Jaką wartość początkową należy przyjąć wniesionych aportem do spółki komandytowej?

Jaką wartość początkową należy przyjąć wniesionych aportem do spółki komandytowej?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 9.10.2008 r. (data wpływu 20.10.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki osobowej w postaci nieruchomości oraz prawa wieczystego użytkowania oraz wyceny tego aportu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20.10.2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki osobowej w postaci nieruchomości oraz prawa wieczystego użytkowania oraz wyceny tego aportu.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest właścicielem:

  • zabudowanej nieruchomości gruntowej;
  • niezabudowanej nieruchomości gruntowej.

Jest również wieczystym użytkownikiem działki gruntu oraz właścicielem budynku postawionego na tym gruncie.

Strona posiada również spółdzielcze własnościowe prawo do dwóch lokali mieszkalnych oraz jest właścicielem lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość.

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, a w ramach prowadzonej działalności gospodarczej uzyskuje przychody z tytułu najmu niektórych ww. nieruchomości oraz gruntu, którego jest wieczystym użytkownikiem.

Z tytułu działalności gospodarczej rozlicza się na zasadach ogólnych określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ww. nieruchomości oraz lokale mieszkalne zostały nabyte poza prowadzoną działalnością gospodarczą oraz strona nie dokonywała odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej ww. nieruchomości.

Wnioskodawca zamierza uczestniczyć w spółce komandytowej w roli komandytariusza. Jako wkład do spółki rozważa wniesienie prawa wieczystego użytkowania nieruchomości, prawa własności budynków posadowionych na tym gruncie lub prawa własności nieruchomości. Nie jest wykluczone, że wniesie również tytułem wkładu prawo własności gruntowej wraz z posadowionymi na tej nieruchomości budynkami lub spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. W każdym przypadku wartość aportu zostanie wyceniona przez uprawnionego biegłego rzeczoznawcę.

Spółka będzie prowadzić działalność gospodarczą polegającą m.in. na wynajmowaniu nieruchomości, które zostały wniesione przez Wnioskodawcę aportem i z tego tytułu będzie osiągać przychody. W spółce będzie uczestniczył jeszcze jeden podmiot, który będzie komplementariuszem. Wysokość udziału Strony w zyskach spółki zostanie określona w umowie Spółki; udział ten nie będzie niższy niż 90 %.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy wniesienie do spółki komandytowej aportu w postaci prawa wieczystego użytkowania nieruchomości gruntowej wraz z prawem własności budynku posadowionego na tej nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa własności nieruchomości nie będzie skutkować powstaniem przychodu Wnioskodawcy na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych...,
  2. Jaką wartość początkową należy przyjąć wniesionych aportem do spółki komandytowej:
    • budynku lub budynków,
    • gruntów,
    • spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego,
    • prawa wieczystego użytkowania nieruchomości...


Odpowiedź na pytanie drugie stanowi przedmiot niniejszej interpretacji. Odpowiedź na pytanie pierwsze zostanie rozpatrzona odrębną interpretacją indywidualną.

Zdaniem Wnioskodawcy za wartość początkową budynku wniesionego w drodze aportu do spółki należy przyjąć wartość budynku określoną przez wspólników w akcie notarialnym wnoszącym wkład do spółki komandytowej jednak nie wyższą aniżeli wartość rynkowa aportu na dzień jego wniesienia. Analogicznie za wartość początkową prawa wieczystego użytkowania nieruchomości lub prawa własności nieruchomości wniesionego aportem do spółki komandytowej, należy przyjąć wartość prawa wieczystego użytkowania nieruchomości lub wartość prawa własności nieruchomości określoną przez wspólników w akcie notarialnym, na mocy którego prawo to wniesione zostało jako wkład do spółki komandytowe, jednak nie wyższą niż wartość rynkowa aportu na dzień jego wniesienia.

W celu ustalenia wartości początkowej wniesionego w drodze aportu budynku oraz prawa wieczystego użytkowania należy sięgnąć do regulacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ Wnioskodawca jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych.

Zgodnie z treścią art. 22a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych budynek stanowi środek trwały podlegający amortyzacji, natomiast prawo wieczystego użytkowania na mocy art. 22c pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie podlega amortyzacji. Nie mniej jednak na mocy art. 22g ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do osobowej spółki handlowej, uważa się ustaloną przez wspólników na dzień wniesienia wkładu lub udziału wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej.

Spółka komandytowa jest osobową spółką handlową. Skutkiem tego, wartość początkową prawa wieczystego użytkowania lub prawa własności nieruchomości powinna zostać ustalona na podstawie wartości budynku i wartości prawa wieczystego użytkowania określonych przez wspólników w akcie notarialnym, na podstawie którego wkład wnoszony będzie do spółki komandytowej, jednak w wysokości nie wyższej, aniżeli wartość rynkowa budynku, prawa wieczystego użytkowania lub prawa własności nieruchomości na dzień wniesienia wkładu do spółki komandytowej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14 c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje

ILPB1/415-1046/10-2/AGr, interpretacja indywidualna

ILPB1/415-1089/10-3/AP, interpretacja indywidualna

ILPB1/415-1090/10-3/AP, interpretacja indywidualna

ILPB1/415-1095/10-2/AMN, interpretacja indywidualna

ILPB1/415-1152/09-3/IM, interpretacja indywidualna

ILPB1/415-1153/09-3/IM, interpretacja indywidualna

ILPB1/415-12/11-7/AG, interpretacja indywidualna

ILPB1/415-1334/10-2/IM, interpretacja indywidualna

ILPB1/415-296/09-2/AG, interpretacja indywidualna

ILPB1/415-303/09-2/AG, interpretacja indywidualna

ILPB1/415-544/10-4/AG, interpretacja indywidualna

ILPB1/415-547/10-4/AG, interpretacja indywidualna

ILPB1/415-998/09-2/IM, interpretacja indywidualna

ILPB2/415-1072/10-4/JK, interpretacja indywidualna

ILPB2/415-1073/10-4/JK, interpretacja indywidualna

IPPB1/415-1193/08-2/ES, interpretacja indywidualna

IPPB1/415-328/10-2/AG, interpretacja indywidualna

IPPB1/415-329/10-2/ES, interpretacja indywidualna

IPPB1/415-330/10-2/AG, interpretacja indywidualna

IPPB1/415-344/10-2/ES, interpretacja indywidualna

IPPB1/415-844/10-3/RS, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika