Czy wyłączeniu z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencyjnych podlegają również podatnicy, (...)

Czy wyłączeniu z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencyjnych podlegają również podatnicy, którzy prowadzą działalność w zakresie konserwacji i naprawy pojazdów samochodowych, jeżeli świadcząc usługę wykorzystują części nabyte we własnym zakresie ? Czy instalowanie części i akcesorii w pojazdach samochodowych zakupionych we własnym zakresie mieszczą się w zakresie działalności usługowej, której przedmiotem jest konserwacja i naprawa pojazdów samochodowych? Czy taki sposób nie ma znamion działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 17 października 2008 r. (data wpływu 20 października 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania prowadzonej działalności w formie zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 października 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania prowadzonej działalności w formie zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą pod firmą T. Serwis korzystając z uproszczonej formy opodatkowania podatkiem dochodowym, tj. zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencyjnych.

Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą, w której przeważającym rodzajem działalności zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności (PKD) 49.41z jest Transport Drogowy Towarów. Dodatkowym przedmiotem działalności jest 45.20z Konserwacja i naprawa pojazdów samochodowych z wyłączeniem motocykli, a także: 49.42z 52.21Z, 25.62Z, 43.91z, 41.20z, 96.09z, 43,99z.

W ramach działalności określonej w PKD 45.20z Wnioskodawczyni zamierza świadczyć usługi w zakresie konserwacji i naprawy pojazdów samochodowych, wykorzystując części nabyte we własnym zakresie. Wnioskodawczyni wskazuje, że będą świadczone jedynie kompleksowe usługi remontowe, a nie handel częściami. Na ww. usługę zostanie wystawiona faktura VAT bez uwzględnienia części jakie zostały w trakcie naprawy zamontowane (kompleksowa naprawa pojazdu wsk?).

Związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy wyłączeniu z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencyjnych podlegają również podatnicy, którzy prowadzą działalność w zakresie konserwacji i naprawy pojazdów samochodowych, jeżeli świadcząc usługę wykorzystują części nabyte we własnym zakresie ...

Czy instalowanie części i akcesorii w pojazdach samochodowych zakupionych we własnym zakresie mieszczą się w zakresie działalności usługowej, której przedmiotem jest konserwacja i naprawa pojazdów samochodowych...

Czy taki sposób nie ma znamion działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych...

W ocenie Wnioskodawczyni prowadzenie ww. działalności nie powoduje wykluczenia. Wskazuje, iż nie prowadzi działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych lecz świadczy usługi w zakresie konserwacji i naprawy pojazdów samochodowych. Osiąganie przychodów z tej działalności nie powoduje wykluczenia z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencyjnych. Nie ma przy tym znaczenia, że podatnik świadcząc ww. usługi wykorzystuje nabyte przez siebie części i akcesoria samochodowe.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z obowiązującym od 01.01.2007 r. brzmieniem przepisu art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. f ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne /Dz. U. Nr 144 poz. 930 ze zm./ opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników osiągających w całości lub w części przychody z tytułu działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych.

Stosownie do punktu 3 i 4 tego przepisu ww. ograniczenie dotyczyć będzie między innymi podatników, którzy wykonują działalność gospodarczą w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych.

Przesłanką powodującą utratę prawa do opodatkowania ryczałtem jest uzyskanie przychodu z w/w działalności. Wyraźnie moment ten określa przepis art. 8 ust. 3 w/w ustawy, stanowiąc, że jeżeli podatnik w roku poprzedzającym rok podatkowy nie uzyskał przychodu ze wskazanych rodzajów działalności, prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych traci w roku podatkowym z dniem uzyskania przychodów z tych rodzajów działalności. Sam fakt zarejestrowania określonej działalności gospodarczej wykluczającej opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nie pozbawia podatnika prawa do stosowania tej formy opodatkowania. Dopiero z dniem uzyskania pierwszego przychodu z takiej działalności podatnik utraci to prawo i będzie zobligowany stosować rozliczenie dochodów z działalności gospodarczej na zasadach ogólnych.

W świetle art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - działalność usługowa to pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 42, poz. 264, z 1999 r. Nr 92, poz. 1045 i z 2001 r. Nr 12, poz. 94) wydanym na podstawie art. 40 ust. 2 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. Nr 88, poz. 439, z 1996 r. Nr 156, poz. 775, z 1997 r. Nr 88, poz. 554 i Nr 121, poz. 769, z 1998 r. Nr 99, poz. 632 i Nr 106, poz. 668 oraz z 2001 r. Nr 100, poz. 1080), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3,

Za działalność usługową w rozumieniu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług uważa się działalność, której przedmiotem są:

  • wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarczych prowadzących działalność o charakterze produkcyjnym nietworzące bezpośrednio nowych dóbr materialnych - usługi na rzecz produkcji;
  • wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarki narodowej oraz na rzecz ludności, przeznaczone dla celów konsumpcji indywidualnej, zbiorowej i ogólnonarodowej.



Z kolei działalność usługowa w zakresie handlu została zdefiniowana jako sprzedaż, w stanie nieprzetworzonym, nabytych uprzednio produktów (wyrobów) i towarów, w tym również takich, które zostały przez sprzedawcę zapakowane lub rozważone do mniejszych opakowań albo rozlane do butelek, puszek lub mniejszych pojemników ( art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.). Natomiast art. 4 ust. 1 pkt 5 lit. a definiuje pojęcie towary handlowe jako ?...towary (wyroby) zakupione w celu dalszej odsprzedaży, w stanie nieprzetworzonym?.

W opisie zdarzenia przyszłego Wnioskodawczyni wskazała, iż w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie konserwacji i naprawy pojazdów samochodowych będą wykorzystane części, które nabędzie we własnym zakresie. W ramach tej działalności będą świadczone jedynie kompleksowe usługi remontowe, a nie handel częściami.

Reasumując, mając na uwadze powołane przepisy prawne, należy stwierdzić, że jeżeli nie prowadzi Pani usług w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych, a jedynie usługi w zakresie konserwacji i naprawy pojazdów samochodowych, nadal może korzystać z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Tak więc działalność usługowa w zakresie naprawy i konserwacji pojazdów samochodowych nie pozbawia Pani możliwości opodatkowania (przy zachowaniu innych warunków mających wpływ na formę opodatkowania przychodów) osiąganych przychodów zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynie i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika