Produkcja materiału szkółkarskiego, a także przetrzymywanie co najmniej miesiąc zakupionych roślin, (...)

Produkcja materiału szkółkarskiego, a także przetrzymywanie co najmniej miesiąc zakupionych roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost ? stanowi działalność rolniczą nie podlegającą opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 12 grudnia 2008 r. (data wpływu 15 grudnia 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów z działalności rolniczej ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 grudnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów z działalności rolniczej.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W 2007 r. Wnioskodawca zakupił, jako osoba fizyczna, niezabudowane grunty rolne o powierzchni 132,2707 ha. Na części gruntów znajdowała się szkółka drzewek owocowych (roślin sadowniczych) i krzewów ozdobnych (roślin ozdobnych) ? są to rośliny wieloletnie, zakupione na podstawie odrębnej faktury.

Wnioskodawca deklaruje chęć rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie produkcji i dystrybucji materiału szkółkarskiego o symbolu PKD 02.01.B. Ponadto, jednocześnie planuje rozpocząć z dniem 2 stycznia 2009 r. prowadzenie działalności w innym zakresie. Jednakże działalność ta nie będzie tematycznie związana ze szkółkarstwem.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy prowadzenie działalności gospodarczej polegającej na produkcji materiału szkółkarskiego jest ? w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ? działalnością rolniczą...
  2. Czy potencjalnie osiągane przychody z prowadzonej działalności rolniczej będą zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych...
  3. Czy dostawa produktów szkółkarskich otrzymywanych w wyniku prowadzonej działalności rolniczej zwolniona jest z podatku od towaru i usług... Czy w związku ze zwolnieniem nie prowadzi się ewidencji sprzedaży produktów szkółkarskich...
  4. Czy podatnik prowadzący jednocześnie działalność rolniczą, korzystającą ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług i odrębną działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem VAT ? wlicza osiągnięte przychody ze zwolnionej działalności do przychodów ogółem...

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, tj. na pytanie 1 i 2. W zakresie podatku od towarów i usług, tj. na pytanie 3 i 4 ? wniosek zostanie rozpatrzony odrębnymi interpretacjami.

Zdaniem Wnioskodawcy, w odniesieniu do pytania pierwszego, zgodnie z art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, za działalność rolniczą uważa się działalność polegającą na produkcji materiału szkółkarskiego. Uznaje Pan więc, że rozpoczynając działalność gospodarczą w tym zakresie będzie osobą prowadzącą działalność rolniczą.

Natomiast w odniesieniu do pytania drugiego, zdaniem Wnioskodawcy, w oparciu o art. 2 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów osiągniętych z działalności rolniczej. Zatem podatnik prowadzący działalność rolniczą nie podlega tej ustawie, a osiągane przez niego przychody nie będą opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 ze zm.), co do zasady dotyczą opodatkowania wszelkich dochodów osób fizycznych. Jednakże przepisów tej ustawy, zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1, nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej.

Zgodnie z art. 2 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, działalnością rolniczą, w rozumieniu ust. 1 pkt 1, jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo-fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej:

  1. miesiąc ? w przypadku roślin,

  • licząc od dnia nabycia.

Działami specjalnymi produkcji rolnej, w myśl ust. 3 art. 2 ww. ustawy, są natomiast: uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin 'in vitro', fermowa hodowla i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowla i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, hodowla dżdżownic, hodowla entomofagów, hodowla jedwabników, prowadzenie pasiek oraz hodowla i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym.

Ponadto, ilekroć w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych jest mowa o gospodarstwie rolnym, w myśl art. 2 ust. 4 tej ustawy, oznacza to gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 listopada 1984 r.

o podatku rolnym (t. j. Dz. U. z 2006 r. Nr 136, poz. 969 ze zm.). W związku z powyższym, za gospodarstwo rolne, stosownie do art. 2 ust. 1 tej ustawy, uważa się obszar gruntów, o których mowa w art. 1, o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki, nieposiadającej osobowości prawnej. Natomiast w myśl ust. 2 tego artykułu, za działalność rolniczą uważa się produkcję roślinną i zwierzęcą, w tym również produkcję materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcję warzywniczą, roślin ozdobnych, grzybów uprawnych, sadownictwa, hodowlę i produkcję materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcję zwierzęcą typu przemysłowego fermowego oraz chów i hodowlę ryb.

Z powyższych przepisów wynika, że ustawodawca dla celów podatku dochodowego precyzuje wyraźnie, co należy rozumieć przez działalność rolniczą, a wyliczenie dokonane w przepisie art. 2 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ma charakter wyczerpujący. Podstawową cechą działalności rolniczej jest to, że prowadzi ona do uzyskania produktów w stanie nieprzetworzonym. Powyższe oznacza, iż wszelkie produkty działalności rolniczej powstają wyłącznie na skutek działania normalnych biologicznych procesów wzrostu. Działalnością rolniczą jest również działalność polegająca na przetrzymywaniu zakupionych produktów roślinnych lub zwierzęcych przez co najmniej wskazany w przepisie okres czasu, podczas którego następuje ich biologiczny wzrost. Dla uznania danej sytuacji za działalność rolniczą konieczne jest zachowanie minimalnego, wskazanego w przepisach okresu przetrzymywania produktów roślinnych lub zwierzęcych. Przetrzymywanie tychże produktów przez krótszy okres czasu, po którym następuje ich odprzedaż, należy uznać za działalność o charakterze handlowym.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że na części zakupionych przez Pana gruntów rolnych znajduje się szkółka drzewek owocowych (roślin sadowniczych) i krzewów ozdobnych (roślin ozdobnych). Są to rośliny wieloletnie, których zakup udokumentowano odrębną fakturą. Deklaruje Pan chęć rozpoczęcia działalności gospodarczej w zakresie produkcji i dystrybucji materiału szkółkarskiego.

Ponadto, jednocześnie planuje Pan z dniem 2 stycznia 2009 r. rozpocząć działalność w innym zakresie. Jednakże działalność ta nie będzie tematycznie związana ze szkółkarstwem.

W świetle wyżej przytoczonych przepisów i przedstawionej we wniosku sytuacji ? produkcja materiału szkółkarskiego, a także przetrzymywanie co najmniej miesiąc zakupionych roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost ? stanowi działalność rolniczą. W konsekwencji do przychodów z tej działalności nie znajdują zastosowania przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej datowania.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje

IPPP2/443-1828/08-2/ASi, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika