Podsumowując należy stwierdzić, iż rozliczenie przychodów osiągniętych z działalności gospodarczej (...)

Podsumowując należy stwierdzić, iż rozliczenie przychodów osiągniętych z działalności gospodarczej w 2003 r. opodatkowanej w formie ryczałtu powinno być dokonane w zeznaniu właściwym dla rozliczenia przychodów opodatkowanych w formie ryczałtu, tj. na formularzu PIT 28 i wykazane powinny być przychody uzyskane z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej w Polsce. Uzyskanie przez wnioskodawcę dochodów na terenie Niemiec nie ma wpływu na wysokość zobowiązania w zryczałtowanym podatku dochodów od przychodów ewidencjonowanych za 2003 rok.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 24 lutego 2009 r. (data wpływu 27 lutego 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie rozliczenia przychodów z działalności gospodarczej opodatkowanej w formie ryczałtu ewidencjonowanego - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 27 lutego 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie rozliczenia przychodów z działalności gospodarczej opodatkowanej w formie ryczałtu ewidencjonowanego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W roku 2003 Wnioskodawca prowadził działalność gospodarczą ? Usługi Budowlane ? Obsługa i Montaż Żurawi Wieżowych. Pracował u jednego pracodawcy tylko cztery miesiące i wystawiał faktury. Działalność zawiesił i wyjechał do Niemiec. Wykonywał tę samą pracę co w kraju, ale na pełnym etacie jako pracownik w charakterze operator dźwigu budowlanego u innego pracodawcy.

Wnioskodawca z działalności zapłacił podatek dochodowy ? ryczałt ? 5,5% - PIT ? 28/A. Powrócił z Niemiec i zachorował. Rozliczył się PIT-36. Wyliczył stopę procentową ? dochód z Niemiec plus chorobowe. Rozliczył się z urzędem skarbowym w 2004 roku.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawca rozliczył się prawidłowo z działalności gospodarczej...

Zdaniem wnioskodawcy ? z działalności gospodarczej rozliczył się on prawidłowo.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2003 roku (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), odrębnym źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Zgodnie z art. 9a ust. 1 ww. ustawy podatnicy osiągający przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, są opodatkowani na zasadach określonych w ustawie, chyba że właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego złożą w formie pisemnej wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w brzmieniu obowiązującym w 2003 r. (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) osoby fizyczne osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej oraz osiągające przychody w związku z prowadzeniem działalności w zakresie wolnych zawodów opłacają zryczałtowany podatek dochodowy w formie:

  1. ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych,
  2. karty podatkowej.

Przepis art. 3 ww. ustawy stanowi, iż przychodów osiąganych przez osoby fizyczne precyzuje, iż przychodów (dochodów) opodatkowanych w formach zryczałtowanych nie łączy się z przychodami (dochodami) z innych źródeł podlegającymi opodatkowaniu na podstawie ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Art. 6 ust. 1 ww. ustawy stanowi, iż opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 8, podlegają przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki jawnej osób fizycznych oraz spółki partnerskiej, której wspólnikami są wyłącznie osoby wykonujące wolny zawód, zwanych dalej 'spółką'.

W myśl przepisu art. 21 ust. 1 tej ustawy podatnicy są obowiązani za każdy miesiąc obliczać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i wpłacać go na rachunek urzędu skarbowego w terminie do dnia 20 następnego miesiąca, a za miesiąc grudzień - w terminie złożenia zeznania.

Ust. 2 pkt 2 tego samego artykułu stanowi, że podatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani złożyć w urzędzie skarbowym zeznanie według ustalonego wzoru o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych - w terminie do dnia 31 stycznia następnego roku.

Wzór tego zeznania dla przychodów osiągniętych w okresie od dnia 1 stycznia 2003 r. do dnia 31 grudnia 2003 r. i dokonanych za ten okres odliczeń określony został rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia z dnia 19 listopada 2003 r. w sprawie określenia wzorów zeznania, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 202, poz. 1963) wydanym na podstawie art. 52 ust. 3 pkt 2 i 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w brzmieniu obowiązującym w 2003 r.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca w 2003 roku uzyskał przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadzie ryczałtu ewidencjonowanego oraz ze stosunku pracy z niemieckim pracodawcą i z tytułu wypłaty zasiłku chorobowego.

Podsumowując należy stwierdzić, iż rozliczenie przychodów osiągniętych z działalności gospodarczej w 2003 r. opodatkowanej w formie ryczałtu powinno być dokonane w zeznaniu właściwym dla rozliczenia przychodów opodatkowanych w formie ryczałtu, tj. na formularzu PIT 28 i wykazane powinny być przychody uzyskane z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej w Polsce. Uzyskanie przez wnioskodawcę dochodów na terenie Niemiec nie ma wpływu na wysokość zobowiązania w zryczałtowanym podatku dochodów od przychodów ewidencjonowanych za 2003 rok.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Jeżeli przedstawiony we wniosku stan faktyczny różni się od stanu faktycznego występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego.

Końcowo należy dodać, iż dokumenty dołączone do wniosku nie podlegały analizie i weryfikacji w ramach wydanej interpretacji, gdyż tutejszy organ w toku wydawania interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego nie ma stosownego umocowania w przepisach prawa, umożliwiającego weryfikację przedstawionego we wniosku stanu faktycznego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika