Przy sprzedaży przedmiotowych kompletów (książka oraz materiały uzupełniające nagrane na płyty (...)

Przy sprzedaży przedmiotowych kompletów (książka oraz materiały uzupełniające nagrane na płyty CD/DVD), o ile w ujęciu statystycznym produkt ten (komplet) będzie posiadał klasyfikację PKWiU właściwą dla książek, nie wystąpi obowiązek opodatkowania nieodpłatnego przekazania płyt dołączonych do materiałów szkoleniowych. Nie dotyczy to jednak przypadku, gdy sprzedaż takiego kompletu zostanie sklasyfikowana pod symbolem PKWiU 22.14-50 - nagrane płyty CD tj. wtedy gdy sprzedawany komplet nabierze cech nagranej płyty CD.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 11 września 2007 r. (data wpływu 17 września 2007 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nieodpłatnego przekazania płyt CD/DVD dołączonych do materiałów szkoleniowych jest nieprawidłowe

UZASADNIENIE

W dniu 17 września 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nieodpłatnego przekazania płyt CD/DVD dołączonych do materiałów szkoleniowych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

X. Sp. z o.o. zamierza prowadzić działalność szkoleniową, polegającą na organizowaniu seminariów poświęconych m.in. tematyce podatkowej. Działalność ta będzie prowadzona przez spółkę, której X będzie wspólnikiem.

Odpowiadając na potrzeby rynku Wnioskodawca zamierza wydawać (zlecać wydanie) materiały przygotowane dla potrzeb danego szkolenia w formie książek i/lub broszur. Dodatkowo do niektórych z w/w książek lub broszur dołączane będą nieodpłatnie płyty CD lub DVD, na których nagrane będą utwory (audio, wideo) uzupełniające treści zawarte w książkach (broszurach) poprzez przedstawienie dodatkowych aspektów tematyki w nich poruszanej. Płyty mają więc charakter uzupełniający i zarazem komplementarny względem treści książki (broszury).

Wnioskodawca zamierza sprzedawać materiały szkoleniowe. W sytuacji gdy do danej książki (broszury) dołączona będzie płyta CD/DVD to nie będzie możliwe nabycie samej płyty bez książki (broszury). Na okładce książki umieszczona będzie informacja, że płyta dołączona jest do książki nieodpłatnie.

Sposób połączenia książki (broszury) z płytą będzie uniemożliwiał odłączenie obu rzeczy i ich odrębną sprzedaż.

Wartość przekazywanych nieodpłatnie płyt może, ale nie musi przekroczyć 5 zł.

Zarówno działalność szkoleniowa jak i sprzedaż materiałów szkoleniowych będą stanowiły źródło przychodów Spółki.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w przedstawionym powyżej zdarzeniu przyszłym na Spółce będzie ciążył obowiązek opodatkowania nieodpłatnego przekazania płyt CD/DVD dołączonych do materiałów szkoleniowych...

Zdaniem Wnioskodawcy przy nieodpłatnym przekazaniu nabywcom materiałów szkoleniowych płyt CD/DVD zawierających nagranie audio-wideo uzupełniające treści zawarte w książkach (broszurach) poprzez przedstawienie dodatkowych aspektów tematyki w nich poruszanej na Spółce nie będzie ciążył obowiązek opodatkowania takiego przekazania.

Stanowisko swoje Wnioskodawca wywodzi z brzmienia art. 7 ust. 2 i 3 ustawy o VAT.

Przepisy te stanowią, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny

jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Przepisu ust. 2 nie stosuje się do przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek.

Analiza w/w przepisów a także normy zawartej w art. 7 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług prowadzi zdaniem Spółki do następujących wniosków:

  • opodatkowaniu nie podlega przekazanie towarów na cele inne niż związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, jeżeli podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu przekazywanych towarów,
  • opodatkowaniu nie podlega przekazanie materiałów informacyjnych i reklamowych, prezentów o małej wartości i próbek, bez względu na to, na jakie cele zostały dokonane i bez względu na to, czy podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu przekazywanych towarów.

Jeżeli więc dołączana do materiałów szkoleniowych płyta spełni kryteria uznania jej za prezent o małej wartości to na Spółce nie będzie ciążył obowiązek opodatkowania nieodpłatnego przekazania płyty. Co więcej, obowiązek ten nie będzie ciążył na Spółce także wówczas, jeśli dołączona płyta nie spełni kryteriów uznania jej za prezent o małej wartości. Z przepisów ustawy o podatku VAT, tj. z art. 5 ust. 1 pkt 1 tej ustawy wynika bowiem, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów. Tymczasem, jak wskazuje art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, przekazanie towarów uznaje się za dostawę towarów jedynie wówczas, gdy łącznie zostaną spełnione następujące warunki:

  • przekazanie dotyczy towarów należących do przedsiębiorstwa podatnika,
  • podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności w całości lub w części,
  • przekazanie to dokonane zostało na cele inne niż związane z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem.

Jeżeli więc choć jedna z powyżej wymienionych przesłanek nie jest spełniona, nie może być mowy o przekazaniu towarów będącym dostawą towarów.

Przesłanką, która się nigdy nie ziści w przypadku Spółki jest przekazanie na cele inne niż związane z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem. W Spółce, zarówno prowadzenie szkoleń jak i sprzedaż materiałów szkoleniowych będzie źródłem przychodów Spółki, a prowadzenie szkoleń będzie głównym aspektem działalności Spółki. Nieodpłatne przekazanie płyt będzie następowało na cele związane z prowadzonym przez Spółkę przedsiębiorstwem.

W konsekwencji, zdaniem Wnioskodawcy, przekazanie płyt dołączanych do materiałów szkoleniowych nie będzie mogło być uznane za opodatkowaną dostawę towarów, gdyż nastąpi na cele związane z prowadzonym przez spółkę przedsiębiorstwem.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają, m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Ustawodawca w art. 2 pkt 22 w/w ustawy wskazał, iż przez sprzedaż należy rozumieć odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

W zdarzeniu przyszłym opisanym we wniosku mamy do czynienia ze Spółką prowadzącą działalność szkoleniową. Spółka, w ramach działalności, zamierza sprzedawać książki/broszury wraz z dołączonymi do nich płytami CD/DVD. Utwory nagrane na płytach uzupełniają treści zawarte w książkach (broszurach). Całość produktu ? książka (broszura) oraz płyta stanowią komplet, tj. jednolity przedmiot dostawy. Dołączona do książki (broszury) płyta CD/DVD nie ma wpływu na wysokość ceny kompletu.

W opinii tutejszego organu w przypadku produktów, które są ze sobą funkcjonalnie związane i które nie mogą funkcjonować prawidłowo bez siebie, można uznać, że sprzedaż zestawu (kompletu) w istocie dotyczy sprzedaży jednego produktu. Sprzedaż kompletu należy traktować jako jedną transakcję - transakcję sprzedaży, a nie jako transakcję sprzedaży i transakcję nieodpłatnego przekazania. Artykuł 7 ustawy o VAT nie ma więc zastosowania w przedmiotowej sprawie.

Opisane zdarzenie przyszłe dotyczy bowiem dostawy produktu jakim jest książka z płytą.

Nie dochodzi tutaj do nieodpłatnego przekazania płyt CD/DVD, nabywca otrzymuje płytę jako składową część produktu.

Mając powyższe na uwadze, jeżeli według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług sprzedawane przez Spółkę towary sklasyfikowane są pod symbolem 22.11, a ich dostawa do dnia 31 grudnia 2007 r. korzysta ze stawki 0% na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 3 lit.a ustawy o podatku od towarów i usług (z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów ? PKWiU 22.11.20-60.10, nut, map i ulotek ? oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN) należy uznać, że książka wraz z dołączoną do niej płytą stanowią jednolity przedmiot dostawy opodatkowany 0% stawką podatku VAT.

Zgodnie z art. 8 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych. Tutejszy organ podatkowy nie jest uprawniony do zaklasyfikowania wskazanej przez Wnioskodawcę usługi do odpowiedniego grupowania PKWiU. Każdy podatnik jest obowiązany do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z poprawnym zdefiniowaniem dokonywanej czynności, również w zakresie opodatkowania.

Przy sprzedaży przedmiotowych kompletów (książka oraz materiały uzupełniające nagrane na płyty CD/DVD), o ile w ujęciu statystycznym produkt ten (komplet) będzie posiadał klasyfikację PKWiU właściwą dla książek, nie wystąpi obowiązek opodatkowania nieodpłatnego przekazania płyt dołączonych do materiałów szkoleniowych. Nie dotyczy to jednak przypadku, gdy sprzedaż takiego kompletu zostanie sklasyfikowana pod symbolem PKWiU 22.14-50 - nagrane płyty CD tj. wtedy gdy sprzedawany komplet nabierze cech nagranej płyty CD.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego ? stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock


Referencje

IPPP1-443-1086/09-3/LP, interpretacja indywidualna

IP-PP2-443-316/08-2/AS, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika