Prawo do dokonania korekt podatku naliczonego VAT z tytułu wniesienia składników majątkowych aportem (...)

Prawo do dokonania korekt podatku naliczonego VAT z tytułu wniesienia składników majątkowych aportem do spółki.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony, przedstawione we wniosku z dnia 22 listopada 2007r. (data wpływu 26 listopada 2007r.) - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do dokonania korekt podatku naliczonego VAT z tytułu wniesienia składników majątkowych aportem do spółki - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 26 listopada 2007r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do dokonania korekt podatku naliczonego VAT z tytułu wniesienia składników majątkowych aportem do spółki.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca zamierza zawiązać spółkę kapitałową zależną (w której będzie jedynym wspólnikiem/akcjonariuszem) i objąć w niej kapitał zakładowy w zamian za aport w postaci zespołu składników majątkowych, na który składa się cały majątek jego dwóch zakładów produkcyjnych w X i Y oraz część składników majątkowych niezwiązanychz powyższymi zakładami. Jeżeli chodzi o poszczególne składniki majątkowe wchodzące w skład zakładów, to wyglądają one następująco:

  1. X: prawo własności dwóch zabudowanych nieruchomości, prawo użytkowania wieczystego jednej nieruchomości wraz z własnością budynków i budowli na niej się znajdujących, składniki majątkowe w postaci budynków, budowli i urządzeń, maszyny i urządzenia produkcyjne, sprzęt komputerowy i licencje na programy komputerowe, własność środków transportu oraz wyposażenie (meble) biurowe;

  2. Y: prawo własności jednej zabudowanej nieruchomości, składniki majątkowe w postaci budynków, budowli i urządzeń, maszyny i urządzenia produkcyjne, własność środków transportu, licencje na programy komputerowe oraz wyposażenie biurowe.Dodatkowo, poza wymienionymi składnikami związanymi z poszczególnymi zakładami produkcyjnymi, przedmiotem aportu byłaby własność sprzętu biurowego, w tym komputerów, licencje na programy komputerowe własność pojazdów mechanicznych oraz prawa z leasingu dwóch pojazdów.

Ponadto przedmiotem aportu będą: - wierzytelności (należności) z tytułu sprzedaży wyrobów gotowych, towarów, materiałów i usług produkcyjnych, związane z ww. zakładami produkcyjnymi; - zapasy materiałów, półproduktów, produkcji w toku, wyrobów gotowych i towarów znajdujące się w magazynach na terenie zakładów produkcyjnych; - prawo do używania firmy X; - know how; - wszystkie znaki towarowe; - prawa wynikające z umów handlowych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy wniesienie aportem opisanych składników majątkowych będzie skutkowało obowiązkiem dokonania korekty w podatku od towarów i usług na podstawie art. 91 ust. 1 ? 5 i ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług...

Zdaniem Wnioskodawcy, art. 91 wprowadza obowiązek dokonania korekty podatku naliczonego odliczonego zgodnie z art. 90 ustawy o podatku od towarów i usług. Przepis ten stanowi uzupełnienie zasad dokonywania odliczeń podatku przy zastosowaniu proporcji, w sytuacji, gdy podatnik wykonuje zarówno czynności, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego, jak i czynności, w stosunku do których prawo takie mu nie przysługuje. Zgodnie z art. 90 ww. ustawy, podatnik ma obowiązek - w stosunku do zakupów, których nie jest wstanie bezpośrednio przyporządkować do danego rodzaju działalności podlegającej opodatkowaniu lub zwolnionej od podatku - dokonać wstępnego odliczenia podatku naliczonego w danym roku kalendarzowym w oparciu o proporcję ustaloną na podstawie obrotu osiągniętego w poprzednim roku podatkowym. Po zakończeniu roku, w którym podatnik odliczał podatek naliczony na podstawie wstępnej dla tego roku proporcji, ma on obowiązek dokonać korekty ostatecznej, obliczonej na podstawie obrotu faktycznie w tym roku osiągniętego. Obowiązek korekty podatku naliczonego dotyczy jednakże również wielu innych sytuacji, w wyniku których pierwotne prawo do odliczenia podatku naliczonego z jakichkolwiek przyczyn uległo zmianie. Jedną z takich sytuacji jest utrata prawa do odliczenia na podstawie art. 91 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług. Jednym z przykładów takiej sytuacji jest zmiana przeznaczenia towarów nabytych do wykonywania czynności opodatkowanych i w odniesieniu do których przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości, wynikająca z faktu, iż stanowić one będą przedmiot aportu, a zatem czynności podlegającej przedmiotowemu zwolnieniu od podatku od towarów i usług; w takim zachodzi zmiana uprzednio przysługującego prawa odliczenia powodująca obowiązek dokonania korekty. Jednakże, jak to już zostało wskazane powyżej, ponieważ przedmiotem aportu byłoby przedsiębiorstwo, wówczas czynność polegająca na wniesieniu aportu nie stanowi czynności opodatkowanej lub zwolnionej z opodatkowania, nie powoduje utraty prawa do odliczenia podatku i tym samym - nie powstaje u podatnika wnoszącego aport (dokonującego zbycia przedsiębiorstwa) obowiązek dokonania korekty zgodnie z zasadami wynikającymi z art. 91 ust. 1 ? 5. Zgodnie z art. 91 ust. 8 ustawy o podatku od towarów i usług, obowiązek korekty przechodzi na podmiot nabywający przedsiębiorstwo, co stanowi realizację zasady następstwa prawnego nabywcy przedsiębiorstwa na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług, wynikającej z art. 5(8) VI Dyrektywy (por. X, op. cit., str. 660 - 661, Y, Q, op. cit., str. 854 - 855).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika