wniosek dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania przekazywanych części zamiennych (...)

wniosek dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania przekazywanych części zamiennych w ramach napraw gwarancyjnych

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 25 października 2007r. (data wpływu 29 października 2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania przekazywanych części zamiennych w ramach napraw gwarancyjnych - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 29 października 2007r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania przekazywanych części zamiennych w ramach napraw gwarancyjnych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka jest wyłącznym dystrybutorem na Polskę najwyższej klasy urządzeń i akcesoriów audio ? video firm ??.

Jako sprzedawca, Spółka udziela gwarancji na dystrybuowany przez siebie towar, w oparciu o przepis art. 577 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym ?w wypadku gdy kupujący otrzymał od sprzedawcy dokument gwarancyjny co do jakości rzeczy sprzedanej, poczytuje się w razie wątpliwości, że wystawca dokumentu (gwarant) jest obowiązany do usunięcia wady fizycznej rzeczy lub do dostarczenia rzeczy wolnej od wad, jeżeli wady te ujawnią się w ciągu terminu określonego w gwarancji?.

Do wykonywanych napraw gwarancyjnych Spółka zużywa nabyte części zamienne.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy przekazywanie klientom części zamiennych, wydawanych w ramach napraw gwarancyjnych, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, tj. czy Spółka powinna naliczyć należny podatek VAT od takich przekazań...

Spółka stoi na stanowisku, zgodnie z którym naliczenie podatku VAT w przypadku wydania bez odrębnego wynagrodzenia części klientom w ramach dokonywanych napraw gwarancyjnych skutkowałoby podwójnym opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług.

Cena za udzielenie gwarancji zawarta jest zawsze w cenie sprzedaży towaru objętego taką gwarancją, stąd w przypadku wystąpienia usterki lub wady towaru, klient nie ponosi w okresie gwarancji żadnych kosztów ich usunięcia. Tak więc wartość świadczeń objętych gwarancją jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług w cenie sprzedaży samego towaru.

Wnioskodawca powołał interpretacje organów podatkowych, które odzwierciedlają jej stanowisko, przy czym Spółka dodała, iż są to jedyne interpretacje na ten temat opublikowane na stronach Ministerstwa Finansów:

  1. interpretacja wydana przez Naczelnika Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z dnia 14.04.2005r. znak 1471/NTR2/443-163/05/MŻ, w której stwierdzono, iż w przypadku wydania części do napraw gwarancyjnych pomimo świadczenia nie występuje u Strony czynność podlegająca opodatkowaniu, gdyż obowiązek świadczenia (dokonywania) napraw gwarancyjnych wynika z zawartych umów sprzedaży, więc koszty ewentualnych napraw uwzględnione przy tym zostały w cenie sprzedawanych towarów, których dostawa objęta została opodatkowaniem.
  2. interpretacja wydana przez Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa ? Wola z dnia 19.01.2005r. znak US40/VAT/I/130/2005/MS, zgodnie z którą wydanie bezpłatnie z magazynu części do napraw gwarancyjnych nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 opodatkowaniu na terytorium kraju podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej ?podatkiem?, podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl zapisu art. 5 ust. 2 w/w ustawy czynności określone w powyższym ust. 1 podlegają opodatkowaniu niezależnie od tego, czy zostały wykonane z zachowaniem warunków oraz form określonych przepisami prawa.

Również przepis art. 8 ust. 2 w/w ustawy stanowi, iż nieodpłatne świadczenie usług nie będące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszeń, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenia usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jako odpłatne świadczenie usług.

Uregulowania dotyczące rękojmi oraz gwarancji jakości sprzedanych rzeczy zostały określone w Tytule XI. Sprzedaż, Dział II. Rękojmia za wady i Dział III. Gwarancja jakości - Kodeksu cywilnego art.556 - 581 i dotyczy odpowiedzialności sprzedawcy względem kupującego.

Wnioskodawca na podstawie art. 577 Kodeksu cywilnego udziela gwarancji na dystrybuowane przez siebie towary. W przypadku wady fizycznej rzeczy jest obowiązany do jej usunięcia lub do dostarczenia rzeczy wolnej od wad, jeżeli wady te ujawnią się w ciągu terminu określonego w gwarancji.

Z treści złożonego wniosku wynika, że do wykonywanych napraw gwarancyjnych Spółka zużywa nabyte uprzednio części zamienne. Cena za udzielenie powyższej gwarancji zawsze wliczona jest w cenę towaru objętego taką gwarancją.

Reasumując należy stwierdzić, iż dokonywane przez Spółkę naprawy gwarancyjne (poprzez wydanie części zamiennych) na rzecz klientów, którzy są uprawnieni do tych napraw nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż nie stanowią żadnej z czynności wymienionych w wyżej cytowanych przepisach.

Naprawy gwarancyjne nie stanowią bezpłatnego świadczenia usług, bowiem prawo do otrzymania świadczeń gwarancyjnych klient nabywa w momencie zakupu sprzętu audio ? video, za które płaci cenę wraz z podatkiem. W cenę tą wliczone są faktyczne koszty napraw gwarancyjnych.

Zatem Wnioskodawca nie powinien naliczać podatku od towarów i usług do części zamiennych, które zużywa do wykonania naprawy gwarancyjnej.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10,09-402 Płock.


Referencje

1471/NTR2/443-163/05/MŻ, postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika