Czy Wnioskodawca ma możliwość odliczenia kwoty wydatkowanej na zakup kas fiskalnych w wysokości 50% (...)

Czy Wnioskodawca ma możliwość odliczenia kwoty wydatkowanej na zakup kas fiskalnych w wysokości 50% ich ceny zakupu?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki X przedstawione we wniosku z dnia 31.07.2007r. (data wpływu 02.08.2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia kwoty wydatkowanej na zakup kas fiskalnych w wysokości 50% ich ceny zakupu - jest nieprawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 31.07.2007r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia kwoty wydatkowanej na zakup kas fiskalnych w wysokości 50% ich ceny zakupu.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

H prowadzi działalność handlową w ośmiu składach handlowych ewidencjonowaną na kasach fiskalnych. W związku z planowanym przejęciem ww. X. (łączenie się następuje przez przejęcie na podstawie art. 491 i 492 Kodeksu spółek handlowych) zakupił 8 sztuk nowych drukarek fiskalnych. Kasy używane przez przejętą Spółkę są w kiepskim stanie technicznym. W dniu 18 lipca 2007r. Wnioskodawca poinformował właściwy urząd skarbowy o liczbie drukarek fiskalnych (osiem), które zamierza stosować, miejscu i terminie ich używania. W związku z realizowanym połączeniem, Spółka X zamierza kontynuować działalność prowadzoną dotychczas przez przejmowaną Spółkę. Podatnik przewiduje, że sąd rejestrowy dokona wpisu połączenia w dniu 31 lipca 2007r., a zatem dzień 1 sierpnia 2007r. będzie pierwszym dniem prowadzenia sprzedaży ewidencjonowanej na drukarkach fiskalnych. Po połączeniu Wnioskodawca będzie zajmował się sprzedażą detaliczną (przejmie działalność wcześniej prowadzoną przez przejmowaną Spółkę), a więc jest zobowiązany do instalacji kas fiskalnych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawca ma możliwość odliczenia kwoty wydatkowanej na zakup kas fiskalnych w wysokości 50% ich ceny zakupu...

Zdaniem Wnioskodawcy ulga przysługuje, a więc Spółka ma prawo odliczyć sobie od kwoty podatku VAT kwoty wydatkowane na zakup kas fiskalnych w wysokości 50% ich ceny zakupu, zgłoszonych na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z art.111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.

) podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Podatnicy, którzy rozpoczną ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego w obowiązujących terminach, mogą odliczyć od tego podatku kwotę wydatkowaną na zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania w wysokości 50% jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 2.500zł ? art. 111 ust. 4 ww. ustawy.

W myśl § 6 ust. 1 rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 25 czerwca 2007r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 116, poz. 804) odliczenie może być dokonane w rozliczeniu podatku od towarów i usług za miesiąc, w którym rozpoczęto ewidencjonowanie, lub za miesiące następujące po tym miesiącu. W przypadku podatników rozliczających się za okresy kwartalne zgodnie z art. 99 ust. 2 i 3 ustawy, odliczenie może być dokonane w rozliczeniu za kwartał, w którym rozpoczęto ewidencjonowanie, lub w rozliczeniu za następne kwartały. Podstawą do odliczenia jest posiadanie przez podatnika dowodu zapłaty całej należności za kasę rejestrującą.

Natomiast § 8 ww. rozporządzenia stanowi, iż dokonanie odliczenia następuje pod warunkiem złożenia przez podatnika do naczelnika właściwego urzędu skarbowego, przed terminem rozpoczęcia ewidencjonowania, pisemnego zgłoszenia, o którym mowa w § 6 ust. 1, o liczbie kas rejestrujących i miejscu ( adresie) ich używania, które podatnik zamierza stosować do ewidencjonowania.

Ze złożonego wniosku wynika, iż X planuje przejąć Spółkę Akcyjną H. Przejmowany podmiot prowadzi w ośmiu punktach działalność handlową ewidencjonowaną za pomocą kas fiskalnych.

Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. z 2005r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w art. 93 § 1 pkt 1 stanowi, iż osoba prawna zawiązana w wyniku łączenia się osób prawnych wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się spółek. W myśl natomiast art. 93d ww. ustawy przepisy art. 93-93c mają zastosowanie również do praw i obowiązków wynikających z decyzji wydanych na podstawie przepisów prawa podatkowego.

W przedmiotowej sprawie obowiązek prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas fiskalnych, a tym samym prawo do odliczenia od podatku kwot wydatkowanych na ich zakup powstał w okresie prowadzenia działalności przez spółkę przejmowaną.

Z zasady sukcesji wyrażonej w ww. przepisie ustawy Ordynacja podatkowa wynika, że Spółka X wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przejmowanej spółki. Oznacza to, że Spółka ?przejęła? istniejący już obowiązek prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących, gdyż powołany zapis powoduje zachowanie ciągłości podmiotowej.

Zatem nie będą tu miały zastosowania przytoczone wyżej przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących z uwagi na to, iż dotyczą one podatników, w stosunku do których obowiązek zainstalowania kas fiskalnych, z uwagi na rodzaj prowadzonej działalności, wystąpił po raz pierwszy.

Biorąc pod uwagę stan faktyczny przedstawiony we wniosku oraz przedstawione regulacje prawne stwierdzić należy, iż Wnioskodawca nie może skorzystać ponownie z prawa do odliczenia kwot wydatkowanych na zakup kas fiskalnych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika