Czy w związku ze zbyciem lokalu mieszkalnego otrzymanego w drodze darowaizny istnieje możliwość zwolnienia (...)

Czy w związku ze zbyciem lokalu mieszkalnego otrzymanego w drodze darowaizny istnieje możliwość zwolnienia z obowiązku zapłaty podatku dochodowego?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 10 września 2008 r. (data wpływu 12 września 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego otrzymanego w darowiźnie - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 września 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego otrzymanego w darowiźnie.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu 26.10.2005 r. Wnioskodawca otrzymał aktem darowizny REP.A. X lokal mieszkalny o powierzchni 54,1 m2 mieszczący się w W przy ulicy Y, będący wcześniej własnością rodziców Wnioskodawcy.

W dniu 19.07.2005 r. A, będąca w tym czasie narzeczoną Strony nabyła aktem notarialnym REP. A nr Z działkę budowlaną 8/44 we wsi B gmina C Wnioskodawca wraz z narzeczoną celem poprawy warunków mieszkaniowych postanowił przed planowanym ślubem wybudować dom mieszkalny na ww. działce.

Pozwolenie na budowę Strona otrzymała 23.08.2005 r. a 7.09.2005 r. rozpoczęła budowę za pieniądze uzyskane z kredytu hipotecznego (30 lat) w banku P, przyznanego narzeczonej w wysokości D CHF, co stanowiło sumę 287.000 PLN i było wartością stanowiącą około 100 % przewidywanych kosztów budowy stanu surowego ? zamkniętego.

W trakcie budowy domu w dniu 5.11.2005 r. Strona zawarła związek małżeński i od tego momentu budowa domu stała się wspólną inwestycją. Dnia 17.07.2006 r. celem uzyskania środków finansowych na dokończenie rozpoczętej rok wcześniej budowy domu Wnioskodawca sprzedał mieszkanie aktem notarialnym REP.A nr E za sumę 307.000 PLN. Uzyskana suma została w całości przeznaczona na budowę, jednak nie pozwoliła do dnia dzisiejszego na jej dokończenie. Powodem było załamanie na rynku budowlanym tj. ogromne podwyżki cen materiałów i usług budowlanych. Przez nieznajomość i błędną interpretację prawa podatkowego Wnioskodawca wraz z żoną uznał, że będąc małżeństwem inwestycja środków uzyskanych ze sprzedaży mieszkania i przeznaczenie ich na budowę wspólnego domu, będzie zwolniony z obowiązku zapłaty podatku dochodowego, mimo tego, że faktury za materiały i usługi były wystawiane tylko na żonę Wnioskodawcy. Zapłata podatku dochodowego w wys. 10 % wartości sprzedanego mieszkania tj. 30.700 zł + należne odsetki jest dla Wnioskodawcy na obecną chwilę niemożliwa. W ciągu ostatniego roku sytuacja Strony uległa znacznemu pogorszeniu. W dniu 14.11.2007 r. Wnioskodawcy urodziła się córka i wszelkie środki, którymi dysponuje po spłacie miesięcznych rat kredytowych, w 100 % przeznaczone są na opłaty i wychowanie dziecka. Budowa w dalszym ciągu nie jest ukończona.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w związku z opisaną sytuacją istnieje możliwość zwolnienia Wnioskodawcy z obowiązku zapłaty podatku dochodowego ze sprzedaży mieszkania...

Zdaniem Wnioskodawcy zwolnienie z obowiązku zapłaty podatku dochodowego jest dopuszczalne zgodnie z ustawą, ponieważ wszystkie środki uzyskane ze sprzedaży zostały przeznaczone na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a, tj. budowę własnego budynku mieszkalnego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Stanowisko podatnika uznano za prawidłowe, jednakże uzasadnienie prawne jest odmienne od uzasadnienia przedstawionego przez Wnioskodawcę.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodu jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów (...)
  • jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie (...).

Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 16.11.2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r. Nr 217 poz. 1588) do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.), nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r., stosuje się zasady określone w ww. ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

W przedmiotowej sprawie nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu nastąpiło przed 1 stycznia 2007 roku w darowiźnie od rodziców. Zatem do ustalenia skutków podatkowych sprzedaży lokalu należy zastosować przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązujące do 31 grudnia 2006 roku.

Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007 r., wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ? c w całości, jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny.

Pojęcie darowizny uregulowane zostało w art. 888 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. ? Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 Nr 16, poz. 93 ze zm.). Zgodnie z jego treścią, przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.

Z analizy stanu faktycznego opisanego w złożonym przez Pana wniosku wynika, iż nabył Pan w drodze darowizny od rodziców lokal mieszkalny w dniu 26.10.2005 r.

Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, iż przychód ze sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze darowizny będzie korzystał ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ww. ustawy.

Powołane przez Stronę przepisy art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a nie znajdują w przedmiotowej sprawie zastosowania.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika