Stawka podatku VAT przy robotach budowlanych polegających na budowie drogi dojazdowej do domu studenckiego.

Stawka podatku VAT przy robotach budowlanych polegających na budowie drogi dojazdowej do domu studenckiego.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 02 sierpnia 2007r. (data wpływu 06 sierpnia 2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku od towarów i usług przy wykonywaniu robót polegających na budowie drogi dojazdowej do domu studenckiego wraz ze zjazdem z tej drogi, kanalizacją deszczową, teletechniczną, ogrodzeniem terenu, rozbiórką: wiat, ogrodzenia, budynku gospodarczego oraz remontem elewacji przyległego budynku - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 06 sierpnia 2007r. wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku od towarów i usług przy wykonywaniu robót polegających na budowie drogi dojazdowej do domu studenckiego wraz ze zjazdem z tej drogi, kanalizacją deszczową, teletechniczną, ogrodzeniem terenu, rozbiórką: wiat, ogrodzenia, budynku gospodarczego oraz remontem elewacji przyległego budynku.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Politechnika ogłosiła przetarg ograniczony, którego przedmiotem jest budowa drogi dojazdowej do domu studenta osiedla akademickiego wraz ze zjazdem, kanalizacją deszczową i teletechniczną, ogrodzeniem terenu i rozbiórką: wiaty, ogrodzenia, budynku gospodarczego oraz remontem elewacji przyległego budynku. Udział procentowy wykonania dojazdu do całości robót wynosi:

  • 65,80% - droga z uzbrojeniem terenu w instalacje,


  • 28,40% - ogrodzenie terenu wzdłuż drogi,


  • 3% - remont elewacji przyległego budynku,


  • 2,80% - rozbiórka wiat, ogrodzenia i budynku gospodarczego.


Wnioskodawca zaznacza, iż droga ta ma stanowić dojazd do domu studenckiego oraz punktów usługowych, w których osoby trzecie prowadzą działalność gospodarczą. Droga ta przebiega przez grunty użyczone Politechnice przez gminę oraz parafię. Do przetargu stanęło dwóch wykonawców, gdzie każdy z nich podał inną stawkę podatku od towarów i usług właściwą dla wykonania przedmiotowych prac. Rozbieżność ta uniemożliwiła zakończenie procedury przetargowej. Stosownie do przełożonej przez wnioskodawcę klasyfikacji wykonane prace mieszczą się w następujących grupowaniach PKWiU:

  • PKWiU 45.23.11-00.00 ? roboty w zakresie fundamentowania


  • PKWiU 45.23.12-00.00 ? roboty związane z nawierzchnią


  • PKWiU 45.21.41-00.00 ? budowa kanalizacji deszczowej


  • PKWiU 45.21.46-00.00 ? budowa kanalizacji teletechnicznej


  • PKWiU 45.34.10-00.00 ? budowa ogrodzenia


  • PKWiU 45.11.1 ? rozbiórka wiat, ogrodzeń, budynków gospodarczych


  • PKWiU 45.41.10-00.00 ? remont elewacji budynku polegający na jego tynkowaniu


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy do robót polegających na budowie drogi dojazdowej do domu studenckiego wraz ze zjazdem z tej drogi, kanalizacją deszczową, teletechniczną, ogrodzeniem terenu, rozbiórką: wiat, ogrodzenia, budynku gospodarczego oraz remontem elewacji przyległego budynku stosuje się 22% stawkę podatku VAT, czy też ma zastosowanie stawka podatku VAT w wysokości 7%...

Zdaniem wnioskodawcy wykonanie opisanych w stanie faktycznym robót budowlanych, podlega opodatkowaniu 22% stawką podatku od towarów i usług, gdyż do robót będących przedmiotem przetargu tj. budowy drogi dojazdowej do domu studenckiego wraz ze zjazdem, kanalizacją, ogrodzeniem terenu, rozbiórką wiat i ogrodzenia itd. nie ma zastosowania art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11.03.2004r. Strona stoi na stanowisku, iż obniżoną do wysokości 7% stawkę podatku można zastosować tylko i wyłącznie do obiektów wymienionych w art. 2 pkt 12 ustawy. Przepis ten zaś nie wymienia domu studenckiego. Właściwa więc będzie 22% stawka podatku od towarów i usług na wykonanie robót określonych w przetargu.

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11.03.2004r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zm.) zwana dalej ustawą, w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31.12.2007r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.

W świetle art. 146 ust. 2 ustawy przez roboty budowlane związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa powyżej, rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.

Przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu rozumie się zaś:

  1. sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,


  2. urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę,


  3. urządzenia i ujęcia wody, stację uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne


- jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

Stosownie do art. 2 ust 12 ustawy, przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 ? Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 ? Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 ? Budynki zbiorowego zamieszkania ? wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

W myśl załącznika Nr 1 poz. 20 pkt 1 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970, ze zm.) obniża się do wysokości 7% stawkę podatku od towarów i usług w odniesieniu do budowy, remontów i bieżącej konserwacji budynków zbiorowego zamieszkania (PKOB ex 1130) domy opieki społecznej, internaty i bursy szkolne, domy studenckie, domy dziecka, domy dla bezdomnych.

Mając na uwadze powyżej cytowany przepis rozporządzenia, należy stwierdzić, iż stawkę podatku w wysokości 7% stosuje się m.in. do prac polegających na budowie, remoncie i bieżącej konserwacji domów studenckich. Przepis ten nie ma zastosowania do infrastruktury towarzyszącej temu budownictwu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe, gdyż wykonanie robót budowlano-montażowych, remontów oraz konserwacja infrastruktury towarzyszącej w obiektach budownictwa mieszkaniowego, podlega do dnia 31 grudnia 2007r. opodatkowaniu 7% stawką podatku od towarów i usług, zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) w związku z art. 2 pkt 12 ustawy. Z uwagi na fakt, iż przepisy ustawy nie wymieniają domów studenckich, właściwa do wykonania robót określonych w przetargu będzie 22% stawka podatku od towarów i usług.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy. Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu, do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika