Czy w nowopowstałej spółce obaj wspólnicy mogliby się rozliczać z dochodu z działów specjalnych (...)

Czy w nowopowstałej spółce obaj wspólnicy mogliby się rozliczać z dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej na podstawie norm szacunkowych, jeżeli jeden ze wspólników prowadzi odrębnie dział specjalny produkcji rolnej i rozlicza się na podstawie ksiąg rachunkowych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 11 grudnia 2008 r. (data wpływu 15 grudnia 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej ? jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 grudnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Od 2007 r. prowadzi Pan jako osoba fizyczna działy specjalne produkcji rolnej ? hodowla kur niosek. Rozlicza się Pan na podstawie dochodu ustalanego w oparciu o prowadzone księgi rachunkowe. Co roku składa Pan do urzędu skarbowego deklarację PIT-6, w której oświadcza, iż prowadzi księgi rachunkowe i podaje przewidywany dochód na rok następny.

W 2009 r. planuje Pan stworzyć ze wspólnikiem spółkę cywilną, która prowadziłaby działy specjalne produkcji rolnej w zakresie hodowli drobiu rzeźnego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w nowopowstałej spółce obaj wspólnicy mogliby się rozliczać z dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej na podstawie norm szacunkowych, jeżeli jeden ze wspólników prowadzi odrębnie dział specjalny produkcji rolnej i rozlicza się na podstawie ksiąg rachunkowych...

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź w części dotyczącej możliwości rozliczania się Wnioskodawcy z dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej prowadzonej w formie spółki cywilnej na podstawie norm szacunkowych. W części dotyczącej drugiego wspólnika spółki cywilnej ? wniosek zostanie rozpatrzony odrębnym pismem.

Zdaniem Wnioskodawcy, spółka cywilna to inna forma prowadzenia działalności i nie ma nic wspólnego z indywidualną działalnością jednego ze wspólników, dlatego też obaj wspólnicy mogą opodatkować dochody z działów specjalnych produkcji rolnej na podstawie norm szacunkowych.

Wspólnik, który prowadzi dodatkowo działy specjalne jako osoba fizyczna, wypełnia w PlT-6 dwie pozycje:

  • podaje ilości kur rzeźnych w proporcji do swych udziałów w spółce w celu oszacowania dochodu,
  • deklaruje przewidywane dochód z działów specjalnych produkcji rolnej prowadzonych indywidualnie na podstawie prowadzonych ksiąg rachunkowych.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam co następuje.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), działy specjalne produkcji rolnej stanowią odrębne źródło przychodów.

Przychód z działów specjalnych produkcji rolnej, stosownie do art. 15 ww. ustawy, ustala się według zasad określonych w art. 14, jeżeli podatnik prowadzi księgi wykazujące te przychody. O zamiarze założenia ksiąg podatnik jest obowiązany zawiadomić właściwego naczelnika urzędu skarbowego przed rozpoczęciem roku podatkowego albo przed rozpoczęciem prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej, jeżeli nastąpiło ono w ciągu roku.

Dochodem (stratą) z działów specjalnych produkcji rolnej, stosownie do art. 24 ust. 4 tej ustawy, jest różnica pomiędzy przychodem z tytułu prowadzenia tych działów a poniesionymi kosztami uzyskania, powiększona o wartość przyrostu stada zwierząt na koniec roku podatkowego w porównaniu ze stanem na początek roku i pomniejszona o wartość ubytków w tym stadzie w ciągu roku podatkowego. Dochód z działów specjalnych produkcji rolnej, jeżeli podatnik nie prowadzi ksiąg, o których mowa w art. 15, ustala się przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu z określonej powierzchni upraw lub jednostki produkcji zwierzęcej, określonych w załączniku nr 2.

Wyboru sposobu ustalania dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej, tj. na podstawie ksiąg bądź norm szacunkowych, dokonuje sam podatnik. Jednakże możliwość wyboru sposobu ustalania dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej jest również ograniczona wielkością przychodów uzyskiwanych przez podatnika z tego źródła.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ww. ustawy, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku, oraz z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe. Zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat (art. 8 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy).

Wobec powyższego, uzyskane przez spółkę cywilną przychody oraz poniesione koszty uzyskania przychodów podlegają rozliczeniu u jej wspólników proporcjonalnie do ich udziałów w spółce. Natomiast dochód osiągnięty z tytułu udziału w spółce cywilnej, prowadzącej dział specjalny produkcji rolnej, stanowić będzie dla jej wspólnika, tj. osoby fizycznej, dochód z działów specjalnych produkcji rolnej, podlegający opodatkowaniu według zasad przewidzianych dla tego źródła.

Działy specjalne produkcji rolnej stanowią jedno (jednorodne) źródło przychodów, niezależnie od tego, ile rodzajów i w jakiej formie organizacyjnej (działalność jednoosobowa, spółka osobowa) osoba fizyczna je prowadzi. Spółka cywilna nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, bowiem zgodnie z art. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają dochody osób fizycznych. Na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych spółka cywilna stanowi natomiast jedną z form organizacyjnych, za pośrednictwem której osoba fizyczna prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że jako osoba fizyczna prowadzi Pan działy specjalne produkcji rolnej, z których dochód ustalany jest w oparciu o prowadzone księgi rachunkowe. W 2009 r. planuje Pan stworzyć ze wspólnikiem spółkę cywilną, która prowadziłaby działy specjalne produkcji rolnej w zakresie hodowli drobiu rzeźnego.

Zatem, w nowopowstałej spółce cywilnej Pan, jako jej wspólnik, nie ma możliwości rozliczania dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej na podstawie norm szacunkowych, ponieważ na 2009 r. zadeklarował Pan, że z tego źródła dochód ustala na podstawie ksiąg rachunkowych, natomiast możliwość opodatkowania dochodów przy zastosowaniu norm szacunkowych istnieje wówczas, gdy podatnik nie prowadzi ksiąg.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej datowania.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika