W jaki sposób następować będzie opodatkowanie osoby fizycznej będącej wspólnikiem spółki komandytowej (...)

W jaki sposób następować będzie opodatkowanie osoby fizycznej będącej wspólnikiem spółki komandytowej w sytuacji gdy spółka komandytowa sama stanie się komandytariuszem (wspólnikiem innej spółki osobowej)?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 7 października 2008 r. (data wpływu 14 października 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych uzupełnionym pismem (data nadania 23 grudnia 2008 r., data wpływu 29 grudnia złożonym na wezwanie Nr IPPB1/415-1177/08-2/IF z dnia 16 grudnia 2008 r. (data nadania 16 grudnia 2008 r., data doręczenia 19 grudnia 2008 r.) w zakresie opodatkowania dochodów ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 14 października 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni - aktualnie komandytariusz spółki S sp. z o.o. spółka komandytowa - w 2003 roku nabyła zabudowaną nieruchomość. Nieruchomość została nabyta w ramach małżeńskiej wspólności ustawowej (nie dokonano odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego) a następnie wprowadzona do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w prowadzonej przez Wnioskodawczynię jednoosobowej działalności gospodarczej. W 2006 roku całość przedmiotowego przedsiębiorstwa (wraz z opisaną wyżej nieruchomością) wniesiona została jako wkład do S sp. z o.o. spółki komandytowej, w której Wnioskodawczyni została komandytariuszem (komplementariuszem jest osoba prawna). Obecnie spółka komandytowa zamierza na bazie części posiadanego majątku utworzyć nową spółkę komandytową, w której zostanie komandytariuszem. Jako wkład do spółki komandytowej spółka zamierza wnieść opisaną wyżej nieruchomość.

Obecnie przedmiotowa nieruchomość znajduje się w ewidencji środków trwałych S Sp. z o.o. spółki komandytowej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie opodatkowania dochodów:

W jaki sposób następować będzie opodatkowanie osoby fizycznej będącej wspólnikiem spółki komandytowej w sytuacji gdy spółka komandytowa sama stanie się komandytariuszem (wspólnikiem innej spółki osobowej)...

Zdaniem Wnioskodawczyni: zgodnie z koncepcją przyjętą w obowiązującym w Polsce modelu podatku dochodowego tzw. ułomne osoby prawne (spółki osobowe) nie są podatnikami tego podatku. Opodatkowaniu podlegają wyłącznie ich wspólnicy. W przypadku gdy, tak jak w przedmiotowym stanie faktycznym, dochodzi do sytuacji, w której Wnioskodawczyni będzie podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych jako wspólnik spółki komandytowej, która to spółka jest z kolei komandytariuszem w innej spółce komandytowej. Jak podaje Wnioskodawczyni, zastosowanie znajdą w tej sytuacji ogólne zasady opodatkowania wynikające z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), zgodnie z którym opodatkowaniu podlegać będą wspólnicy, zaś uzyskiwany przez nich przychód określany będzie proporcjonalnie do ich udziału w zysku oraz co do zasady łączony z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali podatkowej. Powyższa sytuacja nie będzie miała też żadnego wpływu na zasady dokonywania amortyzacji.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14 c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawczyni.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Wniosek w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie kosztów uzyskania przychodów, został rozstrzygnięty odrębną interpretacją nr IP-PB1-415-1177/08-4/IF.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje IP-PB1-415-1177/08-4/IF, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika