Czy istnieje możliwość zaliczenia do kosztów podatkowych roku 2005 wartości odpisów aktualizujących (...)

Czy istnieje możliwość zaliczenia do kosztów podatkowych roku 2005 wartości odpisów aktualizujących wartość należności tworzonych w księgach roku 2005 na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 26a ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, z uwzględnieniem faktu, że uprawdopodobnienie nieściągalności miało miejsce w 2004 roku.

Wnioskiem z dnia 13 kwietnia 2005r. , uzupełnionym pismem z dnia 13 maja i 7 czerwca 2005 roku, ...... Spółka z o.o. z/s w Piekarach Śląskich, zwrócił się do Naczelnika Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, tj:- czy istnieje możliwość zaliczenia do kosztów podatkowych roku 2005 wartości odpisów aktualizujących wartość należności tworzonych w księgach roku 2005 na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 26a ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, z uwzględnieniem faktu, że uprawdopodobnienie nieściągalności miało miejsce w 2004 roku.Wnioskodawca stanął na stanowisku, że odpisy aktualizujące wartość należności dokonane w księgach roku 2005 winny być zaliczone do kosztów podatkowych 2005r. mimo, że uprawdopodobnienie ich nieściągalności nastąpiło w 2004r. Powyższe stanowisko Spółka oparła na fakcie braku w przepisach podatkowych jakiegokolwiek warunku bądź zastrzeżenia, z którego wynikałoby, że warunki uprawdopodobnienia nieściągalności należności muszą mieć miejsce w tym samym roku podatkowym. Fakt zaistnienia uprawdopodobnienia w roku 2004 nie wpływa zaś w żaden sposób na likwidację przesłanek uprawdopodobnienia w 2005r., co mogłoby być przeszkodą w zaliczeniu do kosztów podatkowych takich odpisów w 2005r. Dodatkowo Spółka podnosi, że uprawdopodobnienie zaszłe w 2004r. nabiera cech silniejszego uprawdopodobnienia nieściągalności w 2005 roku.

Porady prawne

Postanowieniem z dnia 13 lipca 2005r. Znak: PSUS/PBOI/423/100/P/05/AS Naczelnik Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu uznał stanowisko przedstawione przez .......Spółka z o.o. w sprawie będącej przedmiotem ww. wniosku za nieprawidłowe.

Mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony we wniosku oraz obowiązujące przepisy prawa, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Przepis art. 16 ust. 1 pkt 26a stanowi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów aktualizacyjnych, z tym, że kosztem uzyskania przychodów są odpisy aktualizujące wartość należności, określone w ustawie o rachunkowości, od tej części należności, która była uprzednio zaliczona na podstawie art. 12 ust. 3 do przychodów należnych, a ich nieściągalność została uprawdopodobniona na podstawie ust. 2a pkt 1. Wyżej przytoczony przepis art. 16 ust. 1 pkt 26a uzależnia zaliczenie odpisów aktualizujących wartość należność do kosztów uzyskania przychodów od spełnienia następujących warunków: ? należność winna być uprzednio zaliczona do przychodów należnych na podstawie art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ? nieściągalność należności winna być uprawdopodobniona na podstawie art. 16 ust. 2a pkt 1 w/w ustawy,? odpis aktualizujący należność winien być dokonany zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości

Skoro przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie precyzują momentu, w którym należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odpis aktualizujący wartość należności, lecz możliwość odniesienia w koszty tego odpisu wiążą z momentem zaistnienia wyżej wymienionych zdarzeń - to dopiero z chwilą zaistnienia tych zdarzeń podatnik ma prawo do odniesienia przedmiotowych odpisów w ciężar kosztów uzyskania przychodów.

W świetle powyższego, do powstania kosztu podatkowego konieczne jest wystąpienie wszystkich w/w przesłanek, tj. zarówno podatkowych poprzez zaliczenie należności do przychodów należnych oraz uprawdopodobnienie nieściągalności na podstawie art. 16 ust. 2a pkt 1 w/w ustawy, jak i rachunkowego dokonania odpisu aktualizującego. Koszt podatkowy nie wystąpi zatem w dacie uprawdopodobnienia nieściągalności należności, jeżeli nie został dokonany odpis aktualizujący tę należność, bowiem tym kosztem jest odpis aktualizujący, a nie należność, której nieściągalność została uprawdopodobniona. Koszt ten nie może być również rozpoznany w dowolnym, późniejszym terminie, po roku podatkowym, w którym został dokonany odpis aktualizujący, bowiem kosztami uzyskania przychodów są odpisy aktualizujące wartość należności, a zatem odpisy dokonane. Jeżeli zatem wystąpiły podatkowe okoliczności uprawdopodobnienia nieściągalności należności, koszt podatkowy wystąpi w dacie dokonania odpisu aktualizującego należność, której nieściągalność została uprawdopodobniona. W przypadku, gdy w danym roku podatkowym wystąpiły podatkowe okoliczności uprawdopodobnienia nieściągalności, a odpis aktualizujący te należności, w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości, został dokonany w roku następnym, koszt podatkowy wystąpi w roku, w którym został dokonany odpis. Takie też wyjaśnienie zawarło Ministerstwo Finansów w piśmie z dnia 11.07.2006r. Znak: DD6-8213-56/MD/06/566.

W świetle powyższego, stanowisko ...... Spółka z o. o. zawarte we wniosku z dnia 13 kwietnia 2005r. należy uznać za prawidłowe. Biorąc powyższe pod uwagę orzeczono jak w sentencji. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach informuje, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wniesienia wniosku.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika