Podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego (...)

Podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony, przedstawione we wniosku z dnia 22 listopada 2007 r. (data wpływu 26 listopada 2007 r.) - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 listopada 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka jako jednostka certyfikująca w rolnictwie ekologicznym świadczy usługi kontroli oraz wydawania i cofania certyfikatów zgodności w rolnictwie ekologicznym w zakresie produkcji rolnej i pozyskiwania dziko rosnących roślin lub ich części oraz w zakresie przetwórstwa produktów rolnictwa ekologicznego. Swoim klientom, którymi są producenci rolni, w tym głównie rolnicy, a także spółki prawa handlowego, spółki jawne, osoby fizyczne prowadzące własną działalność gospodarczą, szkoły, parafie i organizacje wyznaniowe, stowarzyszenia i placówki naukowe, Spółka wystawia faktury VAT, za które przyjmuje płatności przelewem bankowym lub pocztą na rachunek bankowy. W wyjątkowych sytuacjach, do dnia 30.09.2007 r. przyjmowano wpłaty gotówkowe (około 10 na prawie 1500 klientów). Udział obrotu z tytułu tej sprzedaży w obrotach Spółki wynosi 100%. Strona każdą wykonaną usługę dokumentuje fakturą VAT.

Działalność Spółki była dotychczas zaliczana do grupy PKWiU 74.30.11-00.00 ?Usługi w zakresie badań i analiz składu i czystości substancji?. W bieżącym roku, po wystąpieniu Spółki do GUS w sprawie wskazania właściwego grupowania PKWiU, otrzymano odpowiedź, że działalność Spółki jest zaliczana do grupowania PKWiU 74.14.15-00.00 ?Usługi doradztwa w zakresie zarządzania produkcją?. Takie grupowanie jest w sprzeczności z normą 450011:2000 ?Wymagania ogólne dotyczące jednostek prowadzonych systemy P.C.A. Norma ta mówi, że jednostka certyfikująca ?nie powinna udzielać porad lub doradzać wnioskodawcom o certyfikację, jak radzić sobie z przeszkodami na drodze do uzyskania certyfikacji?. W związku z tym, iż Spółka nie świadczy usług doradczych, gdyż groziłoby to cofnięciem akredytacji przez PCA, trzykrotnie odwołano się do GUS. Zakwalifikowanie usług Spółki do tego grupowania jest warunkiem niedoskonałości systemu PKWiU. GUS kierował sprawę do wyjaśnienia przez E?. i aktualnie Spółka oczekuje na wyjaśnienie tejże sprawy, z uwagi na fakt, że nie ma jasności co do przyporządkowania działalności Spółki do właściwego grupowania PKWiU.

Według danych Spółki, jednostki certyfikujące świadczące te same usługi, działające w innych województwach prowadzą tę samą działalność posługując się różnymi kategoriami PKWiU, np. 01.4 ?Usługi związane z rolnictwem oraz chowem i hodowlą zwierząt z wyjątkiem usług weterynaryjnych?, płacą 3% stawkę VAT oraz nie prowadząc kas fiskalnych.

Zgodnie ze stanem faktycznym, Spółka nie zainstalowała kasy fiskalnej, ponieważ zgodnie z wyjaśnieniem z GUS z dnia 28 maja 2007 r. usługi Spółki są obecnie zakwalifikowane do grupowania PKWiU 74.14.15-00.00 ?Usługi doradztwa w zakresie zarządzania produkcją?, które to jest zwolnione z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kasy fiskalnej, zgodnie z załącznikiem do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 czerwca 2007 r. (poz.804) ? poz. 38.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Spółka z o.o. prowadząc pełną księgowość jest zobowiązana do rejestrowania sprzedaży usług w zakresie kontroli oraz wydawania i cofania certyfikatów zgodności w rolnictwie ekologicznym przy pomocy kasy fiskalnej w przypadku, gdy

  • działalność Spółki jest przyporządkowana do ugrupowania PKWiU 74.14.15-00,00 ?Usługi doradztwa w zakresie zarządzania produkcją?,
  • działalność Spółki jest przyporządkowana do ugrupowania PKWiU 74.30.11-00.00 ?Usługi w zakresie badań i analiz składu i czystości substancji? lub do jakiegokolwiek innego ugrupowania, gdyby GUS zmienił przyporządkowanie naszych usług po wyrażeniu opinii przez E?....

Zdaniem Wnioskodawcy, nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży usług w zakresie kontroli oraz wydawania i cofania certyfikatów zgodności w rolnictwie ekologicznym przy pomocy kasy fiskalnej w każdym przypadku. Nawet gdyby przyporządkowanie usług Spółki przez GUS byłoby inne niż PKWiU 74.14.15-00.00 ?Usługi doradztwa w zakresie zarządzania produkcją?, gdyż Spółka świadczy stale tę samą usługę, dla której nie istnieją właściwe specyfikacje tej usługi PKWiU.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam, co następuje.

W myśl z art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Minister Finansów na podstawie art. 111 ust. 7 pkt 3 powołanej ustawy może zwolnić na czas określony niektóre grupy podatników oraz niektóre czynności z obowiązku prowadzenia ewidencji obrotów i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kasy rejestrującej, ze względu na rodzaj prowadzonej działalności lub wysokość obrotu.

Zgodnie z § 2 rozporządzenia Ministerstwa Finansów z dnia 20 grudnia 2007 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. z dnia 28 grudnia 2007r. Nr 245, poz. 1807) obowiązującym od 1 stycznia 2008 r. zwalnia się do dnia 30 czerwca 2008 r. z obowiązku ewidencjonowania sprzedaż w zakresie czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia.

Biorąc pod uwagę § 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 czerwca 2007 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 116, poz. 804 ? rozporządzenie poprzedzające rozporządzenie z dnia 20 grudnia 2007 r.) do dnia 31 grudnia 2007 r. zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług wymienionych w poz. 1-39 załącznika do rozporządzenia, o którym mowa w § 2 pkt 2, jeżeli w pierwszym półroczu 2007 r. udział obrotów z tytułu tej sprzedaży w obrotach ogółem podatnika z działalności określonej w art. 111 ust. 1 ustawy był wyższy niż 70%.

I tak, z obowiązku ewidencjonowania zwolnione są czynności wymienione w pozycji nr 17 w/w rozporządzenia, tj. usługi prawnicze, rachunkowo-księgowe, badania rynków i opinii publicznej, doradztwa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania (PKWiU 74.1).

Z dniem 1 października 2007 r., z wyłączeń z obowiązku stosowania kas rejestrujących usunięte zostały m.in. usługi w zakresie badań i analiz technicznych (PKWiU 74.30).

Pomimo utraty prawa do zwolnienia przedmiotowego, podatnicy maja nadal prawo do zwolnień podmiotowych, pod warunkiem, że spełniają określone w tych zwolnieniach wymogi.

Minister Finansów określił dwa rodzaje zwolnień podmiotowych z obowiązku stosowania kas rejestrujących:

  • ze względu na wysokość osiągniętych obrotów z tytułu sprzedaży dokonywanej na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych jeżeli obroty te u podmiotów kontynuujących działalność gospodarczą nie przekroczyły w bieżącym ani w poprzednim roku kwoty 40.000 zł ? zwolnienie obowiązuje do końca 2007 r., w sytuacji ewentualnego przekroczenia w roku 2007 zwolnienie traci moc po upływie dwóch miesięcy, licząc od początku miesiąca następującego po miesiącu, w którym to przekroczenie miało miejsce,
  • ze względu na rodzaj wykonywanych czynności ? do dnia 31 grudnia 2007 r. zwolnieni są podatnicy dokonujący sprzedaży towarów i usług wymienionych w poz. 1-39 załącznika do rozporządzenia z dnia 28 marca 2006 r., pod warunkiem, że w I półroczu 2007 r., udział tych obrotów w obrotach ogółem podatnika ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych i rolników ryczałtowych był wyższy niż 70%.

Z obowiązku ewidencjonowania zwolnione są zatem czynności wymienione w pozycji nr 38 w/w rozporządzenia, tj. świadczenie usług, za które zapłata w całości następuje za pośrednictwem poczty lub banku na rachunek bankowy podatnika, pod warunkiem że z ewidencji i dowodów dokumentujących transakcję jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie transakcji zapłata dotyczyła.

Wyżej powołane unormowanie nie ma jednak zastosowania do podatników, którzy rozpoczęli ewidencjonowanie tych usług przed dniem 1 lipca 2007 r.

W przedstawionym stanie faktycznym mamy do czynienia z sytuacją, w której Strona nie rozpoczęła ewidencjonowania sprzedaży na kasie rejestrującej przed dniem 1 lipca 2007 r.

W związku z tym Strona świadcząc usługi, za które otrzymuje w całości zapłatę przelewem na rachunek bankowy będzie zwolniona na podstawie § 2 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów o kasach rejestrujących z obowiązku ewidencjonowania takich czynności za pomocą kas rejestrujących, pod warunkiem że można jednoznacznie ustalić jakiej transakcji zapłata dotyczyła.

Jeżeli jednak którykolwiek z warunków w poz. 38 załącznika do rozporządzenia nie zostanie spełniony, np. zapłata nastąpi gotówką, usługi takie winny zostać ewidencjonowane z zastosowaniem kasy rejestrującej.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, Spółka świadczy usługi, za które zapłatę otrzymuje za pośrednictwem banku lub poczty na rachunek bankowy.

Do dnia 30.09.2007 r. przyjęto jednak kilka (10 na około 1500 klientów) wpłat gotówkowych.

Reasumując, Wnioskodawca prowadząc działalność przyporządkowaną do ugrupowania:

  • PKWiU 74.14.15-00.00 ?usługi doradztwa w zakresie zarządzania produkcją? - nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji obrotu za pomocą kasy fiskalnej;
  • PKWiU 74.30.11-00.00 ?usługi w zakresie badań i analiz składu i czystości substancji? ? może skorzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania kasy rejestrującej ze względu na wysokość osiągniętych obrotów z tytułu sprzedaży dokonywanej na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli kwota obrotu z działalności, o której mowa w art. 111 ust. 1 ustawy, nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty 40.000 zł i jeżeli wcześniej nie powstał wobec nich obowiązek ewidencjonowania.

Tutejszy organ podatkowy nie może odnieść się do działalności Strony przyporządkowanej do ?jakiegokolwiek innego ugrupowania PKWiU?.

Zgodnie z art. 8 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych.

Nie bez znaczenia, w tym przypadku, jest zatem sposób zakwalifikowania świadczonych usług do określonego grupowania statystycznego.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika