Wniosek dotyczy sukcesji praw i obowiązków podmiotu dzielącego się.

Wniosek dotyczy sukcesji praw i obowiązków podmiotu dzielącego się.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 08 listopada 2007r. (data wpływu 12 listopada 2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów ordynacji podatkowej w zakresie zasad sukcesji praw i obowiązków podmiotu dzielącego się przez podmiot przejmujący wydzielany majątek - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 listopada 2007r. został złożony w/w wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów ordynacji podatkowej w zakresie zasad sukcesji praw i obowiązków podmiotu dzielącego się przez podmiot przejmujący wydzielany majątek.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Przedmiot działalności Spółki obejmuje dwa podstawowe sektory: działalność w zakresie obrotu paliwami płynnymi oraz działalność w zakresie obrotu produktami chemicznymi i ropopochodnymi na rynku krajowym i międzynarodowym (działalność p....). Mając na celu usprawnienie możliwości zarządczych nad dwoma różnymi sektorami działalności Spółki, zarząd podjął uchwałę o powołaniu z dniem 1 października 2007r. zakładu samodzielnie sporządzającego bilans (dalej ?Zakład?) z majątku związanego z działalnością p.....

Spółki planuje dokonanie wydzielenia Zakładu w drodze podziału przez wydzielenie (zgodnie z dyspozycją art. 529 ust. 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych). W wyniku transakcji, Zakładowi zostaną przyporządkowane określone w planie podziału składniki majątkowe i niemajątkowe związane z działalnością petrochemiczną stanowiące zorganizowaną część przedsiębiorstwa. W Spółce pozostanie natomiast działalność obrotu paliwami płynnymi, obrót handlowy rzepakiem i działalność inwestycyjna (jako przynależne do sektora działalności w zakresie obrotu paliwami płynnymi), a także administracja, dział prawny, księgowość i dział IT, która również stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Spółka posiada interpretacje władz skarbowych co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Część z powyższych interpretacji dotyczy również składników majątku związanych z działalnością p..... (tj. działalnością wydzielaną ze Spółki w formie zorganizowanej części przedsiębiorstwa). Niektóre z tych interpretacji zostały wydane w okresie od 1 stycznia 2005 r. do 31 grudnia 2007 r., co oznacza, że na podstawie przepisów obowiązujących w tym okresie, interpretacje te mają dla organów podatkowych oraz organów kontroli podatkowej charakter wiążący. Oznacza to, że jeżeli Spółka zastosowała się lub zastosuje się do powyższych interpretacji, to organ podatkowy nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej zobowiązanie podatkowe Spółce bez zmiany lub uchylenia postanowienia, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w świetle art. 93c oraz art. 93d Ordynacji podatkowej, uprawnienia wynikające z indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego wydanych przez organy podatkowe przed podziałem Spółki przejdą na spółkę przejmującą wydzielany ze Spółki majątek w formie zorganizowanej części przedsiębiorstwa w zakresie, w jakim interpretacje te dotyczą określonych w planie podziału składników majątku związanych z działalnością p... wydzielaną ze Spółki...

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 93c ust. 1 Ordynacji podatkowej, osoby prawne powstałe w wyniku podziału wstępują, z dniem wydzielenia, we wszelkie przewidziane w przepisach prąwa podątkowęgo prawa i obowiązki osoby prawnej dzielonej, pozostające w związku z przydzielonymi im w planie podziału składnikami majątku. Jednocześnie art. 93c ust. 2 Ordynacji podatkowej stanowi, że powyższa zasada znajduje zastosowanie w sytuacji, gdy przy podziale przez wydzielenie majątek przejmowany na skutek podziału, a także majątek osoby prawnej dzielonej, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Z kolei zgodnie z definicją zawartą w art. 3 pkt 2 Ordynacji podatkowej, przez przepisy prawa podatkowego należy rozumieć przede wszystkim przepisy ustaw podatkowych.

W świetle powyższego, należy przede wszystkim zauważyć, że uprawnienia podatnika wynikające z wiążącej mocy interpretacji przepisów prawa podatkowego wynikają wprost z ustawy podatkowej (tj. z art. 14b ust. 1 Ordynacji podatkowej w brzmieniu obowiązującym do 1 stycznia 2007 r.). Dlatego też podmiot przejmujący w wyniku podziału majątek związany z działalnością p... wstąpi z dniem wydzielenia w uprawnienia wynikające z interpretacji przepisów prawa podatkowego, które dotyczą przydzielonych mu w planie podziału składników majątku. Zarówno bowiem majątek wydzielany, jak i majątek pozostający w X stanowią zorganizowane części przedsiębiorstwa. Oznacza to, że spółka, która w wyniku podziału przejmie majątek związany z działalnością p.... będzie mogła zastosować się do interpretacji podatkowych związanych z przejętymi składnikami majątku i organ podatkowy nie będzie mógł wydać decyzji określającej lub ustalającej jej zobowiązanie podatkowe bez zmiany lub uchylenia postanowienia, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją przepisów zawartą w postanowieniu.

Potwierdzeniem powyższego stanowiska są pisma urzędów skarbowych wydanych w indywidualnych sprawach podatników. Przykładowo, w interpretacji z 4 stycznia 2007 r. Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego potwierdził stanowisko podatnika w zakresie możliwości zastosowania się spółki przekształconej do interpretacji wydanych w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej na wniosek podmiotu przed jego przekształceniem. Podkreślenia wymaga fakt, że odwołanie się w treści art. 93c ust. 1 Ordynacji podatkowej do kategorii ?przepisy prawa podatkowego? oznacza przedmiotowo najpełniejszy z możliwych zakres sukcesji stosowanej wobec praw i obowiązków wynikających z ustaw podatkowych. Zdaniem Spółki, intencją ustawodawcy było więc objęcie zakresem sukcesji podatkowej wszelkich praw i obowiązków podmiotu dzielącego się na podmiot przejmujący majątek wskutek wydzielenia.

Powyższe potwierdza także praktyka władz skarbowych. Przykładowo, w interpretacji z 26 stycznia 2006 r. Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach stwierdził, że sukcesja podatkowa nie obejmuje jedynie tych praw i obowiązków podmiotu przekształcanego, które nie mogą w świetle prawa przejść na podmiot powstały wskutek przekształcenia (np. prawa i obowiązki spółek kapitałowych, które nie funkcjonują w spółkach osobowych).

Zasada sukcesji praw i obowiązków podmiotu dzielącego się przez podmiot przejmujący wydzielany majątek wynika także z Kodeksu spółek handlowych (dalej ?Ksh?). Zgodnie bowiem z art. 531 ust. 1 Ksh, spółki przejmujące majątek w związku z podziałem wstępują z dniem podziału, bądź z dniem wydzielenia w prawa i obowiązki spółki dzielonej, określone w planie podziału. Ponadto, zgodnie z art. 93d Ordynacji podatkowej, zasada sukcesji podatkowej ma także zastosowanie do praw i obowiązków wynikających z decyzji wydanych na podstawie przepisów prawa podatkowego. Zdaniem Spółki, art. 93d Ordynacji podatkowej należy interpretować w taki sposób, że również prawa wynikające z postanowień wydanych na podstawie przepisów prawa podatkowego (w takiej bowiem formie, zgodnie z przepisami prawa podatkowego, wydane zostały wiążące interpretacje władz skarbowych) będą przechodzić na podmiot przejmujący majątek wskutek podziału. Przyjęcie odmiennej interpretacji powyższego przepisu, prowadziłoby do nieuzasadnionego różnicowania sytuacji podatników, których stanowisko zostałoby potwierdzone w drugiej instancji (tj. w drodze decyzji) oraz podatników, których stanowisko zostało potwierdzone w drodze interpretacji wydanej w pierwszej instancji (tj. w drodze postanowienia).

Spółka pragnie również zauważyć, że niektóre z interpretacji wydanych przez władze skarbowe na wniosek Spółki dotyczą zarówno wydzielanych składników majątku, jak i składników majątku pozostających w spółce dzielonej. Zdaniem Spółki, w takim przypadku, uprawnienia wynikające z takich interpretacji będą po podziale przysługiwać zarówno spółce dzielonej (tj. Wnioskodawcy ), jak i spółce przejmującej wydzielany majątek.

Podsumowując, Spółka stoi na stanowisku, że w wyniku podziału, uprawnienia wynikające z wiążących interpretacji przepisów prawa podatkowego wydanych przez organy podatkowe na rzecz Spółki przed podziałem będą przysługiwać spółce przejmującej ? w zakresie, w jakim interpretacje te dotyczą składników majątku określonych w planie podziału i związanych z działalnością p.... wydzielaną ze Spółki w formie zorganizowanej części przedsiębiorstwa, oraz Spółce dzielonej ? w zakresie, w jakim dotyczą pozostających w niej składników majątku. Oznacza to, że spółka przejmująca wydzielany majątek oraz Spółka dzielona (tj. Spółka) będą mogły skutecznie zastosować się do przedmiotowych wiążących interpretacji, tj. organ podatkowy nie będzie mógł wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany lub uchylenia postanowienia/decyzji wydanego/wydanej w sprawie tych wiążących interpretacji.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 93 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. 2005r. Nr 8 poz. 60 z poźn. zm.), jeżeli odrębne ustawy nie stanowią inaczej, osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku łączenia się:

  1. osób prawnych,
  2. osobowych spółek handlowych,
  3. osobowych i kapitałowych spółek handlowych

  • wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek.

W myśl §2 cyt. artykułu przywołany przepis stosuje się odpowiednio do osoby prawnej łączącej się poprzez przejęcie innej osoby prawnej (osób prawnych) bądź osobowej spółki handlowej (osobowych spółek handlowych). Tym samym osoba prawna, która przejęła cały majątek innej osoby prawnej jest jej następcą prawnym.

W myśl art. 93 c § 1 osoby prawne przejmujące lub osoby prawne powstałe w wyniku podziału wstępują, z dniem podziału lub z dniem wydzielenia, we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki osoby prawnej dzielonej pozostające w związku z przydzielonymi im, w planie podziału, składnikami majątku.

Natomiast § 2 powyższego artykułu stanowi, iż przepis § 1 stosuje się, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie - także majątek osoby prawnej dzielonej, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Wg art. 93 d w/w ustawy Ordynacja podatkowa, przepisy art. 93-93c mają zastosowanie również do praw i obowiązków wynikających z decyzji wydanych na podstawie przepisów prawa podatkowego.

W przedstawionym zdarzeniu przyszłym Wnioskodawca zastosował się lub zastosuje do interpretacji urzędów skarbowych wydanych w okresie od 01 stycznia 2005r. do 31 grudnia 2007r. dot. składników majątku związanych z działalnością p..... (tj. działalnością wydzielaną z Wnioskodawcy w formie zorganizowanej części przedsiębiorstwa).

Zgodnie z art. 14b § 1 w/w ustawy Ordynacja podatkowa w brzmieniu obowiązującym do dnia 30 czerwca 2007r., interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.

W myśl art. 14d w/w ustawy przepisy art. 14 a ? 14 c stosuje się odpowiednio do następcy prawnego podatnika, a także do osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości.

W analizowanym zdarzeniu przyszłym będzie miał zastosowanie art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy ? Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006r., Nr 217, poz. 1590), zgodnie z którym wnioski o wydanie pisemnych interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnych sprawach wniesione przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy podlegają rozpatrzeniu na podstawie przepisów ustawy zmienianej w art. 1 (tj. ustawy Ordynacja podatkowa), w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy.

Natomiast zgodnie z ust. 3 powyższego artykułu skutki prawne związane z wydaniem, na podstawie przepisów ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, pisemnych interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnych sprawach ocenia się wedle przepisów ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy.

Zatem w świetle art. 93c oraz art. 93d Ordynacji podatkowej, uprawnienia wynikające z postanowień w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego wydanych przez organy podatkowe na rzecz Wnioskodawcy przed podziałem będą przysługiwać spółce przejmującej w zakresie wydanych interpretacji.

Uwzględniając powyższe, postanowiono jak na wstępie.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 w/w ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 w/w ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 w/w ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika