Czy osoba fizyczna wnosząca całe przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55 KC jako aport do spółki komandytowej (...)

Czy osoba fizyczna wnosząca całe przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55 KC jako aport do spółki komandytowej ma obowiązek dokonania korekty podatku naliczonego odliczonego w związku z zakupem majątku trwałego (nieruchomości, środki trwałe) i majątku obrotowego (materiały, towary), Czy spółka komandytowa do której aport w postaci przedsiębiorstwa zostanie wniesiony ma obowiązek dokonania korekty podatku naliczonego od wcześniej odliczonego podatku naliczonego przez wnoszącego przedsiębiorstwo?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 15 listopada 2007 r. (data wpływu 19 listopada 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wniesienia aportem przedsiębiorstwa do spółki komandytowej, dokonania korekty podatku naliczonego odliczonego w związku z zakupem majątku trwałego (nieruchomości, środki trwałe) i majątku obrotowego (materiały, towary) - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 19 listopada 2007 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wniesienia aportem przedsiębiorstwa do spółki komandytowej, dokonania korekty podatku naliczonego odliczonego w związku z zakupem majątku trwałego (nieruchomości, środki trwałe) i majątku obrotowego (materiały, towary).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest właścicielem przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55 Kodeksu cywilnego, gdyż prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Składnikami tego przedsiębiorstwa są między innymi: nieruchomości, środki trwałe, materiały do produkcji, wyroby gotowe. Majątek trwały jest wpisany do ewidencji środków trwałych i służy wyłącznie działalności gospodarczej. Nieruchomości stanowią majątek wspólny małżonków. Małżonka jest osobą współpracującą. Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem w zakresie podatku od towarów i usług i podatku dochodowego od osób fizycznych opodatkowany podatkiem liniowym wg stawki 19%. Prowadzi księgi rachunkowe. W najbliższym czasie zamierza wnieść całe przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55 KC, które prowadzi jako jednoosobowy przedsiębiorca jako wkład do spółki komandytowej. Ponadto informuje, iż prowadzi obecnie wyłącznie sprzedaż opodatkowaną i w przyszłej spółce komandytowej również będzie prowadził sprzedaż opodatkowaną.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy osoba fizyczna wnosząca całe przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55 KC jako aport do spółki komandytowej ma obowiązek dokonania korekty podatku naliczonego odliczonego w związku z zakupem majątku trwałego (nieruchomości, środki trwałe) i majątku obrotowego (materiały, towary),
  2. Czy spółka komandytowa do której aport w postaci przedsiębiorstwa zostanie wniesiony ma obowiązek dokonania korekty podatku naliczonego od wcześniej odliczonego podatku naliczonego przez wnoszącego przedsiębiorstwo...

Zdaniem wnioskodawcy, zgodnie z art. 2 pkt 22 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług wniesienie przedsiębiorstwa jako aportu do spółki komandytowej spełnia definicję odpłatnej dostawy i uznawana jest za sprzedaż. Art. 6 pkt 1 stanowi, że przepisów cytowanej ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa, a więc w świetle powyższych przepisów wniesienie (zbycie) przedsiębiorstwa nie podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług. Art. 91 ust. 9 ustawy o podatku od towarów i usług cyt. ?w przypadku zbycia przedsiębiorstwa, o którym mowa w art. 6 pkt 1, korekta określona w ust. 1-8 jest dokonywana odpowiednio przez nabywcę przedsiębiorstwa?- zdaniem Wnioskodawcy zapis ten dotyczy sytuacji z przeszłości, w której dokonywał korekty podatku naliczonego wnoszący przedsiębiorstwo z uwagi na sprzedaż opodatkowaną i zwolnioną a nabywca przedsiębiorstwa jest zobowiązany nadal dokonywać (kontynuować) dotychczasowe korekty i nie ma to nic wspólnego z faktem przekazania aportu w formie przedsiębiorstwa do spółki komandytowej. Biorąc powyższe pod uwagę w tej sytuacji nie wystąpi obowiązek korekty wcześniej odliczonego podatku naliczonego przez wnoszącego (osobę fizyczną) jak i po stronie spółki komandytowej do której majątek jest wnoszony, gdyż majątek ten jako aport w formie przedsiębiorstwa (zgodnie z art. 55 KC) nadal będzie służyć czynnościom opodatkowanym.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdza, co następuje.

Zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) zwanej dalej ustawą, przepisów ustawy nie stosuje się do: transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans. Kodeks cywilny w art. 551 definiuje przedsiębiorstwo jako zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych, przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej.

W szczególności, w skład wnoszonych Przedsiębiorstw wchodzą wszystkie przenaszalne składniki majątkowe.

Obejmuje ono w szczególności:

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  5. koncesje, licencje i zezwolenia;
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  8. tajemnice przedsiębiorstwa;
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczejoraz inne składniki przedsiębiorstw w rozumieniu art. 55 KC należące do spółek wnoszących aport.

Natomiast w art. 55#178; k.c. ustawodawca wprowadził zasadę, że czynność prawna, mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład tego przedsiębiorstwa, chyba, że co innego wynika z treści czynności albo z przepisów szczególnych.

W myśl art.5 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz.535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, o której mowa w art.5 ust.1 pkt 1 ww. ustawy, rozumie się - w myśl art.7 ust. 1 tej ustawy - przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Na podstawie art. 7 ust. 2 pkt 2 ww. ustawy, dostawą towaru jest również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, między innymi przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny ? jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub części. Natomiast jak stanowi art. 6 pkt 1 ww. ustawy przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans.

Pojęcie ?transakcji zbycia? należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu ?dostawy towarów? w ujęciu art. 7 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, zbycie natomiast obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem tych czynności jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego (aportu).

Z przedstawionego przez Wnioskodawcę opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż zamierza wnieść do spółki komandytowej całe swoje przedsiębiorstwo. Jeżeli więc aportem zostanie objęta całość posiadanego przez podatnika przedsiębiorstwa a więc wszystkie składniki majątkowe:

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  5. koncesje, licencje i zezwolenia;
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  8. tajemnice przedsiębiorstwa;
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczejoraz inne składniki przedsiębiorstw w rozumieniu art. 55 KC należące do spółek wnoszących aport. to czynność ta nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (art. 6 pkt 1 ww. ustawy).

Powołując się na art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (?).

Szczegółowe zasady sporządzania korekt podatku naliczonego (w odniesieniu do towarów handlowych i środków trwałych) w przypadku dokonywania przez podatnika sprzedaży opodatkowanej i zwolnionej z podatku od towarów i usług uregulowane zostały w art. 91 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 91 ust. 9 powołanej ustawy w przypadku zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału), o którym mowa w art. 6 ust. 1, korekta podatku naliczonego związanego z nabyciem składników będących przedmiotem aportu, określona w ust. 1-8 jest dokonywana odpowiednio przez nabywcę przedsiębiorstwa lub nabywcę zakładu (oddziału).

Zatem u zbywcy nie powstaną żadne zobowiązania z tytułu korekty podatku od towarów i usług. Zgodnie z zasadą neutralności zbywca nie jest traktowany jako ostateczny konsument dóbr przenoszonych w ramach przedsiębiorstwa i nie ponosi ciężaru opodatkowania VAT. Nabywca przyjmując aport obowiązany jest do dokonania korekty podatku naliczonego w przypadku, gdy w trakcie prowadzonej działalności zmianie ulegnie przeznaczenie wykorzystania środków trwałych do celów czynności zwolnionych lub nieopodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego ? stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika