Czy prowadząc działalność gospodarczą w ramach świadczenia usług księgowych oraz podlegając (...)

Czy prowadząc działalność gospodarczą w ramach świadczenia usług księgowych oraz podlegając opodatkowaniu z tej działalności stawką w wysokości 19% Wnioskodawczyni może być równocześnie zatrudniona przez zleceniodawcę na umowę o pracę w celu wykonywania prac administracyjno ? biurowych ?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 15.10.2008 r. (data wpływu 20.10.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania podatkiem liniowym przychodów z działalności gospodarczej - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 20.10.2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania podatkiem liniowym przychodów z działalności gospodarczej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni od dnia 1 października 2008 r. w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy usługi z zakresu księgowości na rzecz zleceniodawcy oraz wskazanych przez niego podmiotów kapitałowo powiązanych obejmujące następujący zakres:

  1. prowadzenie ksiąg rachunkowych,
  2. prowadzenie ewidencji zakupów i sprzedaży dla potrzeb podatku VAT,
  3. przygotowywanie periodycznych sprawozdań dla urzędów państwowych,
  4. przygotowywanie periodycznych sprawozdań dla zarządu,
  5. sporządzanie bilansów rocznych.

Sprawozdanie dla urzędów państwowych, o których jest mowa w punkcie 3 obejmują:

  1. miesięczne i roczne deklaracje podatku dochodoweo od osób prawnych - CIT2 i CIT8,
  2. miesięczne deklaracje podatku od towarów i usług - VAT7,
  3. roczne sprawozdanie dla urzędu statystycznego - F02.

Sprawozdania dla Zarządu, o których jest mowa w punkcie 4 obejmują rachunek zysków i strat. usługi te Strona świadczy w siedzibie zleceniodawcy. Zleceniodawca zaproponował Wnioskodawcy także zatrudnienie na umowę o pracę (na część etatu) w celu wykonywania prac administracyjnych dla tej spółki i na rzecz pozostałych spółek. Prace administracyjne polegałyby na odbieraniu korespondencji, przygotowywaniu do wysyłki, skanowaniu, rejestrowaniu poczty, rezerwacji biletów, hotelów dla członków zarządu itp.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy prowadząc działalność gospodarczą w ramach świadczenia usług księgowych oraz podlegając opodatkowaniu z tej działalności stawką w wysokości 19% Wnioskodawczyni może być równocześnie zatrudniona przez zleceniodawcę na umowę o pracę w celu wykonywania prac administracyjno ? biurowych ...

Zdaniem Wnioskodawcy zakres usług księgowych świadczonych na rzecz Zleceniodawcy i wskazanych przez niego podmiotów powiązanych kapitałowo nie jest tożsamy z pracami administracyjnymi polegającymi na prowadzeniu biura, dochód uzyskany w ramach prowadzonej działalności gospodarczej może być opodatkowany podatkiem liniowym.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9a ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Stosownie do art. 9a ust. 3 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

  1. wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy, lub
  2. wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

W myśl art. 30c ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub ust. 7, z zastrzeżeniem art. 29, 30, 30d i art. 44 ust. 4, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Z powyższego wynika zatem, że możliwości wyboru sposobu opodatkowania określonego w art. 30c - według liniowej stawki 19%, zostali pozbawieni ci podatnicy, którzy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej uzyskują przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, a usługi te są tożsame z czynnościami, które podatnik wykonywał bądź wykonuje na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy w roku podatkowym lub roku poprzedzającym rok podatkowy w ramach stosunku pracy.

W złożonym wniosku podkreśla Pani, że czynności administracyjne, które będzie wykonywać na rzecz pracodawcy nie odpowiadają czynnościom, które wykonuje Pani obecnie w ramach działalności gospodarczej.

Z powyższego wynika zatem, że zakres czynności wykonywanych przez Panią na podstawie umowy o pracę jest rozbieżny z zakresem czynności i usług, które świadczy Pani jako osoba prowadząca działalność gospodarczą na rzecz zleceniodawcy.

Wobec powyższego, w przedstawionym przez Panią stanie faktycznym nie zachodzą okoliczności o których mowa w art. 9a ust. 3 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zatem dochody uzyskiwane przez Panią z tytułu wykonywania działalności gospodarczej mogą być opodatkowane 19% podatkiem liniowym na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W tym miejscu należy wskazać, iż procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretację opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego podanego we wniosku.

Mając na uwadze tut. organ informuje, iż nie jest właściwy do przeprowadzenia postępowania dowodowego, które w przedmiotowej sprawie umożliwiłyby pełną ocenę, czy zakres obowiązków wynikających z umowy o pracę jest odmienny od czynności wykonywanych w ramach działalności gospodarczej.

Jeżeli przedstawiony we wniosku stan faktyczny różni się od stanu faktycznego występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika