wniosek dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu (...)

wniosek dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu wraz ze znajdującym się na tym gruncie budynkiem mieszkalnym używanym od 1935r. podlegać będzie w całości zwolnieniu w zakresie podatku VAT

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 11 czerwca 2008r. (data wpływu 16 czerwca 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu wraz ze znajdującym się na tym gruncie budynkiem mieszkalnym używanym od 1935r. podlegać będzie w całości zwolnieniu w zakresie podatku VAT - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 16 czerwca 2008r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu wraz ze znajdującym się na tym gruncie budynkiem mieszkalnym używanym od 1935r. podlegać będzie w całości zwolnieniu w zakresie podatku VAT.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W marcu 2006r. Wnioskodawca nabył od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej w drodze umowy kupna ? sprzedaży prawo użytkowania wieczystego gruntu położonego w xxxxx oraz prawo własności znajdującego się na gruncie budynku mieszkalnego. Jak wynika z aktu notarialnego Spółka nabyła prawo użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej o powierzchni 1.491 m#178; oraz prawo własności używanego budynku mieszkalnego o powierzchni użytkowej 1.131 m#178;. Powyższy budynek mieszkalny, w którym znajduje się 18 lokali mieszkalnych został przyjęty do użytkowania w 1935r. Z uwagi na zły stan techniczny budynku mieszkalnego wydano w 2007r. decyzję o opróżnieniu lokali na podstawie art. 68 prawa budowlanego.

Spółka nie dokonywała na przedmiotowej nieruchomości żadnych inwestycji, a budynek mieszkalny nie był modernizowany ani ulepszany.

Następnie w drodze czynności prawnej Spółka dokonała zbycia w formie wniesienia jako wkład niepieniężny 75/100 udziałów w prawie użytkowania wieczystego gruntu oraz w takiej samej wysokości własności powyższego budynku mieszkalnego. Zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 6 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. 04.97.970 ze zm.) wniesienie wkładów niepieniężnych podlega zwolnieniu z podatku od towarów i usług, tym samym aport powyższej nieruchomości podlegał zwolnieniu z podatku od towarów i usług.

W chwili obecnej Spółka planuje dokonać sprzedaży pozostałej części prawa użytkowania wieczystego gruntu oraz prawa własności używanego budynku mieszkalnego posadowionego na tym gruncie.

W związku z powyższym Spółka pragnie ustalić czy planowana transakcja sprzedaży powyższej nieruchomości podlegać będzie zwolnieniu od podatku od towarów i usług w myśl powołanych przepisów.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy planowana sprzedaż prawa użytkowania wieczystego gruntu wraz ze znajdującym się na tym gruncie budynkiem mieszkalnym używanym od 1935r. podlegać będzie zwolnieniu w zakresie podatku VAT...

Zdaniem Wnioskodawcy planowana sprzedaż prawa użytkowania wieczystego gruntu wraz z posadowionym na nim używanym budynkiem mieszkalnym będzie podlegała w całości zwolnieniu od podatku od towarów i usług. Przedmiotowe zwolnienie wynika z § 8 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonywania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.; dalej: Rozporządzenie) w zw. z art. 43 ust. 1 pkt 2 oraz z art. 29 ust. 5 ustawy o podatku do towarów i usług (dalej: ustawa o VAT).

Zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 12 Rozporządzenia zwalnia się od podatku od towarów i usług zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku lub opodatkowane stawką podatku w wysokości 0%.

Ponadto w myśl art. 29 ust. 5 ww. ustawy w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, że o tym czy do transakcji będącej przedmiotem zapytania będzie miało zastosowanie zwolnienie od podatku od towarów i usług decydować będzie to czy sprzedaż budynku trwale z gruntem związanego będzie zwolniona od podatku VAT. Jak stanowi art. 43 ust 1 pkt 2 ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się budynki i budowle lub ich części - jeżeli do końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat (art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT). W art. 43 ust 6 ustawy o VAT określono, że ww. zwolnienia nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:

  1. miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków;
  2. użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Jak wskazano w opisie stanu faktycznego prawo wieczystego użytkowania gruntu jak i prawo własności używanego budynku posadowionego na tym gruncie Spółka nabyła w marcu 2006r. od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Nabycie nieruchomości nie podlegało zatem opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Spółce nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Należy zatem stwierdzić, że towary, o których mowa wyżej mieszczą się w zakresie definicji towarów używanych, a Spółka nie dokonywała na gruncie żadnych inwestycji, zaś budynek użytkowany od 1935r. nie był ulepszany ani remontowany a ze względu na jego zły stan techniczny została wydana decyzja o opróżnieniu na podstawie prawa budowlanego. Spółce nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT z tytułu nabycia powyższej nieruchomości.

Mając na uwadze powyższe okoliczności należy stwierdzić, że w przedstawionej sytuacji sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z posadowionym na nim używanym budynkiem mieszkalnym w stosunku do którego wydano decyzję o jego opróżnieniu, będzie korzystała w całości ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika