darowizna udziału w przedsiębiorstwie podlega ustawie o podatku od towarów i usług, a w konsekwencji (...)

darowizna udziału w przedsiębiorstwie podlega ustawie o podatku od towarów i usług, a w konsekwencji od dokonania darowizny powstanie obowiązek podatkowy w zakresie podatku od towarów i usług. W przedmiotowej sprawie nie będzie miał zastosowania art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 12 czerwca 2008r. (data wpływu 16 czerwca 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku podatkowego od dokonania darowizny udziału w przedsiębiorstwie - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 czerwca 2008r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku podatkowego od dokonania darowizny udziału w przedsiębiorstwie.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Podatnik, na zasadach małżeńskiej wspólności ustawowej, jest współwłaścicielem przedsiębiorstwa w znaczeniu art. 55#185; kodeksu cywilnego. Przedsiębiorstwo obejmuje wszelkie składniki potrzebne do prowadzenia działalności gospodarczej, w tym środki trwale, wierzytelności, tajemnice przedsiębiorstwa czy księgi i dokumenty handlowe. Przedsiębiorstwo to jest prowadzone w formie ewidencjonowanej działalności gospodarczej zarejestrowanej pod w gminie na nazwisko jednego małżonka ? Wnioskodawcę. Podatnik oraz jego małżonka zamierzają zmienić formę prawną swojej działalności i utworzyć spółkę jawną, wnosząc jako wkład wyżej wymienione przedsiębiorstwo. Obecnie tylko małżonek posiada status czynnego podatnika VAT.

Wspólnikiem spółki jawnej oprócz Wnioskodawcy i jego małżonki będą również ich dwie pełnoletnie córki. Umowa spółki powinna zawierać określenie wkładów wnoszonych przez wspólników, a także ich wysokość. Z uwagi na fakt, iż córki nie posiadają wkładów, które mogłyby wnieść do spółki jawnej, Wnioskodawca wraz z małżonką zamierzają przekazać im w formie darowizny udział w swoim przedsiębiorstwie. Po dokonaniu darowizny udziały te zostaną wniesione jako wkłady do spółki jawnej. Przedsiębiorstwo będzie dalej prowadzone jako całość zarówno pod względem organizacyjnym jak i funkcjonalnym.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w związku z darowizną udziału w przedsiębiorstwie u podatnika lub jego małżonki powstanie obowiązek podatkowy w zakresie podatku od towarów i usług...

Zdaniem Wnioskodawcy, czynność opisana powyżej - dokonanie darowizny udziałów w istniejącym przedsiębiorstwie, w celu wniesienia ich jako wkładów do spółki jawnej, nie podlega podatkowi od towarów i usług, w świetle art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług. Przepis ten używa terminu ?zbycie?, jednakże obejmuje także czynności dokonywane pod tytułem d, a więc także umowę darowizny, dlatego obejmuje również swoja dyspozycją stan faktyczny opisany powyżej. Należy zauważyć, iż zbywany będzie zespół składników tworzących funkcjonalną całość, nie zaś poszczególne składniki majątkowe przedsiębiorstwa. Darowane córkom udziały w przedsiębiorstwie nie mogą być rozumiane jako odrębne prawa (co potwierdza Sąd Najwyższy, w wyroku z dnia 14 października 2005 roku sygn. akt III CK 92/05), na skutek omawianej czynności. dotychczasowe przedsiębiorstwo stanie się współwłasnością wnioskodawcy, jego żony, oraz dwóch córek. Takie stanowisko potwierdził również Wojewódzki Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 21 lutego 2008 roku, sygn. akt III SA/Wa 1951/07.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 2 pkt 6 ww. ustawy ilekroć w przepisach jest mowa o towarach - rozumie się przez to rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

W myśl art. 6 pkt 1, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans.

Wprawdzie ustawodawca nie zdefiniował, co należy rozumieć pod pojęciem 'transakcji zbycia' , niemniej jednak pojęcie to należy rozumieć jako termin zbliżony do 'dostawy towarów' w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. 'zbycie' obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie definiują terminu ?przedsiębiorstwo?. Przedmiotową definicję zawiera art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), który stanowi, że przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

  • oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  • własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  • prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  • wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  • koncesje, licencje i zezwolenia;
  • patenty i inne prawa własności przemysłowej;,
  • majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  • tajemnice przedsiębiorstwa;
  • księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.



Zbycie tak rozumianego przedsiębiorstwa podlega zasadzie swobody umów, a więc może nastąpić na podstawie każdej czynności rozporządzającej, w tym także w formie aportu. Jednakże swoboda, jaką ustawodawca dał stronom w zakresie kształtowania treści umowy zbycia nie jest nieograniczona. Składniki materialne i niematerialne wchodzące w skład zbywanego przedsiębiorstwa powinny pozostawać ze sobą we wzajemnych relacjach w ten sposób, że umożliwią nabywcy kontynuowanie działalności gospodarczej, realizowanej przed zbyciem przedsiębiorstwa.

Mając powyższe na uwadze należy uznać, że jeśli Wnioskodawca dokona darowizny przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny, to należy uznać, że w sytuacji tej znajdzie zastosowanie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, zgodnie z którym przepisów ustawy o podatku od towarów i usług nie stosuje się do transakcji zbycia tego przedsiębiorstwa.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, nie definiują terminu ?przedsiębiorstwo?. Z tej przyczyny dla celów określenia zakresu pojęcia ?przedsiębiorstwo? wykorzystuje się regulację zawartą w art. 55#185; ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), który to przepis stanowi, że przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej.

Należy zaznaczyć, iż analiza przedmiotu umów cywilnoprawnych nie mieści się w zakresie określonym przez art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), zgodnie z którym minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). W związku z powyższym, Minister Finansów nie jest uprawniony do oceny, czy majątek Wnioskodawcy, wskazany we wniosku, jest przedsiębiorstwem w rozumieniu doktryny prawa cywilnego, ani też czy przedsiębiorstwo osoby fizycznej może być przedmiotem częściowej darowizny.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Podatnik jest właścicielem przedsiębiorstwa, które prowadzi w formie ewidencjonowanej działalności gospodarczej. Wnioskodawca wraz małżonką zamierzają zmienić formę prawną swojej działalności i utworzyć spółkę jawną, wnosząc jako wkład swoje dotychczasowe przedsiębiorstwo. Wspólnikiem spółki jawnej oprócz Podatnika i jego małżonki będą również ich dwie córki.

Podatnik zamierza zbyć udziały w swoim przedsiębiorstwie w formie darowizny na rzecz córek, które następnie zostaną wniesione jako wkłady do spółki jawnej.

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że w związku z tym, iż Podatnik dokona darowizny tylko części udziałów swojego przedsiębiorstwa na rzecz córek (pozostałe udziały przedsiębiorstwa Wnioskodawca wniesie wraz z małżonką do nowoutworzonej spółki jawnej) to nie można mówić o tym, że dokonuje transakcji zbycia w formie darowizny całego przedsiębiorstwa. Bez znaczenia pozostaje tutaj fakt, iż przedsiębiorstwo będzie dalej prowadzone jako całość tylko już w innej formie. Przedmiotem bowiem zapytania jak i stanowiska Wnioskodawcy jest przecież czynność dokonania darowizny udziałów na rzecz córek, która to stanowi tylko jakąś część tego przedsiębiorstwa. W związku z powyższym należy stwierdzić, że darowizna udziału w przedsiębiorstwie Podatnika lub jego małżonki (jeśli jest podatnikiem podatku od towarów i usług) podlega ustawie o podatku od towarów i usług, a w konsekwencji od dokonania przedmiotowej darowizny powstanie obowiązek podatkowy w zakresie podatku od towarów i usług. Tak więc w przedmiotowej sprawie nie będzie miał zastosowania art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika