Czy w przypadku, gdy na gruncie, którego zakup i następnie odpłatne zbycie dzieli więcej niż pięć (...)

Czy w przypadku, gdy na gruncie, którego zakup i następnie odpłatne zbycie dzieli więcej niż pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie - został wybudowany budynek mieszkalny, a od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło wybudowanie, do momentu sprzedaży gruntu wraz z naniesieniami nie upłynęło 5 lat, przychód uzyskany ze sprzedaży będzie podlegał zryczałtowanemu podatkowi dochodowemu od osób fizycznych w wysokości 10%?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 25.08.2007 r. (data wpływu 29.08.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 29 sierpnia 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu 3 sierpnia 1993 r. podatniczka wspólnie z mężem kupiła działkę zabudowaną budynkiem gospodarczym. W roku 1998 na działce tej rozpoczęła budowę budynku mieszkalnego oraz adaptację zlokalizowanego tam budynku gospodarczego na mieszkalny. Budowa i adaptacja zostały ukończone w roku 2003, kiedy to nastąpiło rozpoczęcie użytkowania obiektów budowlanych.

W dniu 18 lipca 2007 r. nieruchomość tą sprzedała.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w przypadku, gdy na gruncie, którego zakup i następnie odpłatne zbycie dzieli więcej niż pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie - został wybudowany budynek mieszkalny, a od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło wybudowanie, do momentu sprzedaży gruntu wraz z naniesieniami nie upłynęło 5 lat, przychód uzyskany ze sprzedaży będzie podlegał zryczałtowanemu podatkowi dochodowemu od osób fizycznych w wysokości 10%...

Zdaniem wnioskodawcy stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588), do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.) nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r. stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Wnioskodawca podkreśla, iż zgodnie z art. 46 § 1 Kodeksu cywilnego nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.

Grunty stanowiące odrębny przedmiot własności są, więc z natury swej nieruchomościami, budynki natomiast trwale z gruntem związane są w świetle art. 47 k.c. częścią składową nieruchomości, bowiem własność nieruchomości gruntowej rozciąga się, co do zasady na budynki.

Z powyższego zapisu wynika zatem, iż budynek trwale związany z gruntem jako część składowa gruntu nie może być przedmiotem odrębnej własności. Oznacza to, iż sprzedaż nieruchomości obejmuje zarówno zbycie gruntu, jak i znajdującego się na nim budynku, trwale z nim związanego.

Zakup gruntu nastąpił w roku 1993, a budowa domu mieszkalnego została zakończona w roku 2003. W świetle powołanych wyżej przepisów sprzedaży budynku mieszkalnego nie rozpatruje się odrębnie, ponieważ stanowi on część składową gruntu.

W Pani ocenie bieg terminu 5-letniego, o którym mówi się w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit a-c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych liczy się od daty zakupu gruntu, tj. od 1993 r.

W związku z powyższym uważa, że okres od końca 1993 r., w którym nastąpiło nabycie przedmiotowej działki gruntu, do dnia jej sprzedaży w roku 2007 jest dłuższy niż 5 lat, czyli zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit a-c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych przychód ze sprzedaży nie stanowi źródła przychodu i kwota przychodu z tytułu sprzedaży nie podlega opodatkowaniu zryczałtowanym 10% podatkiem dochodowym.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika