Możliwość odliczenia podatku VAT w ramach realizacji projektu

Możliwość odliczenia podatku VAT w ramach realizacji projektu

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku

z dnia 1 października 2007r. (data wpływu 2 październik 2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku VAT w ramach realizacji projektu ?Budowa sieci wodociągowej w Gminie X? - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 października 2007 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku VAT w ramach realizacji projektu ?Budowa sieci wodociągowej w Gminie X?.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Gmina X jest inwestorem zadania pod nazwą ?Budowa sieci wodociągowej w Gminie X?. W ramach tego projektu wykonana została stacja uzdatniania wody w miejscowości Y oraz sieć wodociągowa w miejscowościach Z i V, oraz T. Gmina otrzymała dofinansowanie w/w zadania w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006 Priorytetu 3 ? rozwój lokalny, Działanie 3.1. współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego do którego musi dołączyć z właściwego organy podatkowego dokument zaświadczający:

  • czy w odniesieniu do realizowanego projektu beneficjent ma możliwość odliczenia podatku VAT w całości lub części w przypadku gdy podatek jest kosztem kwalifikowanym (zdaniem wnioskodawcy w przypadku Gminy X jest kosztem kwalifikowanym). Zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r., o podatku od towarów i usług gmina jest zwolniona z podatku VAT natomiast Urząd Gminy jest zarejestrowany jako podatnik podatku od towarów usług nr NIP ......, ale zgodnie z art. 86 ust. 1 podatnik ma prawo do obniżenia podatku należnego w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. W w/w przypadku również Urząd Gminy nie ma możliwości odliczenia naliczonego podatku, ponieważ nie prowadzi sprzedaży wody. Wykonany wodociąg zostanie przekazany do Gminnego Zakładu Usług Komunalnych, który zgodnie ze statutem wykonuje zadania zaopatrzenia mieszkańców gminy w wodę. Zakład jest podatnikiem podatku VAT i to on będzie otrzymywał dochody z tego tytułu, pobierał należności oraz rozliczał się z Urzędem Skarbowym w zakresie podatku VAT, natomiast ze względu na to, że nie ponosi kosztów budowy również nie będzie mógł odliczyć podatku VAT przy sprzedaży wody.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy istnieje możliwość odliczenia podatku VAT przy realizacji opisanego zadania przez Gminę X lub Urząd Gminy ? zaliczenia podatku VAT jako koszt kwalifikowany ...

Zdaniem wnioskodawcy zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r., o podatku od towarów i usług gmina jest zwolniona z podatku VAT natomiast Urząd Gminy jest zarejestrowany jako podatnik podatku od towarów usług nr NIP ........, ale zgodnie z art. 86 ust. 1 podatnik ma prawo do obniżenia podatku należnego w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. W w/w przypadku również Urząd Gminy nie ma możliwości odliczenia naliczonego podatku, ponieważ nie prowadzi sprzedaży wody. Wykonany wodociąg zostanie przekazany do Gminnego Zakładu Usług Komunalnych, który zgodnie ze statutem wykonuje zadania zaopatrzenia mieszkańców gminy w wodę. Zakład jest podatnikiem podatku VAT i to on będzie otrzymywał dochody z tego tytułu, pobierał należności oraz rozliczał się z Urzędem Skarbowym w zakresie podatku VAT, natomiast ze względu na to, że nie ponosi kosztów budowy również nie będzie mógł odliczyć podatku VAT przy sprzedaży wody.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004 r. Nr 54. poz. 535 ze zm.) podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Według cytowanego przepisu zarejestrowanym podatnikom przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego - płaconego z tytułu dokonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, określonych w art. 5 ustawy, o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych. Powyższa zasada wyklucza zatem możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

W przypadku Gminy towary i usługi nabywane w ramach realizowanego projektu nie będą służyły czynnościom opodatkowanym ? w oparciu o § 8 ust. 1 pkt 13 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004 r. Nr 97, poz.970 ze zmianami). Gmina jako jednostka samorządu terytorialnego korzysta ze zwolnienia przedmiotowego w zakresie czynności związanych z wykonywaniem zadań publicznych nałożonych odrębnymi przepisami. Podstawową zasadą dla realizacji prawa obniżenia podatku należnego o podatek naliczony jest istnienie związku tego podatku naliczonego z czynnościami opodatkowanymi. Czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług wymienione zostały w art. 5 ust. 1 ustawy VAT. Zgodnie z brzmieniem tego przepisu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów, import towarów, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów. Wskazana zasada wyłącza zatem możliwość dokonywania odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupami towarów i usług, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

Jednocześnie informujemy, że to Gmina jako osoba prawna wykonująca zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność, jest podatnikiem podatku od towarów i usług. W przypadku czynności dokonywanych przez samorząd terytorialny, podatnikiem podatku od towarów i usług jest gmina. Urząd gminy jest aparatem pomocniczym organu wykonawczego. Urząd może być zarejestrowany jako podatnik dla czynności wykonywanych w imieniu organu wykonawczego gminy. Gmina posiada zaś osobowość prawną i wykonuje zadania publiczne (własne) na rzecz społeczności lokalnej. Gmina ? w zakresie wykonywanych swych zadań jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Jak wynika ze stanu faktycznego opisanego w przedmiotowym wniosku Strona nie wykorzysta projektu ?Budowa sieci wodociągowej w Gminie X ? do wykonywania czynności opodatkowanych. Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że Gmina X nie ma możliwości odliczenia naliczonego podatku VAT przy wykonywaniu projektu ?Budowa sieci wodociągowej w Gminie X ?.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika