Czy w świetle artykułów w/w ustawy o podatki; dochodowym od osób fizycznych, podusługi (np. tłumaczenie, (...)

Czy w świetle artykułów w/w ustawy o podatki; dochodowym od osób fizycznych, podusługi (np. tłumaczenie, montaż, lektorowanie) nabyte od innych podmiotów gospodarczych (spółek osobowych, osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą,) wraz z przekazywanymi do tych usług prawami autorskimi i prawami pokrewnymi powinny być przez Wnioskodawcę, jako nabywcę rozliczane, jako zakup usług wynikających z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, (czyli pozarolnicza działalność gospodarcza), czy też nabycie w/w usług wraz z prawami autorskimi i pokrewnymi winno być traktowane, jako wydatek związany z art. 10 ust. 1 pkt 7 i z art. 18 w/w ustawy (kapitały pieniężne i prawa majątkowe) i jako nabywca zobowiązani jesteśmy rozliczyć tego typu zakup, jako nabycie praw majątkowych i potrącić zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych zgodnie z art. 41 pkt. 1 w/w ustawy.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 17 grudnia 2013 r. (data wpływu 23 grudnia 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE


W dniu 23 grudnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika.


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług dotyczących opracowania programów telewizyjnych i filmów. Usługa ta w szczególności polega na tłumaczeniu, montażu, udźwiękowieniu oraz dubbingu filmów i programów telewizyjnych, wyprodukowanych przez inne podmioty polskie i zagraniczne. W ramach usługi opracowania filmów i programów telewizyjnych Wnioskodawca nabywa od innych podmiotów (spółek osobowych, osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, spółek prawa handlowego) usługi w zakresie np. tłumaczenia, montażu, lektorowania. Podmioty te (spółki osobowe, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą) wraz z wykonaną usługę przenoszą na Wnioskodawcę prawa autorskie i prawa pokrewne związane z w/w usługami.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.


Czy w świetle artykułów w/w ustawy o podatki; dochodowym od osób fizycznych, podusługi (np. tłumaczenie, montaż, lektorowanie) nabyte od innych podmiotów gospodarczych (spółek osobowych, osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą,) wraz z przekazywanymi do tych usług prawami autorskimi i prawami pokrewnymi powinny być przez Wnioskodawcę, jako nabywcę rozliczane, jako zakup usług wynikających z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, (czyli pozarolnicza działalność gospodarcza), czy też nabycie w/w usług wraz z prawami autorskimi i pokrewnymi winno być traktowane, jako wydatek związany z art. 10 ust. 1 pkt 7 i z art. 18 w/w ustawy (kapitały pieniężne i prawa majątkowe) i jako nabywca zobowiązani jesteśmy rozliczyć tego typu zakup, jako nabycie praw majątkowych i potrącić zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych zgodnie z art. 41 pkt 1 w/w ustawy.


Zdaniem Wnioskodawcy, podusługi takie (tłumaczenie, montaż, lektorowanie) nabyte od innych podmiotów gospodarczych (spółek osobowych, osób fizycznych prowadzących działalność gospodarcza) wraz z przekazywanymi do tych usług prawami autorskimi i prawami pokrewnymi winno być przez nas, jako nabywców, traktowane, jako świadczenie usług przez naszych kontrahentów w ramach prowadzonych przez nich działalności gospodarczych, tak więc nie zachodzi tutaj rozliczenie kontrahentów od których następuje zakup podusługi w ramach art. 10 ust. 1 pkt 7 i art. 18 w związku z art. 41 pkt 1. Wnioskodawca jako nabywca kupuje usługi tłumaczenia, montażu, lektorowania, do których następuje przeniesienie praw autorskich i pokrewnych, więc jest to według nas zakup usług a nie praw majątkowych, które są nierozerwalnym i nie dającym się wydzielić składnikiem zakupu, gdyż nasz kontrahent dostał zamówienie na wykonanie usługi a nie na sprzedaż samych praw majątkowych, jako takich. Nabywanie od kontrahentów praw autorskich i pokrewnych do wykonanej przez nich pracy (tłumaczenie, montaż, lektorowanie) nie jest i nie będzie dla Wnioskodawcy zasadniczym celem, którym jest nabycie dających się wykorzystać przez nas materialnych rezultatów ich pracy. Rozporządzanie (przeniesienie) odpowiednimi prawami majątkowymi umożliwia korzystanie z materialnego efektu wykonanej przez kontrahentów usługi, nie jest celem samym w sobie.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika