Sposób dokumentowania i stawka podatku właściwa dla użytkowania wieczystego miejsc parkingowych (...)

Sposób dokumentowania i stawka podatku właściwa dla użytkowania wieczystego miejsc parkingowych

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 09 października 2007r. (data wpływu 10 października 2007r.) uzupełnionego pismem z dnia 23.12.2007r. (data wpływu 31.12.2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania miejsc parkingowych - jest nieprawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 10 października 2007r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania miejsc parkingowych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Niektóre place znajdujące się na terenach Spółdzielni Mieszkaniowej zostały ogrodzone i założono tam parkingi społeczne strzeżone, zarządzane przez Zarząd (podmiot nie posiadający osobowości prawnej). W związku z powyższym Spółdzielnia zaczęła wystawiać na rzecz Zarządu faktury wewnętrzne z tytułu użytkowania wieczystego i od wykazywanych tam kwot naliczać podatek od towarów i usług w wysokości 22% - podatek ten odprowadzany jest do właściwego urzędu skarbowego.

Na w/w fakturach uwidocznione są koszty wieczystej dzierżawy oraz podatku od nieruchomości, które Spółdzielnia ponosi na rzecz Urzędu Miasta (Spółdzielnia przenosi jedynie powstałe koszty) - w latach 2004-2006 Urząd Miasta wystawiał na rzecz Spółdzielni faktury dokumentujące użytkowanie wieczyste z naliczonym podatkiem od towarów i usług w wysokości 22%, od 2007r. zamiast faktur wydawane są decyzje o wysokości kwoty za przedmiotowe użytkowanie.

Spółdzielnia składa do właściwego urzędu skarbowego deklaracje na podatek od nieruchomości DN-06 w których wykazuje kwoty należne z tytułu użytkowania wieczystego wg stawek ustalonych przez Urząd Miasta (kwoty te nie zawierają podatku od towarów i usług).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w okresach 2004-2006 oraz 2007r. Spółdzielnia powinna wystawiać faktury wewnętrzne z tytułu wieczystego użytkowania miejsc parkingowych oraz czy od wykazanych tam kwot powinien być naliczany podatek od towarów i usług w wysokości 22%...

Zdaniem Wnioskodawcy do pobieranych opłat za użytkowanie terenów pod parkingi społecznie strzeżone nie powinien być naliczany podatek od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r., Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy o VAT przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Spółdzielnia Mieszkaniowa będąc użytkownikiem wieczystym, oddała, za opłatą, w użytkowanie place pod parkingi. W zaistniałej sytuacji, w świetle w/powołanych przepisów, należy stwierdzić, iż faktycznie dochodzi więc do odpłatnego świadczenia usług o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy, jednakże przedmiotem tych usług jest użytkowanie terenów a nie sprzedaż prawa użytkowania wieczystego.

Podstawę opodatkowania stanowi kwota otrzymana z tytułu udostępnionych terenów, dlatego też stawka podatku, zgodnie z art. 41ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług wynosi 22%.

Ponadto należy zauważyć, iż zgodnie z przepisem art. 106 w/powołanej ustawy Spółdzielnia powinna udokumentować przedmiotową transakcję fakturą.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10,09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika