Czy Wnioskodawczyni razem z mężem będą mogli dokonać we wspólnym rozliczeniu z tytułu podatku (...)

Czy Wnioskodawczyni razem z mężem będą mogli dokonać we wspólnym rozliczeniu z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych za 2009 rok pomniejszenia sumy dochodów Wnioskodawczyni o całą kwotę zapłaconych przez nią składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej oraz pomniejszyć ustalony zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatek o całą kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne zapłaconą przez Wnioskodawczynię z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej (z uwzględnieniem ograniczenia wprowadzonego w art. 27b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych)?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 11 marca 2009 r. (data wpływu 26 marca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie odliczenia we wspólnym rozliczeniu podatkowym małżonków zapłaconych składek na ubezpieczenie społeczne oraz zapłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 marca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie odliczenia we wspólnym rozliczeniu podatkowym małżonków zapłaconych składek na ubezpieczenie społeczne oraz zapłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W 2008 roku Wnioskodawczyni zawarła związek małżeński. Przez cały 2009 rok będzie pozostawała w związku małżeńskim. Przez cały 2009 rok pomiędzy Wnioskodawczynią i jej mężem będzie istniała wspólność majątkowa.

W 2009 rok mąż Wnioskodawczyni uzyska dochód ze stosunku pracy, powodujący obowiązek zapłaty podatku.

W 2009 roku Wnioskodawczyni uzyska dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej, jednakże dochód ten nie spowoduje obowiązku zapłaty zaliczek na podatek dochodowy (dochód nie przekroczy 3000 zł). W związku z prowadzeniem pozarolniczej działalności gospodarczej Wnioskodawczyni opłaca składki na ubezpieczenia społeczne określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U Nr 137 poz. 887 z pózn. zm.) .W 2009 roku Wnioskodawczyni opłaci składki na własne ubezpieczenie emerytalne rentowe i chorobowe. Wydatków na zapłatę składek na własne ubezpieczenie emerytalne rentowe i chorobowe nie zaliczy do kosztów uzyskania przychodów.

Zapłacone przez Wnioskodawczynię składki na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej przekroczą uzyskaną z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej kwotę dochodu.

W 2009 roku Wnioskodawczyni uzyska również dochody z innych źródeł (zasiłek pieniężny z ubezpieczenia społecznego). Przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej nie są opodatkowane na zasadach określonych w art. 30c updof, ani w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym, ani w ustawie o podatku tonażowym. Przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej uzyskiwane przez Wnioskodawczynię są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27 updof.

Łączne dochody Wnioskodawczyni tzn. suma dochodu z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej i dochodu z innych źródeł (zasiłek pieniężny z ubezpieczenia społecznego) będą wyższe niż suma zapłaconych przez Wnioskodawczynię składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

Dla zobrazowania powyższego zagadnienia Wnioskodawczyni podaje przykład:

  • dochód z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej za 2009 rok wyniesie 1 000zł, - zapłacone w 2009 roku składki na ubezpieczenie społeczne wyniosą 3 000 zł,
  • dochód z innych źródeł (zasiłek pieniężny z ubezpieczenia społecznego) wyniesie 10 000 zł

W 2009 roku w związku z prowadzeniem pozarolniczej działalności gospodarczej Wnioskodawczyni będzie opłacała składki na ubezpieczenie zdrowotne, o których mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych (Dz. U z 2008 r. Nr 164 poz. 1027). Przykładowo zapłacone przeze Wnioskodawczynię w 2009 roku składki na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej wyniosą 2 000 zł .

Wnioskodawczyni ma zamiar razem z mężem złożyć wniosek wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym o opodatkowanie łączne sumy ich dochodów za 2009 rok (opodatkowanie łączne małżonków o którym mowa w art. 6 ust. 2 updof).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawczyni razem z mężem będą mogli dokonać we wspólnym rozliczeniu z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych za 2009 rok pomniejszenia sumy dochodów Wnioskodawczyni o całą kwotę zapłaconych przez nią składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej oraz pomniejszyć ustalony zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatek o całą kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne zapłaconą przez Wnioskodawczynię z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej (z uwzględnieniem ograniczenia wprowadzonego w art. 27b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych)...

Zdaniem Wnioskodawczyni, zgodnie art. 6 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu od osiąganych przez nich dochodów.

Zgodnie z art. 6 ust. 2 ww. ustawy (w brzmieniu obowiązującym w 2009 roku) małżonkowie podlegający obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, między którymi istnieje przez cały rok podatkowy wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, mogą być jednak, z zastrzeżeniem ust. 8, na wniosek wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym, z zastrzeżeniem art. 6a, opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów określonych zgodnie z art. 9 ust. 1 i 1a, po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot określonych w art. 26 i art. 26c; w tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków, z tym że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany.

Stosownie do ust. 3 art. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zasada wyrażona w ust. 2 ma zastosowanie również, jeżeli jeden z małżonków w roku podatkowym nie uzyskał przychodów ze źródeł, z których dochód jest opodatkowany zgodnie z art. 27, lub osiągnął dochody w wysokości niepowodującej obowiązku uiszczenia podatku.

Zgodnie z art. 6 ust. 8 ww. ustawy podatkowej sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2 i 4, nie ma zastosowania w sytuacji, gdy chociażby do jednego z małżonków, osoby samotnie wychowującej dzieci lub do jej dziecka mają zastosowanie przepisy art. 30c, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym lub ustawy z dnia 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym.

Wnioskodawczyni wskazuje, iż przez cały 2009 rok będzie pozostawać w związku małżeńskim oraz będzie istniała przez cały 2009 rok wspólność majątkowa. Zarówno Wnioskodawczyni jak i jej mąż osiągną w 2009 roku dochód. W zeznaniu rocznym złożony zostanie wniosek o opodatkowanie łącznie sumy naszych dochodów (opodatkowanie na podstawie art. 6 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Należy zatem stwierdzić, że małżonkowie którzy pozostają przez cały rok podatkowy w związku małżeńskim, pomiędzy którymi przez cały rok istnieje ustawowa wspólność majątkowa oraz oboje uzyskali dochód, mogą złożyć wspólne zeznanie roczne.

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy, podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 29-30c oraz art. 30e, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1, 2, 4, 4a-4e, ust. 6 lub art. 24b ust. 1 i 2, lub art. 25, po odliczeniu kwot składek określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. Nr 137, poz. 887, z późn. zm.);

  • zapłaconych w roku podatkowym bezpośrednio na własne ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe podatnika oraz osób z nim współpracujących,
  • potrąconych w roku podatkowym przez płatnika ze środków podatnika, z tym że w przypadku podatnika osi
  • odliczenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) zwolniony od podatku na podstawie ustawy, oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Jeżeli podatnik uzyskuje dochody z więcej niż jednego źródła, przedmiotem opodatkowania w danym roku podatkowym jest, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 29-30c, art. 30e oraz art. 44 ust. 7e i 7f, suma dochodów z wszystkich źródeł przychodów (zasada ta została określona w ust. 1 a art. 9 ww. ustawy).

Zgodnie z art. 9 ust. 1 i 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przedmiotem opodatkowania jest suma dochodów z wszystkich źródeł przychodów. Od tak ustalonego przedmiotu opodatkowania odlicza się m.in. wydatki na zapłatę składek na ubezpieczenie społeczne.

W przykładzie zaprezentowanym w opisie zdarzenia przyszłego od sumy dochodów tzn. od kwoty 11 000 zł (1 000 zł + 10 000 zł) będzie można odjąć kwotę zapłaconych przez Wnioskodawczynię składek na ubezpieczenia społeczne tzn. kwotę 3 000 zł.

Zgodnie z art. 6 ust. 2 wyżej cyt. ustawy w przypadku wspólnego opodatkowania małżonków podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków.

Tak wyliczona kwota podatku ulegnie obniżeniu o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne zapłacone przez Wnioskodawczynię w 2009 roku. W przykładzie przedstawionym w zdarzeniu przyszłym będzie to kwota 1 722,22 zł składek na ubezpieczenie zdrowotne zapłacone w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą (kwota 1 722,22 zł stanowi 7,75% podstawy wymiaru tej składki).

Zgodnie z art. 27b ust. 1 updof podatek dochodowy, obliczony zgodnie z art. 27 lub art. 30c, w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę:

  1. składki na ubezpieczenie zdrowotne, o której mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027):


    a) opłaconej w roku podatkowym bezpośrednio przez podatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych,
    b) pobranej w roku podatkowym przez płatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych


    -- obniżenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) zwolniony od podatku na podstawie ustawy oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku,

  2. składki zapłaconej w roku podatkowym ze środków podatnika na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne podatnika lub osób z nim współpracujących, zgodnie z przepisami dotyczącymi obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego obowiązującymi w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, lub w Konfederacji Szwajcarskiej, z zastrzeżeniem ust. 4.

Z przytoczonych powyżej przepisów wynika, że w przypadku łącznego rozliczenia małżonków podstawa obliczenia podatku ulega modyfikacji w oparciu o przepis szczególny, którym jest art. 6 ust. 2 updof. Analizując łącznie przepisy art. 6 ust. 2, art. 9 ust.1 i 1a, art. 26 ust. 1, art. 27b ust. 1 i 2 updof należy stwierdzić, że kwotę zapłaconych składek na ubezpieczenie społeczne Wnioskodawczyni będzie mogła odliczyć od sumy swoich dochodów (z pozarolniczej działalności gospodarczej i przychodów z innych źródeł), natomiast zapłacona składka na ubezpieczenie zdrowotne (z uwzględnieniem ograniczenia, o którym mowa w art. 27b ust. 2 updof) będzie pomniejszała kwotę podatku dochodowego obliczonego zgodnie z art. 6 ust. 2 w związku z art. 27 updof.

Bez znaczenia pozostaje, że w sytuacji gdyby Wnioskodawczyni składała zeznanie podatkowe samodzielnie, należny podatek dochodowy wyliczony zgodnie z art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych byłby niższy niż składka zdrowotna zapłacona przez nią z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

Żaden z przepisów ww. ustawy nie wyłącza prawa do odliczenia od podatku dochodowego składek na ubezpieczenie zdrowotne w pełnej wysokości (z uwzględnieniem ograniczenia, o którym mowa w art. 27b ust. 2 updof) w opisanym przez Wnioskodawczynię przypadku.

Z całą pewnością taki był cel Ustawodawcy, o czym świadczy również sposób wykazywania składek na ubezpieczenie zdrowotne w deklaracjach PIT-36 i PIT-37.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy ? Ordynacja podatkowa, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawczyni.

Jednocześnie wskazać należy, iż zgodnie z art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U Nr 8, poz. 60 ze zm.) interpretacje przepisów prawa podatkowego wydawane są w indywidualnej sprawie zainteresowanego, a zatem mając na uwadze powyższe interpretacja indywidualna skierowana jest wyłącznie do Wnioskodawczyni i skutki prawne wywołuje tylko w stosunku do niej.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie ul. jasna 2/4 , 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1Maja 10, 09-402 Płock


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika