z uruchomieniem Systemu Kontroli Eksportu (ECS) uległy zmianie zasady dokonywania zgłoszeń do procedury wywozu. Zgodnie z art. 796 e Rozporządzenia Komisji (WE) Nr 1875/2006 z dnia 18 grudnia 2006r. zmieniającego rozporządzenie (EWG) Nr 1454/93 ustanawiające przepisy w celu wykonania rozporządzenia Rady (EWG) Nr 2913/92 ustanawiającego Wspólnotowy kodeks Celny urząd celny wywozy potwierdza faktyczne wyprowadzenie towarów przesyłając zgłaszającemu komunikat ?Potwierdzenie wywozu? ? komunikat IE599. Zatem do dnia 31 sierpnia 2007r. za dokument potwierdzający wywóz towarów poza terytorium wspólnoty w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług należy uznać dokument elektroniczny komunikat EI-599, który jest wysyłany do zgłaszającego przez urząd celny wywozu.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika