Czy w związku z uzyskiwaniem przychodów z tytułu świadczenia wyżej wskazanych usług doradczych (...)

Czy w związku z uzyskiwaniem przychodów z tytułu świadczenia wyżej wskazanych usług doradczych na rzecz Spółki, w której Wnioskodawca jest jednocześnie jednym ze wspólników, a także Prezesem zarządu, za które to czynności otrzymuje osobne wynagrodzenie na podstawie uchwały Walnego Zgromadzenia i nie pozostaje ze Spółką w stosunku pracy, Wnioskodawca będzie uprawniony do rozliczenia przychodów uzyskiwanych w ramach działalności gospodarczej 19% podatkiem liniowym?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 26.01.2012 r. (data wpływu 06.02.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania wynagrodzenia za świadczenie usług doradczych ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 06 lutego 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania wynagrodzenia za świadczenie usług doradczych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą, wpisaną do ewidencji działalności gospodarczej od grudnia 2003 r.. Działalność gospodarcza Wnioskodawcy obejmuje m.in. usługi doradztwa w zakresie rynku wydawniczego, promocji i reklamy wydawnictw książkowych oraz wydawanie książek.

Od czerwca 2011 r. w ramach działalności gospodarczej Wnioskodawca świadczy usługi doradcze w powyższym zakresie na rzecz spółki zajmującej się sprzedażą książek, gazet i czasopism. Dochody uzyskiwane w ramach działalności gospodarczej Wnioskodawcy są opodatkowane 19% podatkiem liniowym. W przyszłości Wnioskodawca zamierza świadczyć usługi doradcze dla spółki kapitałowej z siedzibą na terytorium Polski , specjalizującej się w publikacji książek dziecięcych i młodzieżowych, edukacyjnych, językowych, poradników oraz albumów a także encyklopedii, książek historycznych i biografii, wydanych we współpracy z renomowanymi wydawnictwami zagranicznymi. Od 27 grudnia 2000 roku Wnioskodawca jest jednym z kilku wspólników tej Spółki. Od 7.11.2001 r. sprawuje w niej funkcję Prezesa zarządu. Podstawą sprawowanej funkcji jest uchwała Zgromadzenia Wspólników Spółki o powołaniu Wnioskodawcy na Prezesa zarządu. Wnioskodawca nie jest i nie będzie zatrudniony w 2012 r. w Spółce na podstawie umowy o pracę. Wnioskodawca nie świadczył także pracy w Spółce na podstawie umowy o pracę w 2011 r.

Jako Prezes zarządu Wnioskodawca zajmuje się prowadzeniem spraw Spółki wspólnie z innymi członkami zarządu oraz jej reprezentowaniem na zewnątrz. W szczególności do jego obowiązków należy:

  • dbanie o wyniki ekonomiczne oraz gospodarcze w skali całej Spółki,
  • koordynacja pracy zarządu, rozstrzyganie sporów kompetencyjnych w spółce pomiędzy poszczególnymi działami w zakresie ich obowiązków i uprawnień,
  • kształtowanie polityki płacowej w oparciu o regulamin wynagradzania,
  • wykonywanie w odniesieniu do pracowników Spółki uprawnień i obowiązków pracodawcy w rozumieniu Kodeksu Pracy,
  • podpisywanie umów handlowych wraz z innym członkiem zarządu,
  • rozporządzanie majątkiem Spółki łącznie z innym członkiem zarządu.

Za pełnienie funkcji Prezesa zarządu Wnioskodawca otrzymuje osobne wynagrodzenie na podstawie uchwały Zgromadzenia Wspólników.

W przypadku podjęcia współpracy doradczej ze Spółką w ramach swojej działalności gospodarczej, na podstawie umowy o świadczenie usług Wnioskodawca w ramach własnej działalności gospodarczej będzie świadczył na rzecz Spółki usługi obejmujące:

  • dokonywanie analiz i oceny rynku wydawniczego oraz tendencji na rynku wydawniczym;
  • prowadzenie stałego monitoringu wydawniczego w kraju i zagranicą,
  • doradztwo i wstępne opracowanie programu wydawniczego dla Spółki, wyszukiwanie autorów i zagranicznych pozycji wydawniczych oraz przedstawianie propozycji Spółce,
  • opracowywanie rekomendacji wybranych pozycji wydawniczych,
  • doradztwo w zakresie reklamy i promocji pozycji wydawniczych, w tym w zakresie ekspozycji i wizualizacji pozycji wydawniczych,
  • monitorowanie reklam branży wydawniczej,
  • przedstawianie Spółce informacji na temat kierunków w reklamie w branży wydawniczej,
  • udzielanie konsultacji w zakresie projektów i produkcji pozycji wydawniczych,
  • poszukiwanie nowych kontrahentów dla Spółki i przedstawianie rekomendacji w tym zakresie.

Powyższe usługi będą świadczone osobiście, jak i przy pomocy pracowników lub współpracowników (podwykonawców) Wnioskodawcy. Wnioskodawca będzie ponosił pełne ryzyko gospodarcze prowadzonej działalności gospodarczej. Na Wnioskodawcy będzie spoczywała również pełna odpowiedzialność za rezultat usług doradczych, w tym także w przypadku gdy ich wykonanie będzie realizowane przez jego pracowników lub współpracowników (podwykonawców). Wnioskodawca, jako niezależny przedsiębiorca nie będzie podlegał kierownictwu Spółki w związku z wykonywaniem na jej rzecz usług doradczych. Ponadto, usługi doradcze świadczone przez Wnioskodawcę, ze względu na ich charakter, nie wymagają ich wykonywania wyłącznie w miejscu wyznaczonym przez zlecającego te czynności tj. np. przez Spółkę.

Po rozpoczęciu świadczenia usług doradczych na rzecz Spółki Wnioskodawca nadal będzie pełnił funkcję Prezesa zarządu i za czynności wykonywane na tym stanowisku będzie, tak jak dotychczas, otrzymywał osobne wynagrodzenia.Wnioskodawca będzie mógł równocześnie świadczyć usługi na rzecz osób trzecich, niepowiązanych ani kapitałowo ani organizacyjnie ze Spółką.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w związku z uzyskiwaniem przychodów z tytułu świadczenia wyżej wskazanych usług doradczych na rzecz Spółki, w której Wnioskodawca jest jednocześnie jednym ze wspólników, a także Prezesem zarządu, za które to czynności otrzymuje osobne wynagrodzenie na podstawie uchwały Walnego Zgromadzenia i nie pozostaje ze Spółką w stosunku pracy, Wnioskodawca będzie uprawniony do rozliczenia przychodów uzyskiwanych w ramach działalności gospodarczej 19% podatkiem liniowym...

Zdaniem Wnioskodawcy, Wnioskodawca będzie uprawniony do opodatkowania przychodów uzyskiwanych w ramach działalności gospodarczej, w tym z tytułu świadczenia wyżej wskazanych usług doradczych na rzecz Spółki, 19% podatkiem liniowym.

Uzasadnienie:

Zgodnie z art. 9a ust. 2 ustawy o pdof podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej 19% podatkiem liniowym na zasadach określonych w art. 30c ww. 1 ustawy. Jednocześnie, w myśl art. 9a ust. 3 jeżeli podatnik, który wybrał powyższy sposób opodatkowania, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki nie mającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik, lub co najmniej jeden ze wspólników wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c ustawy o pdof. Wnioskodawca wskazuje, że przychody uzyskiwane przez niego z tytułu świadczenia usług doradczych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej należą do źródła przychodów z działalności gospodarczej. Rozpoczęcie współpracy ze Spółką w zakresie usług doradczych, zdaniem Wnioskodawcy, pozostaje bez wpływu na kwalifikację źródła tych przychodów.

Zgodnie z ustawą o pdof za pozarolniczą działalność gospodarczą uznaje się działalność zarobkową:

  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9 ustawy o pdof.

Dodatkowo, stosownie do art. 5b ust.1 ustawy o pdof za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

  1. odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,
  2. są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności,
  3. wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Wnioskodawca zaznacza, iż świadczone w jego przypadku usługi doradcze mieszczą się w wyżej przytoczonej definicji pozarolniczej działalności gospodarczej jako działalność usługowa i w związku z tym nie będą zaliczane do innych źródeł przychodów. Wnioskodawca przy wykonywaniu usług ponosi ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, ponosząc również odpowiedzialność za rezultaty usług doradczych, w tym także w przypadku gdy ich wykonanie będzie realizowane przez jego pracowników lub współpracowników. Ponadto usługi doradcze świadczone przez Wnioskodawcę, ze względu na ich charakter, nie wymagają ich wykonywania w miejscu wyznaczonym przez zlecającego te czynności tj. np. przez Spółkę.W opinii Wnioskodawcy, odrębnym źródłem przychodu pozostaną nadal przychody, które otrzymuje i będzie otrzymywać od Spółki z tytułu pełnienia funkcji Prezesa zarządu.

Zgodnie z art. 13 pkt 7 w związku z art. 10 pkt 2 ustawy o pdof, odrębnym od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej źródłem przychodów są przychody z działalności wykonywanej osobiście, w tym przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych.Przychody te są i będą wypłacane tytułem wynagrodzenia Wnioskodawcy za odrębne czynności, które Wnioskodawca wykonuje jako Prezes zarządu w związku z bieżącym prowadzeniem spraw Spółki i jej reprezentowaniem na zewnątrz.

Wnioskodawca zwraca uwagę, iż w roku podatkowym, w którym planowane jest rozpoczęcie współpracy doradczej, nie był i nie będzie zatrudniony przez Spółkę na podstawie umowy o pracę, a wynagrodzenie za pełnioną funkcję Prezesa zarządu otrzymywane jest na podstawie uchwały Zgromadzenia Wspólników Spółki. Również w przyszłości Wnioskodawca nie zamierza zawierać ze Spółką umowy o pracę. W związku z tym nie znajdą zastosowania przesłanki wyłączające możliwość opodatkowania dochodów uzyskiwanych w ramach działalności gospodarczej stawką 19%, przewidziane w art. 9a ust. 3 ustawy o pdof.

W konsekwencji, mając na względzie, że:

  1. prawo do wyboru 19% podatku liniowego przysługuje w odniesieniu do przychodów z poza rolniczej działalności gospodarczej, za wyjątkiem przychodów z tytułu czynności odpowiadających czynnościom wykonywanym na rzecz pracodawcy w danym roku podatkowym,
  2. usługi świadczone na rzecz Spółki przez Wnioskodawcę jako niezależnego przedsiębiorcę na podstawie Umowy o współpracę będą mieściły się w zakresie pojęcia przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, tj. nie będą stanowiły przychodów uzyskiwanych z innego źródła przychodów,
  3. z tytułu sprawowania funkcji prezesa zarządu Wnioskodawca otrzymuje i będzie otrzymywał odrębne wynagrodzenie określone w stosownej uchwale Zgromadzenia Wspólników, które stanowi przychód z działalności wykonywanej osobiście, o którym mowa w art. 13 pkt 7, podlegający opodatkowaniu na zasadach ogólnych wg skali podatkowej,
  4. Wnioskodawca nie jest i nie będzie pracownikiem Spółki,

- Wnioskodawca będzie spełniał przesłanki do opodatkowania 19% podatkiem liniowym przychodów z tytułu świadczenia usług doradczych w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej, w tym w odniesieniu do przychodów uzyskiwanych z tytułu świadczenia usług doradczych na rzecz Spółki.

Stanowisko Wnioskodawcy znajduje potwierdzenie w licznych interpretacjach organów podatkowych, m.in.:

  • interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 4.11.2011 r. (IBPBI/1/415-848/11/ZK),
  • interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 27.10.2011 r. (IPPB1/415-754/11- 2/JB),
  • interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 14.6.2011 r. (ILPB1/415-381/11-4/AA),
  • interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 3.2.2011 r. (ITPB1/415- 1050c/10/MR).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Krańcowo należy podkreślić, że przywołane przez Wnioskodawcę rozstrzygnięcia organów podatkowych dotyczące przepisów prawa wydane zostały w indywidualnych sprawach i nie mogą być źródłem praw i obowiązków w innych sprawach.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika