Czy wydatki poniesione na wyłożenie kostką brukową parkingu oraz drogi dojazdowej do wykorzystywanego (...)

Czy wydatki poniesione na wyłożenie kostką brukową parkingu oraz drogi dojazdowej do wykorzystywanego na potrzeby prowadzonej działalnosci gospodarczej garażu mogą zostać zaliczone bezpośrednio w ciężar kosztów uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia?

POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14 § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr8, poz.60) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w G. stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 06.04.2005 r., który został uzupełniony pismami z dnia 24.04.2005 r. i 20.05.2005 r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczacej uznania w ciężar kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalnosci gospodarczej poniesionych wydatków na wykonanie drogi dojazdowej oraz placu parkingowego jest nieprawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 06.04.2005 r. do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w G. wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkwoego. Ww. wniosek został uzupełniony pismami z dnia z dnia 24.04.2005 r. i 20.05.2005 r.

Jak stanowi art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykorzystywane są trzy samochody będące środkami trwałymi firmy, ujęte w ewidencji środków trwałych. Samochody te garażowane są na prywatnej posesji, stanowiącej współwłasność małżeńską. Grunt, na którym parkują samochody zgłoszony jest w Wydziale Finansowym Urzędu Miasta P. jako grunt związany z działalnością gospodarczą i opłacany jest z tego tytułu podatek od nieruchomości. Podatniczka zamierza ponieść wydatki na wyłożenie kostką brukową drogi dojazdowej do garażu oraz parkingu (inwestycja zostanie przeprowadzona na gruncie przeznaczonym na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej).

Zdaniem podatniczki ww. wydatki mogą zostać zaliczone bezpośrednio w cięzar kosztów uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia, ponieważ grunt na którym wykonane będą prace wykorzystywany jest wyłącznie dla celów prowadzonej działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity w Dz. U. z 2000 r. nr 14 poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Art. 23 ust. 1 lit. b) ww. ustawy wskazuje, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie innych niż wymienione w lit. a) - (tj. nabycie gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów, z wyjątkiem opłat za wieczyste użytkowanie gruntów) ? środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

Zgodnie z art. 22a ust. 1 pkt. 1 ww. ustawy amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu ich przyjęcia do używania budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą.

Ponieważ szacunkowy koszt wykonania drogi dojazdowej i parkingu wyniesie 9.500,00 zł, dlatego też ww. budowle, stosowanie do przepisów art. 22d ust. 2 ww. ustawy, należy wprowadzić do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych najpóźniej w miesiącu przekazania ich do używania. Poczynione wydatki związane z wykonaniem drogi dojazdowej i parkingu będą stanowić wydatki na wytworzenie środka trwałego i zgodnie z przepisami art. 22 ust. 8 ww. ustawy stanowić koszty uzyskania przychodów poprzez odpisy amortyzacyjne.

Zarówno drogi dojazdowe jak i parkingi mogą stanowić samodzielny środek trwały zaliczony zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT) ? Dz. U. nr 112 poz. 1317 ze zmianami ? do grupy 2 ?obiekty inżynierii lądowej i wodnej?, podgrupa 22 ?infrastruktura transportu?, rodzaj 220 ?autostrady, drogi ekspresowe, ulice i drogi pozostałe?. Zgodnie z wykazem rocznych stawek amortyzacyjnych, stanowiącym załącznik nr 1 do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (zmiana wprowadzona ustawą z dnia 27 lipca 2002 r. ? DZ. U. nr 141 poz. 1182), dla omawianych środków trwałych stawka rocznej amortyzacji wynosi 4,5%.

Reasumując, poniesione na wykonanie drogi dojazdowej i parkingu wydatki w wysokości ok. 9.500,00 zł nie stanowią bezpośrednio kosztów uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia lecz będą je stanowić poprzez odpisy amortyzacyjne, począwszy od miesiąca następującego po miesiącu przekazania wytworzonych środków trwałych do używania.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika