W związku z powyższym wnioskodawca zwrócił się z prośbą o potwierdzenie w jaki sposób możliwy (...)

W związku z powyższym wnioskodawca zwrócił się z prośbą o potwierdzenie w jaki sposób możliwy będzie obrót zapasami po ogłoszeniu upadłości, czy zapasy będą obciążone akcyzą w chwili sprzedaży zakładu inwestorowi?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 12 czerwca 2008r. (data wpływu 16 czerwca 2008r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 16 czerwca 2008r. wpłynął wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego, w opisanym poniżej zdarzeniu przyszłym.

Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż wnioskodawca jest producentem wyrobów alkoholowych. Od dnia 30 kwietnia 2007r. zakład nie prowadzi produkcji, ponieważ nie posiada zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego. W magazynie zakładu zgromadzone są zapasy w postaci surowców ? spirytusu w zbiornikach, nalewy, destylaty itp. oraz wyroby gotowe częściowo z nałożonymi znakami akcyzy.

W związku z brakiem zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego urząd celny wezwał stronę do zapłaty akcyzy od zapasów, jednakże zakład nie posiada środków na zapłatę należnego podatku.

W chwili obecnej u wnioskodawcy prowadzone jest postępowanie zabezpieczające majątek przed ogłoszeniem wyroku sądu o przedmiocie upadłości przedsiębiorstwa. Po ogłoszeniu wyroku zobowiązania zakładu z tytułu podatku akcyzowego wejdą w skład masy upadłościowej. Suma zobowiązań tylko z tytułu podatku akcyzowego przewyższa znacznie wartość majątku zakładu, w związku z czym zakład nie będzie w stanie spłacić należnego podatku w całości. Po ogłoszeniu upadłości syndyk masy upadłościowej będzie prowadził czynności mające na celu sprzedaż przedsiębiorstwa w całości lub poprzez wyprzedaż poszczególnych składników majątku, w tym zapasów.

W związku z powyższym wnioskodawca zwrócił się z prośbą o potwierdzenie:

w jaki sposób możliwy będzie obrót zapasami po ogłoszeniu upadłości, czy zapasy będą obciążone akcyzą w chwili sprzedaży zakładu inwestorowi...

Zdaniem wnioskodawcy podatek akcyzowy może być naliczony w stosunku do danego towaru jeden raz, w związku z czym zapasy nie powinny być obciążone podatkiem akcyzowym po raz drugi.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Przepisy dotyczące podatku akcyzowego zostały zawarte w ustawie z dnia 23 stycznia 2004r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2004r. Nr 29, poz. 257 ze zm.) zwana dalej ustawą oraz aktach wykonawczych wydanych na jej podstawie. Zgodnie z art. 1 ustawa reguluje opodatkowanie wyrobów podatkiem akcyzowym, zwanym dalej ?akcyzą? oraz określa zasady i tryb wprowadzania do obrotu wyrobów objętych akcyzą i oznaczenia niektórych z tych wyrobów znakami akcyzy.

W myśl art. 2 pkt 1 ustawy poprzez wyroby akcyzowe należy rozumieć wyroby podlegające akcyzie określone w załączniku Nr 1 do ustawy. Stosownie do art. 4 ust. 1 ustawy opodatkowaniu akcyzą podlegają:

  1. produkcja wyrobów akcyzowych zharmonizowanych,
  2. wyprowadzenie wyrobów akcyzowych zharmonizowanych ze składu podatkowego,
  3. sprzedaż wyrobów akcyzowych na terenie kraju,
  4. eksport i import wyrobów akcyzowych,
  5. nabycie wewnątrzwspólnotowe i dostawa wewnątrzwspólnotowa.


Podstawową cechą odróżniającą podatek akcyzowy od innych podatków pośrednich, w tym przede wszystkimi od podatku VAT, jest jednofazowy charakter opodatkowania. Jednofazowość opodatkowania podatkiem akcyzowym przejawia się w tym, że akcyza powinna być płacona na pierwszym szczeblu obrotu, który dokonywany jest poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy w przypadku wyrobów akcyzowych zharmonizowanych lub też w ramach pierwszej transakcji sprzedaży w przypadku wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych. Konsekwentnie, każda następna transakcja, której przedmiotem będą wyroby akcyzowe, nie powinna podlegać opodatkowaniu podatkiem akcyzowym, a podmiot dokonujący danej transakcji nie powinien być traktowany jako podatnik akcyzy.

Zgodnie z art. 4 ust. 5 ustawy o podatku akcyzowym, jeżeli w stosunku do wyrobu akcyzowego powstał obowiązek podatkowy w związku z wykonaniem jednej z czynności, o których mowa w ust. 1-3 tego artykułu, to nie powstaje obowiązek podatkowy na podstawie innej czynności określonej w tych przepisach, jeżeli kwota akcyzy została określona lub zadeklarowana w należnej wysokości.

W związku z określoną w ww. przepisie art. 4 ust. 5 ustawy o podatku akcyzowym, zasadą jednokrotnego opodatkowania akcyzą - w stosunku do przedmiotowego alkoholu etylowego nie powstanie obowiązek podatkowy ani z tytułu jego sprzedaży przez syndyka masy upadłości, ani z tytułu jego nabycia lub posiadania. Na podmiocie, który nabędzie od syndyka masy upadłości przedmiotowy alkohol etylowy, jak również na każdym kolejnym nabywcy - nie będzie zatem ciążył obowiązek uiszczenia podatku akcyzowego od tego alkoholu. W związku z prowadzonym postępowaniem upadłościowym podatek akcyzowy od przedmiotowego alkoholu etylowego, tak jak pozostałe wierzytelności, będzie podlegał zaspokojeniu z funduszów masy upadłości, zgodnie z zasadami określonymi w ustawie z dnia 28 lutego 2003 r. - Prawo upadłościowe i naprawcze (Dz. U. Nr 60, poz. 535, z późn. zm.).

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego ? stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika