Sprzedaż, która miała miejsce w dniu 17 października 2013 r., nastąpiła po upływie pięciu lat, (...)

Sprzedaż, która miała miejsce w dniu 17 października 2013 r., nastąpiła po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lokalu mieszkalnego wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej (zarówno części nabytej w drodze spadkobrania jak i części nabytej w drodze darowizny). W świetle okoliczności przedstawionych przez Wnioskodawczynię i przyjętych za podstawę orzekania przez tut. Organ, sprzedaż lokalu mieszkalnego wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej nie będzie stanowiła dla Wnioskodawczyni źródła przychodu, o którym mowa w przepisie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) i lit. c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym zbycie to nie powoduje obowiązku uiszczenia podatku dochodowego jak również wykazania w zeznaniu podatkowym za rok 2013.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 7 stycznia 2014 r. (data wpływu 10 stycznia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży lokalu mieszkalnego ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE


W dniu 10 stycznia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży lokalu mieszkalnego.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Na podstawie Postanowienia Sądu Rejonowego Wydział Cywilny z dnia 13 maja 2004 r. Wnioskodawczyni nabyła 1/2 spadku po zmarłym dziadku, tj. 1/4 spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Następnie w dniu 22 kwietnia 2005 r. na podstawie umowy darowizny od babci zawartej w postaci aktu notarialnego w Kancelarii Notarialnej Wnioskodawczyni uzyskała kolejną 1/4 części w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego.


Podsumowując, w wyniku spadkobrania i darowizny Wnioskodawczyni uzyskała 1/2 części spółdzielczego własnościowego prawa do ww. lokalu. Dla spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nie była prowadzona księga wieczysta. Budynek należał do Spółdzielni Mieszkaniowej.


W dniu 17 grudnia 2009 r. przed Notariuszem ustanowiono odrębną własność lokalu i przeniesiono jego własności wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej. Dla opisanego wyżej lokalu założono księgę wieczystą (Sąd Rejonowy Wydział Ksiąg Wieczystych).

W dniu 17 października 2013 r. przez Notariuszem Wnioskodawczyni dokonała sprzedaży 1/2 części prawa do lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną własność.

Jednocześnie odpłatne zbycie nie nastąpiło w wykonaniu działalności gospodarczej.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.


  1. Który z podanych w pozycji 68 terminów 13 maja 2004 r., 22 kwietnia 2005 r., czy 17 grudnia 2009 r. należy uznać za termin nabycia nieruchomości ? Właściwe ustalenie daty nabycia nieruchomości wpływa na wyliczenie okresu 5 lat, po upływie których nie uiszcza się podatku dochodowego od zbycia nieruchomości.
  2. Czy w sytuacji opisanej w pozycji 68 należy i uiścić podatek dochodowy od zbycia nieruchomości?

    Jeśli tak, w jakim terminie powinno nastąpić rozliczenie i zapłata podatku od zbycia nieruchomości?
  3. Czy w sytuacji opisanej w pozycji 68 należy wykazać ww. zbycie nieruchomości w zeznaniu podatkowym za rok 2013?


Zdaniem Wnioskodawczyni, przekształcenie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w odrębną własność stanowi jedynie zmianę formy własności, a nie nowe nabycie w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym. Zatem, przyjmując, iż nieruchomość została nabyta częściowo 13 maja 2004 r. (1/4 nieruchomości) oraz częściowo 22 kwietnia 2005 r. (1/4 nieruchomości) należy uznać, iż od ww. terminów nabycia upłynęło 5 lat. Zgodnie z Ustawą o podatku dochodowym podatek dochodowy od zbycia nieruchomości nie należy się oraz zbycie nie powinno być wykazane w zeznaniu podatkowym za rok 2013.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. jedn. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 z późn. zm.) o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:


  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  4. innych rzeczy

    - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) ? przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy ? przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonujące zamiany.

W świetle powyższego każda czynność prawna, której przedmiotem jest odpłatne zbycie nieruchomości lub praw wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, stanowi źródło przychodu w rozumieniu tego przepisu, jeżeli zostanie dokonana w określonym czasie, tj. przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie i nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej.

Dla określenia właściwej podstawy prawnej normującej zasady opodatkowania sprzedaży nieruchomości, istotne znaczenie ma ustalenie daty jej nabycia.


Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawczyni na podstawie Postanowienia Sądu Rejonowego nabyła 1/2 spadku po zmarłym dziadku, tj. 1/4 spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Następnie w dniu 22 kwietnia 2005 r. na podstawie umowy darowizny od babci zawartej w postaci aktu notarialnego Wnioskodawczyni uzyskała kolejną 1/4 części w ww. spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego. Podsumowując, w wyniku spadkobrania i darowizny Wnioskodawczyni uzyskała 1/2 części spółdzielczego własnościowego prawa do ww. lokalu. W dniu 17 grudnia 2009 r. ustanowiono odrębną własność lokalu i przeniesiono jego własności wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej. W dniu 17 października 2013 r. Wnioskodawczyni dokonała sprzedaży 1/2 części prawa do lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną własność. Jednocześnie odpłatne zbycie nie nastąpiło w wykonaniu działalności gospodarczej.


Zgodnie z art. 922 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. ? Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) spadek to prawa i obowiązki zmarłego wynikające ze stosunków cywilnoprawnych, które z chwilą jego śmierci przechodzą na następców prawnych.

W myśl art. 924 Kodeksu cywilnego spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku (art. 925 Kodeksu cywilnego). Oznacza to, że z chwilą śmierci należące do spadkodawcy prawa i obowiązki stają się spadkiem, który podlega przepisom prawa spadkowego, a data śmierci (chwila śmierci) spadkodawcy (spadkodawców) ustala, kto staje się spadkobiercą oraz co wchodzi w skład masy spadkowej. Zatem istotnym z punktu widzenia prawa jest dzień otwarcia spadku, czyli data śmierci spadkodawcy.


Wnioskodawczyni nie wskazała wprawdzie kiedy zmarł jej dziadek, jednakże skoro postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku zapadło 13 maja 2004 r., to przed tą datą musiała nastąpić śmierć dziadka Wnioskodawczyni. Oznacza to, iż co najmniej w 2004 r. w drodze spadku nastąpiło nabycie przez Wnioskodawczynię ¼ spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

Przez pojęcie darowizny rozumieć należy typ umowy nazwanej, opisany w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.). Zgodnie z art. 888 § 1 Kodeksu cywilnego, przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.


Z treści wniosku wynika, że w dniu 22 kwietnia 2005 r. Wnioskodawczyni otrzymała w darowiźnie od swojej babci kolejną ¼ części w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego.

Następnie w dniu 17 grudnia 2009 r. ustanowiono odrębną własność lokalu i przeniesiono jego własność wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej.


W tym miejscu wskazać należy, że spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego jest ograniczonym prawem rzeczowym. Jest to prawo zbywalne, przechodzi na spadkobierców i podlega egzekucji. Umożliwia ono korzystanie z lokalu oraz rozporządzanie tym prawem, z pewnymi ograniczeniami, na zasadach zbliżonych do prawa własności. Świadczy o tym chociażby umiejscowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w Księdze Drugiej ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) ? ?Własność i inne prawa rzeczowe?. Natomiast ustanowienie prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego powoduje, że osoba, której przysługuje to prawo, uzyskuje pełnię uprawnień właścicielskich do lokalu mieszkalnego oraz prawo do udziału w związanej z tym lokalem nieruchomości gruntowej.

Podkreślić należy, że w sytuacji, w której Wnioskodawczyni nabyła spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, a następnie nastąpiło ustanowienie na jej rzecz prawa odrębnej własności tego lokalu, za datę nabycia lokalu, potrzebną do obliczenia 5-letniego terminu określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy uznać datę nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.


Mając na względzie powyższe uregulowania prawne oraz opisane we wniosku zdarzenie przyszłe stwierdzić należy, że ustanowienie w dniu 17 grudnia 2009 r. odrębnej własności lokalu mieszkalnego wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej, jest tylko inną formą własności, a nie nowym nabyciem. Tym samym przekształcenie lokalu mieszkalnego w odrębną własność w formie aktu notarialnego jest jedynie zmianą formy prawnej dysponowania lokalem mieszkalnym. Tak więc na gruncie art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, datę nabycia części lokalu mieszkalnego wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej należy utożsamiać z chwilą pierwotnego nabycia prawa do tego lokalu, tj. z datą nabycia w drodze spadkobrania ¼ części spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego (co najmniej 2004 r.) oraz z datą nabycia w drodze darowizny ¼ części spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego (22 kwietnia 2005 r.).


W związku z powyższym sprzedaż, która miała miejsce w dniu 17 października 2013 r., nastąpiła po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lokalu mieszkalnego wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej (zarówno części nabytej w drodze spadkobrania jak i części nabytej w drodze darowizny). W świetle okoliczności przedstawionych przez Wnioskodawczynię i przyjętych za podstawę orzekania przez tut. Organ, sprzedaż lokalu mieszkalnego wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej nie będzie stanowiła dla Wnioskodawczyni źródła przychodu, o którym mowa w przepisie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) i lit. c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym zbycie to nie powoduje obowiązku uiszczenia podatku dochodowego jak również wykazania w zeznaniu podatkowym za rok 2013.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002, r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika