Przychody z działalności artystycznej i twórczej działalności literackiej uzyskane w ramach działalności (...)

Przychody z działalności artystycznej i twórczej działalności literackiej uzyskane w ramach działalności gospodarczej Wnioskodawca winien zaliczyć do źródła, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 17 lutego 2014 r. (data wpływu 24 lutego 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kwalifikacji przychodów do odpowiedniego źródła przychodów ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 24 lutego 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kwalifikacji przychodów do odpowiedniego źródła przychodów.


W wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.


W dniu 10.05.2013 r. Wnioskodawca rozpoczął działalność gospodarczą. Wybrał dla celów rozliczeń podatek liniowy. W lutym 2014 roku Wnioskodawca rozszerzył zakres działalności o PKD 90.03.Z - działalność artystyczna i literacka działalność twórcza.

Od marca 2014 r. w ramach prowadzonej działalności gospodarczej planuje świadczyć usługi artystyczne z przeniesieniem praw autorskich (tworzenie ilustracji z przeniesieniem do nich praw). Wymienione wyżej przychody mieszczą się w art. 10 ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r, poz, 361 z późn. zm.).


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.


  1. Czy w związku z pismem Dyrektora poznańskiej Izby Skarbowej z 2 grudnia 2013 r. (nr ILPB1/415-996/13-4/AP) oraz interpretacją Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 10 października 2013 r. (nr IPPB1/415-718/13-4/EC przychody te należy traktować jako odrębne źródło przychodów i rozliczać według skali stosując 50% koszty uzyskania przychodów?
  2. Czy jednak zgodnie zez interpretacją Dyrektora IS w Bydgoszczy i z 23 października 2012 r. (nr ITPB1/415-877/12/MR oraz pismem z dnia 30 maja 2012 i (nr ITP81/415-276/12/MR) Wnioskodawca powinien rozliczać przychody z praw majątkowych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej i stosować stawkę podatku przypisaną dla działalności?


Zdaniem Wnioskodawcy powyższe przychody należy rozliczyć w ramach prowadzonej działalności gospodarczej i opodatkować je stawką właściwą dla prowadzonej działalności gospodarczej. Takie też stanowisko reprezentuje Dyrektor IS w Bydgoszczy w Interpretacji z 23 października 2012 r. (nr ITPB1/415-877/12/MR) oraz w piśmie z dnia 30 maja 2012 r. (nr ITPB1/415-276/12/MR). Artykuł 10 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r, poz. 361 z późn. zm.) wymienia źródła przychodów bez jakiegokolwiek ograniczenia osiągania tych przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Dla przykładu - inaczej rozlicza się przychód ze zbycia nieruchomości będąc osobą fizyczną dokonującą sprzedaży poza działalnością gospodarczą a inaczej w ramach tej działalności. Zdaniem Wnioskodawcy takie samo stwierdzenie można zastosować do przychodów z praw majątkowych i odpłatnego ich zbycia.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.


Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odrębnym źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.


Definicja działalności gospodarczej zawarta została w art. 5a pkt 6 ustawy, zgodnie z którą jest to działalność zarobkowa:

  1. wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa,
  2. polegająca na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegająca na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
    - prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.


Przychodem z działalności gospodarczej są kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług (art. 14 ustawy)

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiują pojęć ?twórca?, ?korzystanie przez twórców z praw autorskich? lub pojęć z nimi związanych, jak np. ?utwór?. Ustawodawca odsyła w tym względzie do odrębnych przepisów, przez które należy rozumieć ustawę z dnia 04 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 1 ust. 1 i 2 tej ustawy, przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażania (utwór). W szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory m.in. wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe).

Przychody z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich lub artystów wykonawców z praw pokrewnych albo rozporządzania tymi prawami występują wówczas, gdy spełnione są dwie przesłanki. Po pierwsze, konieczne jest wystąpienie przedmiotu praw majątkowych w postaci utworu lub artystycznego wykonania. Po drugie zaś, osiągnięty przychód musi być bezpośrednio związany z korzystaniem z określonych praw autorskich lub pokrewnych albo rozporządzaniem nimi (np. poprzez udzielenie licencji) i stanowić skutek takiego korzystania lub rozporządzenia w postaci odpowiedniego wynagrodzenia autorskiego lub wykonawczego.

Wskazać należny, że ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie wyklucza możliwości osiągania przez twórców przychodów z majątkowych praw autorskich, w tym z tytułu odpłatnego zbycia tych praw, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Z przedstawionego we wniosku zaistniałego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca rozszerzył zakres prowadzonej przez siebie działalność gospodarczej o działalność artystyczną i literacką działalność twórczą. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej planuje świadczyć usługi artystyczne z przeniesieniem praw autorskich (tworzenie ilustracji z przeniesieniem do nich praw).

Odnosząc się do opisanego we wniosku zaistniałego stanu faktycznego wskazać należy, że nie ma przeszkód, aby przychody z wykonywanych przez Wnioskodawcę usług mogły być kwalifikowane do pozarolniczej działalności gospodarczej. Nie ma przy tym znaczenia, iż świadczone usługi są ?utworem? w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych i wszelkie autorskie prawa majątkowe do ? utworu ? zostają przeniesione na zamawiającego.

Mając na uwadze przepisy prawa podatkowego oraz przedstawiony stan faktyczny należy uznać, iż przychody z działalności artystycznej i twórczej działalności literackiej uzyskane w ramach działalności gospodarczej Wnioskodawca winien zaliczyć do źródła, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. z 2012 r., poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika