Czy sprzedaż niezabudowanych nieruchomości, za które cena została pobrana w okresie, gdy dla przedmiotowych (...)

Czy sprzedaż niezabudowanych nieruchomości, za które cena została pobrana w okresie, gdy dla przedmiotowych gruntów nie istniał plan zagospodarowania przestrzennego ani studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, a z ewidencji gruntów i budynków wynikało, iż stanowią one użytki rolne, zaś ostatecznie przeniesienie ich własności nastąpi w momencie, gdy zgodnie ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego przeznaczone są pod budownictwo mieszkaniowe, biurowe i użyteczności handlowej będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 25.09.2007 r. (data wpływu 01.10.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży nieruchomości gruntowych - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 01.10.2007 r. został złożony w/w wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży nieruchomości gruntowych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny (zdarzenie przyszłe).

Spółka w dniu 20 maja 2004 r. jako sprzedawca zawarła z Kontrahentem przedwstępną, warunkową umowę sprzedaży niezabudowanych nieruchomości. Umowa została następnie zmieniona aneksem nr 1 z dnia 16 listopada 2004 r. Zapłata za przedmiotowe nieruchomości została zapłacona przez Kontrahenta w całości (w kwocie 1.796.170,00 zł) na rzecz Spółki. W dniu zapłaty dla przedmiotowych nieruchomości nie było uchwalonego planu zagospodarowania przestrzennego ani studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Przedmiotowe nieruchomości figurowały natomiast w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne. Zapłata nie obejmowała więc podatku od towarów i usług, gdyż przyszła dostawa nieruchomości miała korzystać ze zwolnienia z podatku od towarów i usług. W dniu 26 lipca 2007 r. Spółka, w wykonaniu umowy przedwstępnej, zawarła z Kontrahentem zobowiązującą umowę sprzedaży przedmiotowych nieruchomości, zgodnie z którą umowa przenosząca prawo własności ma zostać zawarta pod warunkiem nieskorzystania z prawa pierwokupu przez Agencję Nieruchomości Rolnych. W dniu zawarcia zobowiązującej umowy sprzedaży obowiązywało już, uchwalone w październiku 2007 r., studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, dotyczące terenu, na którym znajdują się przedmiotowe nieruchomości. Zgodnie z ustaleniami studium przedmiotowe nieruchomości przeznaczone są pod budownictwo mieszkaniowe, biurowe i użyteczności handlowej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy sprzedaż niezabudowanych nieruchomości, za które cena została pobrana w okresie, gdy dla przedmiotowych gruntów nie istniał plan zagospodarowania przestrzennego ani studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, a z ewidencji gruntów i budynków wynikało, iż stanowią one użytki rolne, zaś ostatecznie przeniesienie ich własności nastąpi w momencie, gdy zgodnie ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego przeznaczone są pod budownictwo mieszkaniowe, biurowe i użyteczności handlowej będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług...

Zdaniem wnioskodawcy w sytuacji, gdy przedmiotem dostawy jest nieobjęta planem zagospodarowania przestrzennego niezabudowana nieruchomość, która (jak wynika ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego) przeznaczona jest pod budownictwo mieszkaniowe, biurowe i użyteczności handlowej, dostawa ta będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wysokości 22% i nie korzysta ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług, pomimo tego, iż przedmiotowe nieruchomości figurują w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl przepisu art. 7 ust. 1 w/w ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Zgodnie z opisanym stanem faktycznym dostawa przedmiotowych nieruchomości zostanie dokonana, gdy zgodnie ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego będą one przeznaczone pod budownictwo i zabudowę. Zgodnie z przepisem art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. Tym samym dostawa gruntów budowlanych oraz przeznaczonych pod zabudowę jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług. Zmiana przeznaczenia gruntów (z gruntów rolnych na budowlane) przed dokonaniem ich dostawy powoduje, iż dostawa przedmiotowych nieruchomości nie będzie korzystała z w/w zwolnienia. Zgodnie z przepisem art. 41 ust. 1 w/w ustawy stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Biorąc pod uwagę stan faktyczny opisany we wniosku (zgodnie z którym sprzedawane nieruchomości stanowią grunty przeznaczone pod zabudowę) oraz cytowane wyżej przepisy, należy stwierdzić, iż dostawa przedmiotowych nieruchomości przez Spółkę na rzecz Kontrahenta, będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według podstawowej stawki podatku VAT w wysokości 22%.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego ? stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 w/w ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 w/w ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 w/w ustawy) na adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika