Czy można stosować stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 0% do wydawanego i sprzedawanego (...)

Czy można stosować stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 0% do wydawanego i sprzedawanego czasopisma?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony, przedstawione we wniosku z dnia 25 lipca 2007r. (data wpływu 27 lipca 2007r.) - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania wydania i sprzedaży czasopisma - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 lipca 2007r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania wydania i sprzedaży czasopisma.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jako osoba fizyczna prowadzi firmę A., wg PKD 5186Z ? sprzedaż hurtowa części elektronicznych. Do działalności gospodarczej dopisano wydawanie gazet wg PKD 22.12.Z. Firma wystąpiła z wnioskiem o nadanie nr ISSN do Biblioteki Narodowej. Czasopismo nosić będzie tytuł ?H.? i wydawane będzie co dwa miesiące. Gazeta przeznaczona dla ludzi młodych, będzie niezależnym magazynem muzycznym (nie podlegającym pod żadną wytwórnię płytową). Poruszane w niej będą tematy związane z muzyką rockową oraz metalową. Czasopismo będzie zawierać recenzje nowych płyt, wywiady, różne artykuły publicystyczne i biograficzne, opisy imprez kulturalnych, konkursy dla czytelników, relacje z imprez, testy sprzętu muzycznego oraz plakaty. Przewidywany nakład wynosić będzie 4.000 egzemplarzy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy można stosować stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 0% do wydawanego i sprzedawanego czasopisma...

Zdaniem Wnioskodawcy można zastosować stawkę podatku od towarów i usług 0% do wydawanego i sprzedawanego czasopisma, ponieważ spełnione są warunki wymienione w art. 146 ust. 1 pkt 3 lit. a) ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 3 lit. a) ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007r. stawkę podatku 0% stosuje się do dostaw w kraju i wewnątrzwspólnotowego nabycia:

  • książek (PKWiU ex 22.11) ? z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10), nut, map i ulotek ? oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN,
  • czasopism specjalistycznych.

Warunki, jakie musi spełniać czasopismo, aby mogło zostać uznane za specjalistyczne zostały określone w art. 146 ust. 4 ww. ustawy o podatku od towarów i usług. Tak więc przez czasopisma specjalistyczne, o których mowa w ust. 1 pkt 3 lit. a) tiret drugie i pkt 3 lit. b) tiret drugie, należy rozumieć wydawnictwa periodyczne oznaczone symbolem ISSN, objęte kodem PKWiU 22.13, PCN 4902 i CN 4902, o tematyce szeroko pojętych zagadnień odnoszących się do działalności kulturalnej i twórczej, edukacyjnej, naukowej i popularnonaukowej, społecznej, zawodowej i metodycznej, regionalnej i lokalnej, a także przeznaczone dla niewidomych i niedowidzących, publikowane nie częściej niż raz w tygodniu w postaci odrębnych zeszytów (numerów) objętych wspólnym tytułem, których zakończenia nie przewiduje się na ogół w regularnych odstępach czasu w nakładzie nie wyższym niż 15.000 egzemplarzy, z wyjątkiem:

  1. periodyków treści ogólnej, stanowiących podstawowe źródło informacji bieżącej o aktualnych wydarzeniach krajowych i zagranicznych, przeznaczonych dla szerokiego kręgu czytelników;
  2. publikacji zawierających treści pornograficzne, publikacji zawierających treści nawołujące do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość lub znieważające z tych powodów grupę ludności lub poszczególne osoby publikacji propagujących ustroje totalitarne;
  3. wydawnictw, w których co najmniej 33% powierzchni jest przeznaczone nieodpłatnie lub odpłatnie na ogłoszenia handlowe, reklamy lub teksty reklamowe, w szczególności czasopism informacyjno-reklamowych, reklamowych, folderów i katalogów reklamowych;
  4. wydawnictw, które zawierają głównie kompletną powieść, opowiadanie lub inne dzieło w formie tekstu ilustrowanego lub nie, albo w formie rysunków opatrzonych opisem lub nie;
  5. publikacji, w których więcej niż 20% powierzchni jest przeznaczone na krzyżówki, kryptogramy, zagadki oraz inne gry słowne lub rysunkowe;
  6. publikacji zawierających informacje popularne, w szczególności porady, informacje o znanych i sławnych postaciach z życia publicznego;
  7. czasopism, na których nie zostanie uwidoczniona wysokość nakładu.

Jeżeli czasopismo, o którym mowa we wniosku, spełni ww. warunki co do treści i częstotliwości publikacji, a także warunki odnośnie nakładu i nie zajdzie żadna z wymienionych wyżej przesłanek negatywnych, to ich dostawa w kraju, zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 3 lit. a), do dnia 31.12.2007r. będzie opodatkowana stawką 0% podatku od towarów i usług.

Dla ustalenia stawki podatku od towarów i usług w przypadku usługi polegającej na wydawaniu i sprzedaży czasopisma, konieczne jest zwrócenie się do Urzędu Statystycznego w Łodzi w celu sklasyfikowania wykonywanych czynności. O powyższym Podatnik został poinformowany przez tut. organ podatkowy wezwaniem do uzupełnienia wniosku z dnia 17.09.2007r.

Ponieważ do dnia wydania powyższego postanowienia tut. organ podatkowy nie otrzymał klasyfikacji Urzędu Statystycznego, niniejsza interpretacja przepisów podatkowych została wydana wyłącznie na podstawie przedstawionego we wniosku Podatnika zdarzenia przyszłego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika