Czy Spółka ma obowiązek rejestrowania za pomocą kasy fiskalnej przekazywanych nieodpłatnie płyt (...)

Czy Spółka ma obowiązek rejestrowania za pomocą kasy fiskalnej przekazywanych nieodpłatnie płyt CD osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej, które są dołączane do sprzedawanych książek?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 20 lipca 2007 r. (data wpływu 30 lipca 2007 r.), uzupełnione pismem z dnia 29 sierpnia 2007 r. (data wpływu 03 września 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku ewidencjonowania z zastosowaniem kasy rejestrującej płyt CD dołączonych do sprzedawanych książek - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 30 lipca 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku ewidencjonowania z zastosowaniem kasy rejestrującej płyt CD dołączonych do sprzedawanych książek.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca w ramach swojej działalności gospodarczej, polegającej na przeprowadzaniu egzaminów ze znajomości języka angielskiego, dokonuje czynności opodatkowanych polegających na sprzedaży towarów w postaci książek do nauki języków obcych.

Do książek dołączana jest płyta CD z dodatkowymi materiałami edukacyjnymi takimi jak ćwiczenia z wymowy, dialogi do słuchania itp.

Całość produktu - książka oraz płyta stanowią komplet, tj. jednolity przedmiot dostawy. Dołączona do książki płyta CD nie ma wpływu na wysokość ceny kompletu. Produkty sprzedawane są zarówno osobom prawnym jak i osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Spółka ma obowiązek rejestrowania za pomocą kasy fiskalnej przekazywanych nieodpłatnie płyt CD osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej, które są dołączane do sprzedawanych książek...

Zdaniem Wnioskodawcy dołączana do książki płyta CD nie ma wpływu na wartość zestawu, traktowana jest więc, zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, jako czynność nieodpłatna nie stanowiąca obrotu z odpłatnej dostawy towarów.

Tym samym nie stanowi obowiązku ewidencjonowania przy pomocy kasy rejestrującej.

Nie jest to sprzedaż, o której mowa w art.111 w/w ustawy nakazującym stosowanie kas fiskalnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Ustawodawca w art. 2 pkt 22 wskazał, iż przez sprzedaż należy rozumieć odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

W przypadku zwolnień od obowiązku ewidencjonowania obrotów za pomocą kas rejestrujących zastosowanie mają przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 czerwca 2007 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 116, poz. 804).

Na mocy § 2 pkt 1 w/w rozporządzenia zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania do dnia 31 grudnia 2007 r. sprzedaż w zakresie czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia. Jednakże w związku z brzmieniem § 4 w/w rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących, zwolnień od obowiązku ewidencjonowania, o których mowa w § 2 i 3, nie stosuje się bez względu na wysokość osiąganych obrotów: m.in. przy dostawie (§ 4 pkt 7) nagranych, z zapisanymi danymi lub zapisanymi pakietami oprogramowania komputerowego ( w tym również sprzedawanymi łącznie z licencją na użytkowanie): płyt CD, DVD, kaset magnetofonowych, taśm magnetycznych ( w tym kaset video), dyskietek, kart pamięci, kartridży.

W stanie faktycznym opisanym we wniosku mamy do czynienia z sytuacją, gdy cena książki z płytą CD jest niezmienna niezależnie od tego, czy nabywca otrzymuje wraz z książką dodatek, czy nie.

Zbywca książki nie wykazuje obowiązku podatkowego z tytułu rozprowadzanych wraz z książką płyt CD. Nie odlicza on podatku naliczonego od tych dodatków, a sama sprzedaż nie ma wpływu na obrót. Otrzymując bowiem od wydawcy ?prezenty dołączone do książki? w momencie ich wydania na rzecz ostatecznego nabywcy nie pojawia się żadna odrębna czynność podlegająca opodatkowaniu.

Mając powyższe na uwadze, jeżeli według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług sprzedawane przez Spółkę towary sklasyfikowane są pod symbolem 22.11, a ich dostawa korzysta ze stawki 0% na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 3 lit.a ustawy o podatku od towarów i usług (z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów ? PKWiU 22.11.20-60.10, nut, map i ulotek ? oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN) należy uznać, że książka wraz z dołączoną do niej płytą stanowią jednolity przedmiot dostawy opodatkowany 0% stawką podatku VAT.

Przy sprzedaży przedmiotowych kompletów (książka oraz materiały uzupełniające ? ćwiczenia edukacyjne z wymowy, dialogi do słuchania nagrane na CD), o ile w ujęciu statystycznym produkt ten (komplet) będzie posiadał klasyfikację PKWiU właściwą dla książek, nie wystąpi obowiązek ewidencjonowania w kasie rejestrującej dostawy płyt CD. Nie dotyczy to jednak przypadku, gdy sprzedaż takiego kompletu zostanie sklasyfikowana pod symbolem PKWiU 22.14-50 - nagrane płyty CD tj. wtedy gdy sprzedawany komplet nabierze cech nagranej płyty CD.

W tak zaistniałym stanie faktycznym, uwzględniając cytowane wyżej przepisy należy stwierdzić, iż bezpłatne przekazywanie płyt CD nie będzie podlegało obowiązkowi ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej.

Reasumując, tut. organ podatkowy dokonując oceny prawnej stanowiska podatnika zawartego we wniosku stwierdza, że jest ono prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego ? stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika