Ponoszone przez Spółkę koszty usług obsługi naziemnej świadczone w zagranicznych portach lotniczych (...)

Ponoszone przez Spółkę koszty usług obsługi naziemnej świadczone w zagranicznych portach lotniczych oraz koszty opłat za lądowanie w zagranicznych portach lotniczych fakturowane przez zagraniczne firmy stanowi import usług.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony, przedstawione we wniosku z dnia 04 września 2007r. (data wpływu 21 września 2007r.) - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie importu usług - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 września 2007r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie importu usług.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka ponosi koszty usług obsługi naziemnej świadczone w zagranicznych portach lotniczych, która obejmuje m.in.:

  • obsługę pasażerów (odprawa pasażerów, obsługa biletowa itp.),
  • obsługę bagażową (odprawa bagażu, załadunek i rozładunek bagażu),
  • obsługę administracyjną przewoźników lotniczych,
  • obsługę samolotów obejmującą mycie, sprzątanie, zaopatrzenie kabiny,
  • obsługę płytową (podstawienie schodów do samolotu, podstawienie autobusu dla pasażerów celem dojazdu z płyty lotniska do terminalu i odwrotnie itp.)
  • catering (przygotowanie i dostarczenie posiłków na pokład samolotu).

Ponadto Spółka ponosi koszty opłat za lądowanie w zagranicznych portach lotniczych fakturowane przez zagraniczne firmy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy koszty obsługi naziemnej świadczone w zagranicznych portach lotniczych oraz opłaty za lądowanie stanowią import usług... Jeżeli tak, to kiedy powstaje obowiązek podatkowy i jaka jest właściwa stawka podatku od towarów i usług...

Zdaniem Wnioskodawcy koszty usług obsługi naziemnej świadczone w zagranicznych portach lotniczych, która obejmuje m.in.:

  • obsługę pasażerów (odprawa pasażerów, obsługa biletowa itp.),
  • obsługę bagażową (odprawa bagażu, załadunek i rozładunek bagażu),
  • obsługę administracyjną przewoźników lotniczych,
  • obsługę samolotów obejmującą mycie, sprzątanie, zaopatrzenie kabiny,
  • obsługę płytową (podstawienie schodów do samolotu, podstawienie autobusu dla pasażerów celem dojazdu z płyty lotniska do terminalu i odwrotnie itp.)
  • catering (przygotowanie i dostarczenie posiłków na pokład samolotu).

oraz koszty opłat za lądowanie w zagranicznych portach lotniczych fakturowane przez zagraniczne firmy nie są przez Spółkę rozliczane jako import usług, gdyż zgodnie z generalną zasadą (art. 27 ust. 1) miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 2 ust. 9 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) przez import usług rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4. Podatnikami, o których mowa w ww. art. 17, są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju.

Stosownie do art. 17 ust. 2 ww. ustawy, przepisów ust. 1 pkt 4 i 5 nie stosuje się w przypadku świadczenia usług i dostawy towarów, od których podatek należny został rozliczony przez usługodawcę lub dokonującego dostawy towarów na terytorium kraju, z wyłączeniem świadczenia usług określonych w art. 27 ust. 3 (usługi niematerialne) lub art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7 (usługi wewnątrzwspólnotowego transportu towarów oraz usługi związane z rzeczowym majątkiem ruchomym) oraz dostawy gazu w systemie gazowym lub energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym, dla których w każdym przypadku podatnikiem jest usługobiorca lub nabywca towarów.

Jeśli więc ze sposobu fakturowania usługi przez kontrahenta nie wynika, iż podatek został uregulowany przez świadczącego usługę, podatnikiem jest odbiorca usługi ? art. 17 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy o podatku od towarów i usług).

Zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. a) ustawy o podatku od towarów i usług, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30. dnia, licząc od dnia wykonania usług transportu osób i ładunków kolejami, taborem samochodowym, statkami pełnomorskimi, środkami transportu żeglugi śródlądowej wybrzeżnej, promami, samolotami i śmigłowcami.

W myśl art. 83 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do usług związanych z obsługą startu, lądowania, parkowania, obsługą pasażerów i ładunków oraz innych o podobnym charakterze usług świadczonych na rzecz przewoźników powietrznych oraz innych podmiotów wykonujących rejsy w transporcie międzynarodowym.

Stosownie do art. 83 ust. 1 pkt 23 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, przez usługi transportu międzynarodowego rozumie się przewóz lub inny sposób przemieszczania osób środkami transportu morskiego, lotniczego i kolejowego:

  1. z miejsca wyjazdu na terytorium kraju do miejsca przyjazdu poza terytorium kraju,
  2. z miejsca wyjazdu poza terytorium kraju do miejsca przyjazdu na terytorium kraju,
  3. z miejsca wyjazdu poza terytorium kraju do miejsca przyjazdu poza terytorium kraju, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju (tranzyt).

Mając na uwadze powyższe, stwierdzić więc należy, iż w niniejszej sprawie nastąpił import usług w rozumieniu art. 17 ust.

1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług, co skutkuje powstaniem u Wnioskodawcy obowiązku podatkowego z tytułu nabycia usług związanych z obsługą startu, lądowania, parkowania, obsługą pasażerów i ładunków oraz innych o podobnym charakterze usług świadczonych na rzecz przewoźników powietrznych oraz innych podmiotów wykonujących rejsy w transporcie międzynarodowym. Zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. a), obowiązek podatkowy powstaje 30. dnia od dnia wykonania danej usługi, a jeśli wcześniej nastąpiła zapłata całości lub części należności to z dniem jej otrzymania. Jeżeli usługi, o którym mowa we wniosku, odpowiadają usługom wymienionym w art. 83 ust. 1 pkt 8, to będą opodatkowane stawką 0% podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika