W przypadku gdy Wnioskodawca nabywał będzie usługi (np. montażu, dubbingu) a następnie świadczył (...)

W przypadku gdy Wnioskodawca nabywał będzie usługi (np. montażu, dubbingu) a następnie świadczył usługi polegające ma opracowaniu filmów i programów telewizyjnych, to przychód będzie zobowiązany rozliczyć na zasad właściwych dla źródła przychodu określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tj. pozarolniczej działalności gospodarczej, a nie praw majątkowych. W konsekwencji Wnioskodawca dokonując wypłaty należności z tytułu nabycia usług np. montażu, dubbingu od innych podmiotów gospodarczych (spółek osobowych, osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą) wraz z przekazywanymi do tych usług prawami autorskimi, nie będzie zobowiązany jako płatnik, na podstawie art. 41 ust. 1 ww. ustawy do poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Natomiast w sytuacji gdy, Wnioskodawca będzie uzyskiwał przychody z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej (polegającej na świadczenia na rzecz swoich kontrahentów usług w zakresie opracowania filmów i programów telewizyjnych) to jego kontrahenci nie będą zobowiązani od wypłacanych należności pobierać zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko ? przedstawione we wniosku z dnia 3 grudnia 2013 r. (data wpływu 16 grudnia 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych opracowywania programów telewizyjnych i filmów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 16 grudnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych opracowywania programów telewizyjnych i filmów.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca ma zamiar założyć jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie usług dotyczących opracowania programów telewizyjnych i filmów. Usługa polega w szczególności na montażu, udźwiękowieniu, dubbingu w języku polskim filmów i programów telewizyjnych, wyprodukowanych przez inne podmioty polskie i zagraniczne. W ramach usługi opracowania filmów i programów telewizyjnych Wnioskodawca będzie nabywał od innych podmiotów (spółek osobowych, osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą spółkę prawa handlowego) usługi w zakresie np. montażu, tłumaczenia, lektorowania. Podmioty te (spółki osobowe, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą) wraz z wykonaną usługą będą przenosić prawa autorskie związane z ww. usługami. Część usług np. montaż, który będzie usługą składową opracowanie filmu lub programu telewizyjnego Wnioskodawca będzie wykonywał osobiście i przekazywał jako twórca dzieło również związane z tym prawa autorskie.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.


  1. Czy w świetle artykułów ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podusługi (np. montaż, dubbing) nabyte od innych podmiotów gospodarczych (spółek osobowych, osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą) wraz z przekazywanymi do tych usług prawami autorskimi, powinny być przez Wnioskodawcę jako nabywcę rozliczane jako zakup usług wynikający z art. 10 ust. 1 pkt 3 i wydatek taki będzie stanowił u Wnioskodawcy koszt uzyskania przychodów w ramach jego działalności gospodarczej. Czy też nabycie ww. usług wraz prawami autorskimi będzie traktowane jako wydatek związany z art. 18 i art. 10 ust. pkt 7 ww. ustawy i jako nabywca będzie musiał rozliczyć tego typu zakup jako nabycie praw majątkowych i potrącić zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych zgodnie z art. 41 pkt 1 ww. ustawy?
  2. Czy dla Wnioskodawcy jako osoby prowadzącej działalność gospodarczą przychód osiągnięty z usługi polegającej na opracowaniu filmów i programów telewizyjnych (do której to usługi Wnioskodawca nabył od innych kontrahentów podusługi wraz z prawami autorskimi np. usługi montażu, tłumaczeni) i nie jest twórcą tych dzieł lecz nabył je z prawami autorskimi jako element składowy usługi Wnioskodawcy polegającej na opracowaniu filmów lub programów telewizyjnych (większość usług składowych nabyto od osób trzecich ? osób fizycznych, spółek osobowych, spółek prawa handlowego,) a Wnioskodawca jedynie wykonał jako twórca tylko jedną usługę np. dubbing jako element składowy całej usługi polegającej na opracowaniu filmu lub programu telewizyjnego. Przychód taki będzie przychodem z działalności gospodarczej czy też przychodem z praw majątkowych w ramach art. 18 i art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy, a co za tym idzie sposób rozliczenia podatku dla Wnioskodawcy jako osoby osiągającej przychód będzie następował zgodnie z art. 41 pkt 1?
  3. Czy dla Wnioskodawcy jako osoby prowadzącej działalność gospodarczą przychód osiągnięty z usługi polegającej na opracowania filmów i programów telewizyjnych w przypadku, kiedy całość usługi wykonuje osobiście (Wnioskodawca jest w 100% twórcą całego dzieła) i przenosi do ww. usługi prawa autorskie. Przychód ten będzie przychodom z działalności gospodarczej czy też przychodom z praw majątkowych w ramach art. 18 i art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy, a co za tym idzie sposób rozliczenie podatku dla Wnioskodawcy jako osoby osiągającej przychód będzie następowało zgodnie z art. 41 pkt 1.


Zdaniem Wnioskodawcy:


Ad. 1.


Zdaniem Wnioskodawcy podusługi (np. montaż, dubbing) nabyte od innych podmiotów gospodarczych (spółek osobowych, osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą) wraz z przekazywanymi do tych usług prawami autorski powinny być przez niego jako nabywcę rozliczane jako koszt w ramach prowadzonej pozarolniczej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej. Tak więc nie zachodzi tutaj rozliczenie kontrahentów, od których następuje zakup podusług w ramach art. 18 i art. 10 ust. 1 pkt 7 w związku z art. 29 pkt 1. Jako nabywca Wnioskodawca kupuje przede wszystkim usługę, do której następuje również przeniesienie praw autorskich, więc jest to według Wnioskodawcy zakup przede wszystkim usług, a nie praw majątkowych, które są niejako drugorzędnym składnikiem zakupu, gdyż kontrahent Wnioskodawcy dostał zamówienie na wykonanie usługi, a nie na sprzedaż praw majątkowych jako takich.


Ad. 2. i 3.


Zdaniem Wnioskodawcy działalność polegająca w szczególności na usługowym opracowaniu filmów i programów telewizyjnych wraz z przeniesionymi prawami autorskimi na rzecz innych podmiotów, (w szczególności spółek osobowych? osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą trudniących się zawodowo produkcją filmów, w tym seriali i programów telewizyjnych, może być przedmiotem pozarolniczej działalności gospodarczej. Zasadniczym celem Wnioskodawcy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nie będzie rozporządzanie przysługującymi twórcy prawami autorskimi, lecz świadczenie usług polegających na opracowaniu filmów i programów telewizyjnych. Podobnie, nie będzie zasadniczym celem nabywców tych usług nabywanie od Wnioskodawcy praw autorskich lecz dających się wykorzystać przez zamawiającego materialnych rezultatów w postaci gotowych po opracowaniu do emisji programów lub filmów telewizyjnych. Rozporządzenie (przeniesienie) odpowiednimi prawami umożliwia korzystanie z materialnego efektu wykonanej usługi, nie jest natomiast celem samym w sobie. Tym samym, w przypadku usługi polegającej na opracowaniu programów i filmów telewizyjnych, świadczonej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, w sytuacji uzyskiwania wynagrodzenia z tego tytułu, obejmującego jednocześnie przeniesienie (rozporządzenie) prawami autorskimi, umożliwiając tym samym właściwe korzystanie z materialnego efektu wykonanej usługi przez jej nabywcę. Nie można uznać, że wynagrodzenie to powinno być kwalifikowane do innego niż pozarolnicza działalność gospodarcza źródła przychodów. W szczególności źródłem takim nie będą prawa majątkowe, w tym ich odpłatne zbycie, tj. źródło przychodów wymienione w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o PIT. Wnioskodawca chciałby również nadmienić, że głównym przychodem jest dla Wnioskodawcy opracowanie filmu lub programu telewizyjnego, tak więc wykonanie konkretnej pracy w postaci udźwiękowienia, montażu, dubbingu itp. powierzonego Wnioskodawcy materiału, nie zaś sprzedaż praw majątkowych samych w sobie. Prawa majątkowe te są niejako dodatkowym czynnikiem przychodu Wnioskodawcy i są integralną częścią wykonania usługi. Tak więc zdaniem Wnioskodawcy taki przychód powinien być przychodem z działalności gospodarczej, a nie przychodem z praw majątkowych. Jeśli Wnioskodawca sprzedałby np. opracowany przez Wnioskodawcę program telewizyjny wraz z prawami autorskimi na Europę a później osiągnąłby kolejny przychód z rozszerzenie praw autorskich do ww. programu telewizyjnego na Stany Zjednoczone, to oczywiście taki przychód (rozszerzenie Stany Zjednoczone), zdaniem Wnioskodawcy byłby przychodem z praw majątkowych, gdyż faktycznie sprzedaje już tylko prawa do wcześniej wykonanej usługi opracowanie programu telewizyjnego na kolejny obszar emisji. Natomiast za pierwszym razem przychód Wnioskodawcy polega na sprzedaży usługi wraz z niezbędnymi prawami autorskimi bez których nabywca nie mógłby dalej dysponować tym co nabył.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 i 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. , poz. 361 z późn. zm.) odrębnymi źródłami przychodów są m.in.:


  • pozarolnicza działalność gospodarcza (pkt 3) oraz
  • kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c (pkt 7).


Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych zawiera własną definicję pozarolniczej działalności gospodarczej. W myśl art. 5a pkt 6 ww. ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej oznacza to działalność zarobkową:


  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych,

    - prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.


Z przytoczonej definicji działalności gospodarczej, ustawa o podatku dochodowego od osób fizycznych wylicza (pod literami a ? c) różnego rodzaje aktywności uznawane za działalność gospodarczą. Jest to wyliczenie wyczerpujące, a nie przykładowe.


Zarobkowy charakter działalności oznacza, że działalność ta jest nastawiona na osiągnięcie zysku, dochodu, co odróżnia ją od działalności społecznej. Zorganizowany sposób działania w obrocie gospodarczym to prowadzenie tej działalności w sposób metodyczny, zaplanowany, systematyczny, uporządkowany. O zorganizowanym charakterze działalności zarobkowej może świadczyć ponadto wyodrębnienie istnienia pewnych składników materialnych i niematerialnych służących prowadzeniu tej działalności, czy też przyjęcie przez ten podmiot określonej formy organizacyjno-prawnej i dopełnienie wymogu rejestracji w ewidencji działalności gospodarczej, choć tych okoliczności nie należy uważać za element decydujący o zorganizowanym charakterze prowadzonych działań. Wykonywanie działań w sposób ciągły to prowadzenie jej w sposób stały, nie okazjonalny. Ciągłość działania wiąże się z jej planowanym charakterem i realizacja poszczególnych zamierzeń. Działanie we własnym imieniu oznacza, że podmiot prowadzący działalność gospodarczą występuje jako podmiot niezależny prawnie od innych podmiotów, a podejmowane przez niego czynności rodzą bezpośrednio dla niego określone prawa i obowiązki


Z kolei w myśl art. 5b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:


  1. odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;
  2. są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;
  3. wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.


Mając na uwadze powyższe regulacje prawne, należy uznać, że w przypadku, gdy działalność spełnia warunki wskazane w art. 5a pkt 6 ustawy, a nie spełnia warunków określonych w art. 5b ustawy, to przychody osiągnięte z tytułu określonej działalności stanowią przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej.


Natomiast za przychód z praw majątkowych zgodnie z art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw. .


Wyjaśnić należy, że ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wyklucza możliwość uzyskiwania przychodów z majątkowych praw autorskich, w tym z tytułu odpłatnego zbycia tych praw, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Obowiązujące przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przewidują możliwość osiągania przez twórców przychodów z tych praw w ramach działalności gospodarczej.


W świetle powyższego, w przypadku, gdy działalność podatnika spełnia warunki wskazane w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a nie spełnia warunków określonych w art. 5b tej ustawy, to przychody osiągnięte z tego tytułu stanowią przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej. Zatem prowadzenie działalności twórczej może następować również wówczas gdy sam twórca jest przedsiębiorcą i w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykonuje utwory, do których prawa przenosi na inne osoby. Przychody uzyskane w tym przypadku są przychodami z pozarolniczej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


W rezultacie do kosztów uzyskania przychodów podatnik może zaliczyć wydatki, spełniające dyspozycję art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Z treści powoływanego przepisu art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika bowiem, że koszty uzyskania przychodów należy odnosić do tego źródła przychodów, z którymi dane wydatki są związane.


Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują świadczeń z tytułu działalności, o której mowa w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18, osobom określonym w art. 3 ust. 1, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy, stosując do dokonywanego świadczenia, pomniejszonego o miesięczne koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b, najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust.


Z treści złożonego wniosku wynika, że Wnioskodawca ma zamiar założyć jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie usług dotyczących opracowania programów telewizyjnych i filmów. Usługa polega w szczególności na montażu, udźwiękowieniu, dubbingu w języku polskim filmów i programów telewizyjnych, wyprodukowanych przez inne podmioty polskie i zagraniczne. W ramach usługi opracowania filmów i programów telewizyjnych Wnioskodawca będzie nabywał od innych podmiotów (spółek osobowych, osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, spółkę prawa handlowego) usługi w zakresie np. montażu, tłumaczenia, lektorowania. Podmioty te (spółki osobowe, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą) wraz z wykonaną usługą będą przenosić prawa autorskie związane z ww. usługami. Część usług np. montaż, który będzie usługą składową opracowania filmu lub programu telewizyjnego Wnioskodawca będzie wykonywał osobiście i przekazywał jako twórca dzieła również związane z tym prawa autorskie.


Mając na względzie powołane regulacje prawne oraz przedstawione zdarzenie przyszłe stwierdzić należy, że Wnioskodawca będzie uzyskiwał przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W ocenie tut. Organu podatkowego nie ma przeszkód żeby do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej zaliczyć przychody z tytułu działalności wykonywanej w zakresie usług dotyczących opracowania programów telewizyjnych i filmów. Istotne jest żeby czynności te wykonywane były w warunkach określonych w art. 5a pkt 6 i nie zachodziły przesłanki określone w art. 5b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


W świetle powyższego w przypadku gdy Wnioskodawca nabywał będzie usługi (np. montażu, dubbingu) a następnie świadczył usługi polegające ma opracowaniu filmów i programów telewizyjnych, to przychód będzie zobowiązany rozliczyć na zasad właściwych dla źródła przychodu określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tj. pozarolniczej działalności gospodarczej, a nie praw majątkowych. W konsekwencji Wnioskodawca dokonując wypłaty należności z tytułu nabycia usług np. montażu, dubbingu od innych podmiotów gospodarczych (spółek osobowych, osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą) wraz z przekazywanymi do tych usług prawami autorskimi, nie będzie zobowiązany jako płatnik, na podstawie art. 41 ust. 1 ww. ustawy do poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.


Natomiast w sytuacji gdy, Wnioskodawca będzie uzyskiwał przychody z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej (polegającej na świadczenia na rzecz swoich kontrahentów usług w zakresie opracowania filmów i programów telewizyjnych) to jego kontrahenci nie będą zobowiązani od wypłacanych należności pobierać zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację ? w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika