wniosek dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy (...)

wniosek dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy budynków stale z gruntem związanych, w sytuacji dokonania nakładów inwestycyjnych na ulepszenie w wysokości powyżej 30% wartości początkowej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 14 grudnia 2007r. (data wpływu 18 grudnia 2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy budynków stale z gruntem związanych, w sytuacji dokonania nakładów inwestycyjnych na ulepszenie w wysokości powyżej 30% wartości początkowej - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 18 grudnia 2007r. został złożony w/w wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy budynków stale z gruntem związanych, w sytuacji dokonania nakładów inwestycyjnych na ulepszenie w wysokości powyżej 30% wartości początkowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca aktem notarialnym z dnia 06.11.2000 r. - Umowa sprzedaży przedsiębiorstwa - zakupiła od Syndyka Masy Upadłości Przedsiębiorstwa Państwowego X M. w upadłości w P?..przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55 (1) kc. W skład przedsiębiorstwa wchodziły między innymi prawo wieczystego użytkowania działek gruntu oraz prawo własności znajdujących się na tych działkach gruntu budynków stanowiących odrębne od gruntu przedmioty własności.

Sprzedaż przedsiębiorstwa nie została opodatkowana podatkiem VAT, Wnioskodawca nie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu przedmiotowych nieruchomości gruntowych i związanych z gruntem budynków. Budynki i grunty od dnia zakupu przez ponad 5 lat użytkowane były w celu wykonywania czynności opodatkowanych. W okresie tego użytkowania Spółka poniosła nakłady inwestycyjne na ulepszenie budynków w wysokości przekraczającej o 30 % wartość początkową budynków i skorzystała z prawa do odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach VAT dokumentujących poniesione nakłady.

W 2007 r. Strona postanowiła sprzedać dwie nieruchomości gruntowe zabudowane używanymi budynkami. Każda z tych nieruchomości gruntowych posiada obecnie odrębną księgę wieczystą. W celu zapewnienia wewnętrznego układu komunikacyjnego dla jednej z tych zabudowanych nieruchomości, dokonany został podział geodezyjny działek, w wyniku którego każda z nieruchomości będących przedmiotem sprzedaży składa się z zarówno z działki zabudowanej budynkiem używanym, jak i działek niezabudowanych z przeznaczeniem na drogi wewnętrzne. Dokonany podział geodezyjny nie zmienił statusu prawnego nieruchomości, które po wyodrębnieniu działek nadal pozostają jedną nieruchomością zarówno w rozumieniu gospodarczym, jak i prawa cywilnego oraz wieczystoksięgowego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy dostawa budynków stale z gruntem związanych, spełniających warunki towaru używanego, do którego nie ma zastosowanie wyłączenie z art. 43 ust. 6 ustawy, korzysta ze zwolnienia z podatku od towarów i usług...

Zdaniem Wnioskodawcy, dostawa budynków trwale z gruntem związanych, korzysta ze zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 w związku z art. 29 ust 5, gdyż w stosunku do tych towarów nie przysługiwało Spółce prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Poniesienie nakładów na ulepszenie budynków w wysokości przekraczającej 30% wartości początkowej i skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego nie stanowi przeszkody do zwolnienia, gdyż budynki były użytkowane przez Spółkę w celu wykonywania czynności opodatkowanych dłużej niż 5 lat. Wyodrębnienie z nieruchomości gruntowej niezabudowanych działek do wewnętrznego układu komunikacyjnego, nie stanowi przeszkody do zwolnienia z podatku VAT, gdyż po podziale grunty dalej stanowią jedną nieruchomość zabudowaną używanymi budynkami, będącymi przedmiotem dostawy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Definicję towaru zawiera art. 2 pkt 6 w/w ustawy, z którego wynika, że towarami są również budynki i budowle lub ich części, a także grunty. Aby dostawa nieruchomości podlegała opodatkowaniu, musi być, w świetle obowiązujących przepisów, dokonana przez podatnika podatku od towarów i usług, wykonującego samodzielnie działalność gospodarczą.

Według art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Natomiast w myśl art. 43 ust. 2 w/w ustawy za towary używane rozumie się budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat, oraz pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

Wg opisanego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca w 2000r. zakupił - od Syndyka Masy Upadłości Przedsiębiorstwa Państwowego X w upadłości w P - nieruchomości gruntowe zabudowane budynkami. Należy uznać, iż budowa tych budynków została zakończona w 2000r. Zatem od końca roku, w którym zakończono budowę minęło 5 lat.

Sprzedaż przedsiębiorstwa, w ramach której Wnioskodawca nabył powyższe nieruchomości, nie została opodatkowana podatkiem od towarów i usług, a Spółka nie miała prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu przedmiotowych nieruchomości gruntowych i związanych z gruntem budynków.

Dlatego sprzedaż tego budynku korzystała ze zwolnienia na mocy art. 43 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Wnioskodawca wykorzystywał te budynki i grunty przez ponad 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Zgodnie z art. 43 ust. 6 w/w ustawy zwolnienia od podatku dostaw towarów używanych, nie stosuje się do dostawy towarów w postaci budynków, budowli i ich części ? jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:

  1. miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków;
  2. użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Aby cytowany przepis art. 43 ust. 6 wyłączający zwolnienie od podatku od towarów i usług znalazł zastosowanie, obydwa wspomniane warunki muszą zostać spełnione łącznie. Nie wystąpienie jednego z nich oznacza konieczność zastosowania zwolnienia przy sprzedaży używanych budynków, budowli i ich części.

W przedstawionym stanie Spółka poniosła wydatki na ulepszenie środka trwałego i kwota tych wydatków przekroczyła 30% wartości początkowej środka trwałego, przy czym Strona miała prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od tych wydatków. Przedmiotowe budynki użytkowano ponad 5 lat.

Zatem zwolnienie, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 w/w ustawy, przy sprzedaży przedmiotowej nieruchomości znajdzie w sprawie zastosowanie.

Kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym położone są budynki rozstrzygają przepisy art. 29 ust. 5 ustawy o podatku od towarów usług. Zgodnie z tym przepisem, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale związanych z gruntem.

W związku z powyższym, sprzedaż nieruchomości gruntowych zabudowanych budynkami, o których mowa we wniosku będzie korzystała ze zwolnienia z podatku od towarów i usług. Uwzględniając powyższe, postanowiono jak na wstępie.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 w/w ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 w/w ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 w/w ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika