Czy nadpłacone składki na ubezpieczenie społeczne oraz na Fundusz Pracy, zaliczone do kosztów uzyskania (...)

Czy nadpłacone składki na ubezpieczenie społeczne oraz na Fundusz Pracy, zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w roku 2004 i 2005 (tj. w dacie poniesienia wydatku- księga prowadzona metodą kasową) powinny zostać wyksięgowane z kosztów w momencie sporządzenia korekt deklaracji ZUS DRA, a następnie składki ZUS potrącane z nadpłaty winny być traktowane jako uregulowane w dniu wymagalności?

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w 2005 r. posiada Pan nadpłatę składek na ubezpieczenie społeczne oraz na fundusz pracy, zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów w roku 2004 i 2005. Księgi przychodów i rozchodów prowadzi Pan metodą kasową w związku z czym ww. składki ZUS księgował Pan w dacie poniesienia wydatku. Natomiast w związku z wypłatą zasiłku chorobowego sporządził Pan stosowne korekty deklaracji ZUS DRA, a nadpłacone składki zostaną potrącone w następnych okresach.

W Pana ocenie, z chwilą sporządzenia korekt deklaracji ZUS, powinny one zostać w księgach ujęte 'na minus', natomiast składki ZUS potrącone z nadpłaty powinny być potraktowane jako uregulowane w dniu wymagalności.

Porady prawne

W myśl art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów (....). W cytowanym przepisie wyrażona została tzw. kasowa metoda ujmowania kosztów, zgodnie z którą, koszty księgowane są w momencie ich poniesienia czyli w momencie zapłaty. Samo poniesienie wydatków nie wystarcza jednak do uznania, iż wydatki te stanowią koszty podatkowe. W każdej sytuacji przytoczona definicja kosztów musi być rozpatrywana w aspekcie ich celowości. W przedstawionym przez Pana stanie faktycznym, zagadnienie kosztów należy rozpatrywać również w powiązaniu z przepisami o prowadzeniu ksiąg podatkowychW świetle przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2003 r. Nr 152, poz. 1475 ze zm.) na podatniku spoczywa obowiązek prowadzenia ksiąg w sposób rzetelny i niewadliwy (§ 11 ust. 1). Księgę uważa się za rzetelną (....) jeżeli dokonywane w niej zapisy odzwierciedlają stan rzeczywisty (art. 11 ust. 3). Wystornowanie kosztów w momencie sporządzenia korekt deklaracji ZUS DRA należy więc uznać za prawidłowe jako odzwierciedlające stan rzeczywisty.Wyksięgowanie, w momencie sporządzenia korekt deklaracji, składek za okresy, za które nie były one należne zasługuje na aprobatę również z punktu widzenia celowości kosztów.Składki na ubezpieczenie społeczne i fundusz pracy za dalsze miesiące, pokrywane z nadpłaty, stanowią koszt uzyskania przychodu w momencie ich wymagalności (jako należne i jednocześnie zapłacone).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika